مجله تندرستی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

به گزارش شفاف ، این متخصصان معتقدند داروهای لیتیوم می توانند به سلامت سلول های بنیادی در سیستم هضم کمک کرده و مقاومت در برابر اثرات سو effects جهش های سلولی را که باعث سرطان می شوند ، افزایش دهند.

این یافته آغاز یک آزمایش بالینی جدید از لیتیوم ، یک داروی رایج است که برای درمان چندین نوع بیماری روانی استفاده می شود ، که احتمالاً از رشد سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند.

این آزمایش برای افرادی است که ژن “خانواده آدنوماتوز پولیپوز” (FAP) را دارند.

FEP یک بیماری ارثی نسبتاً نادر است که از هر 7 تا 22 نفر 1 نفر را درگیر می کند. این شرایط اغلب منجر به سرطان روده می شود مگر اینکه کل روده بزرگ با جراحی برداشته شود.

تصور می شود که بیشتر موارد سرطان روده بزرگ در اثر جهش ژنی به نام EPC ایجاد می شود.

نشان داده شده است که سلولهای بنیادی روده تحت تأثیر جهشهای EPC عملکرد بهتری دارند و سلولهای بنیادی سالم را از بین می برند.

به گفته متخصصان ، این روند منجر به رشد بی نهایت سلولهای جهش یافته و تشکیل توده های سرطانی می شود. بیماران مبتلا به FEP جهش ژنی EPC دارند که صدها ضایعه چندگانه و توده های غیر سرطانی را در روده تشکیل می دهد.

پروفسور لوئیس ورمیلن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در Nature ، گفت: “ما اولین مرحله رشد توده سرطانی در روده را شناسایی کرده ایم.”

وی “کشف کرد که پس از جهش در ژنهای مهمی که سلولهای بنیادی روده را کنترل می کنند ، این سلولها به سلولهای سرکشی تبدیل می شوند که سلولهای طبیعی را به طور فعال سرکوب می کنند.” این درک کاملاً جدید است. دلیل این امر این است که همیشه تصور می شده سلولهای جهش یافته ای که می توانند به سرطان تبدیل شوند سریعتر رشد می کنند یا در برابر مرگ سلولی مقاومت بیشتری دارند. با این حال ، تحقیقات ما نشان می دهد سلول های در معرض خطر بدخیمی سلول های بنیادی را به طور فعال سرکوب می کنند و از این نظر برتر هستند. این همان چیزی است که ما آن را رقابت برتر می نامیم.

دکتر هلن لیپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان گفت: “کشف پروفسور برمیلن و تیم وی یک نقطه عطف اساسی در درک سرطان روده بزرگ است.” ما بسیار مشتاقانه منتظر نتایج این آزمایش بالینی و تأثیر آینده آن بر بیماران مبتلا به سرطان ارثی هستیم.

طبق گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده بزرگ چهارمین نوع شایع سرطان در انگلستان است که هر ساله بیش از 48000 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ می شوند.

علائم سرطان روده شامل عادات روده ، درد شکم و مدفوع خونی است.

دکمه بازگشت به بالا