مجله نشاط

آبی‌ترین نشان افتخار در توکیو برای داور ایرانی

آرزو گامباری ؛ کسب سهمیه و حضور در المپیک فقط خواسته نهایی ورزشکاران نیست. از خط به صفحه در کتاب قانون. از یک دوره آموزشی به دوره دیگر. از نژاد به نژاد دیگر. از شهری به شهر دیگر. از کشوری به کشور دیگر. آگاهی مداوم از پیامدهای تغییرات جهانی. زبان مشترک دنیا و ورزشکاران آن را بدانید. قضاوت کامل ، قاطع و عادلانه امتیازی است که قضات را به سمت تعیین قضاوت در این واقعه شگفت انگیز راهنمایی می کند.

سیمین رضایی به عنوان یکی از 22 داور منتخب زن و مرد جهان ، جای خالی داوران زن ایران را برای اولین بار در تاریخ بازی های المپیک پر کرد. از میان بانوان پینگ پنگ زن ایرانی ، نداشاهوالی تنها کسی بود که خوش شانس بود دو بار المپیک را تجربه کند. رقابت او در لندن اولین حضور المپیکی زن ما و آخرین حضور او در ریو بود. با حذف نیما عالمیان زودهنگام و در حال حاضر هیچ ورزشکار و مربی زن در المپیک 32 وجود ندارد ، این داور سیمین است که چراغ ها را با آبی ترین علامت روشن نگه می دارد.

از تهران به توکیو هیچ راه میانبری وجود ندارد

در مسیرهای دشوار می توان از میانبر استفاده کرد. او با نارضایتی روزمره ، زندگی روزمره و شاید افتخارات آشناتر از این زندگی عادی خوشحال بود … اما سیمین رضایی ، اولین و تنها داور زن ایرانی در المپیک ، به توکیو رفت و من مسیر دیگری را طی کردم. وی گفت: “سفر من به توکیو نه کوتاه بود و نه آسان.” این کار با آموزش داور در سطح ملی آغاز شد و در دوره های بین المللی ادامه یافت. در سال 1996 مدرک بین المللی گرفتم. من با هزینه شخصی خودم در مسابقات مختلف بین المللی شرکت کردم. سپس متوجه شدم که داوران تنیس روی میز از صلاحیت بیشتری برخوردارند و فقط صاحبان آنها واجد شرایط حضور در المپیک هستند. در ارتباط با قضات کشورهای دیگر و راهنمایی آنها ، راه موفقیت را آموختم و دوره را گذراندم. سرانجام من مدرک Bluebug گرفتم. در سال 2009 ، من داور بازی های آسیایی جوانان سنگاپور بودم. از سال 2016 ، من فینال همه مسابقات مهم را قضاوت کرده ام. “مانند فینال های قهرمانی جهان 2017 در دوسلدورف و فینال بسیاری از مسابقات قهرمانی آسیا و جهان.”

داور 16 ساله ما در المپیک توکیو افزود: “قبل از اعلام ITTF و دریافت دعوتنامه ، فکر می کردم ورزشکار المپیک هستم ، اما تا زمانی که نام من در لیست نیامد ، احساس آرامش نکردم.”

فدراسیون جهانی با چه معیارهایی داوران توکیو را از بین آبی ها انتخاب کرد؟

گذشته از الزامات مشابه ، حضور فعال در مسابقات و مسابقات و قضاوت غیرقابل توصیف از عوامل تعیین کننده است. 218 نفر دیگر این مدرک را داشتند. داوران مسابقات برای هر اشتباه امتیاز منفی دریافت می کنند و اولین بازی منفی از لیست المپیک حذف می شود.

اولین تجربه خود را در المپیک چگونه ارزیابی می کنید؟

هیچ تفاوتی بین اجرای قانون و کار وجود ندارد. اکنون همه در حال کسب امتیاز هستند. هیچ ورزشکاری نمی بازد. قدرت رقابت قهرمانان و حساسیت ملت المپیک نسبت به سرنوشت ، مسئولیت داوران را بیشتر می کند. نظر ما قبل از ارزیابی توسط مقامات ، با واکنش های مستقیم بازیکنان و کادر فنی در هر کشور روبرو می شود.

هنوز به فینال نرسیده اید ، اما یکی از شلوغ ترین داوران توکیو هستید. تا کنون ، مشخص کنید کدام مسابقه حساس تر است.

به طور متوسط ​​، من تقریباً 4 بازی در روز قضاوت می کنم و بعضی از بازی ها حساسیت بیشتری دارند. مانند یک ترکیب دو نفره میزبان-اتریش ، یا یک ترکیب مرحله یک چهارم نهایی نفس گیر آلمان و ژاپن. این مسابقه تا پایان مسابقه ادامه داشت و ژاپنی ها سرانجام با دو امتیاز به مرحله بعد صعود کردند.

با نزدیک شدن به پایان بازی ، اوضاع شیرین و تلخ می شود. آیا تا به حال با صحنه ای جالب و خاطره انگیز روبرو شده اید؟

آره. ترکیبی از آلمان و میزبان در همان مسابقه. ژاپنی ها آمدند و رفتند و همه پیروزی آلمان را پیش بینی کردند. اما من نمونه ای از صبر و تحمل معروف ژاپنی را در این یک مسابقه دیدم. آنها با تمام تلاش خود تا بازی هفتم تسلیم نشدند. سرانجام آنها به طور معجزه آسایی نتیجه را تغییر دادند و در مرحله یک چهارم نهایی با نتیجه 24 بر 26 پیروز شدند. در پایان این دیدار نفسگیر ، اشک شادی یک دختر ژاپنی منظره زیبایی بود که تأثیر ماندگاری بر من گذاشت.

* آیا شما دیدار نهایی را تعیین می کنید؟

این روزها تمرکزم روی داوران عالی و عادلانه است و هر مسابقه در توکیو برای من نهایی است. کمیته برگزاری برنامه شب گذشته برنامه روزانه را اعلام کرد و هنوز داوران مسابقه نهایی اعلام نشده اند. با این حال ، روزهای نیمه نهایی و فینال زنان روز پنجشنبه و مردان روز جمعه اعلام شدند. نیمه نهایی مردان و زنان نیز در تاریخ 1 و 5 آگوست برگزار می شود. هر دو گروه روز پنجشنبه 14 آگوست در فینال تیم ها به مصاف هم می روند.

* به نظر شما داور زن ایرانی شدن در مسابقات تنیس روی میز المپیک در این زمینه چه تاثیری خواهد داشت؟ *

با حضور فقط یک نماینده در یک رویداد مهم ، به ویژه المپیک ، جامعه داوری در قانون و قضاوت تا حدودی ارتقا می یابد. بنابراین با تنیس روی میز بهتر است. این تجربه برای مربیان و بازیکنان نیز مفید است. در مسابقات ، اگر امتیاز از دست بدهید ، با اطمینان اشتباهات خود را در رای داور قبول خواهید کرد و اصلاحات و تکنیک های فنی را دنبال خواهید کرد. اما از نظر قضاوت ، ما امیدواریم که این الهام بخش زنان باشد ، انگیزه و امید آنها را در همه زمینه ها افزایش دهد و حضور پررنگ تری در المپیک آینده داشته باشد.

252 252

دکمه بازگشت به بالا