مجله رویداد

ساخت و ساز روی لوله‌های نفت و گاز/چرا برای گسترش شهرها تا نزدیکی اماکن پرخطر مجوز دادند؟

آتش سوزی در پالایشگاه تهران و همجواری آن با مناطق مسکونی بار دیگر ضرورت دور نگه داشتن مناطق خطرناک از مناطق مسکونی را برجسته کرده است. این موضوع توسط رئیس سازمان ملی مدیریت بحران و اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده است.

اسماعیل نجار با مجله آنلاین مصاحبه کرد وی در مورد آتش سوزی در پالایشگاه تهران گفت: “مقامات در حال پیگیری موضوع هستند و آژانس مدیریت بحران از چند دقیقه اول درگیر موضوع شده و امکانات و تجهیزات لازم را با توجه به تعهدات خود فراهم کرده است. ما مجبور خواهیم شد به پرونده رسیدگی شود.” آماده شوید. البته جزئیات این حادثه توسط وزارت نفت و کارکنان پالایشگاه بسته به سطح و نوع حادثه اعلام خواهد شد.

اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری اظهار داشتند که برخی واحدهای مسکونی در مجاورت تصفیه خانه تهران هستند: این پالایشگاه بیش از 50 سال پیش در یک فضای بیرونی و در چند کیلومتری تهران ساخته شده است. همانطور که در زمان ساخت مخزن سوخت شهران در خارج از شهر تهران بود.

ناجر ​​ادامه داد: “هرچه جمعیت افزایش می یابد و شهرنشینی پیشرفت می کند ، حریم خصوصی شهر رشد می کند ، ساخت و سازها در نزدیکی مخازن مناطقی مانند شهرها ادامه می یابد و در مورد پالایشگاه ها نیز حریم خصوصی حفظ می شود. با این وجود ساخت و سازها در همین حدود پیشرفت می کنند.

شهر ما مطابق با استانداردها طراحی نشده است

رئیس سازمان ملی مدیریت بحران گفت: چرا شهرها بیش از حد به مناطق پر خطر نزدیک شدند؟ جابجایی پالایشگاه ها و مخازن سوخت آسان نیست و هزینه زیادی دارد. متأسفانه شهرهای ما مطابق با استانداردها طراحی نشده اند و ممکن است هنگام طراحی یک شهر جامع چنین موضوعاتی مورد توجه قرار نگرفته باشد که این یک نگرانی است.

وی گفت: “در این شرایط ، در خوش بینانه ترین موارد ، این جابجایی ها در آینده نزدیک امکان پذیر نخواهد بود.”

شهر ما طبق استانداردها و ضوابط برنامه ریزی شهری ساخته نشده است

ناجر ​​گفت: “متأسفانه شهر ما مطابق با استانداردها و ضوابط برنامه ریزی شهر ساخته نشده است. این مسئله نگران کننده است.” امروز وقتی مسئله آتش سوزی پالایشگاه مطرح شد یا قبل از طرح مسئله شهری ، رسانه ها حساس شدند اما این خطر وجود دارد که رسانه ها توجه نکنند. این احداث خطوط انتقال نفت و گاز است. این محله ها طبق قوانین و مقررات مصوب در خلوت محافظت می شوند اما در ساخت و سازها از حریم یکسانی پیروی نمی کنند و ساخت و سازها در همان فضا انجام می شود که مسیر حمل گاز ، نفت و … است.

وی تأکید کرد: وی توجه بیشتری به روند ساخت و ساز در زمینه خطوط انتقال نفت و گاز داشت تا از بروز بلایای احتمالی در آینده جلوگیری کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا