مجله تندرستی

سفرها و فاجعه کرونایی در مازندران/ خطری جدید به نام «لامبدا»

دبیر کمیته علمی ملی گفت: ما هنوز در حال افزایش بیماری در کشور هستیم و هنوز به قله پنجم نرسیده ایم.

دکتر عاطفه عابدینی در گفت وگو با مجله آنلاین وی درباره وضعیت دلتا کرونا در این کشور گفت: “مشکل شناخته شده در حال حاضر با تعداد و مرگ و میر بیماران این است که ما هنوز در حال افزایش بیماری هستیم.” بنابراین ، میزان عوارض ملی هنوز در حال افزایش است و احتمالاً تعداد موارد تاکنون ثبت شده است.

درگیری بیشتر ریه در تاج دلتا

“البته ، ما انتظار این را داشتیم ، یعنی انتظار آن را از جهش دلتا داشتیم.” به دلیل بالا و زیاد بودن میزان عفونت ، همچنین تأثیر قابل توجهی بر ریه ها و مرحله التهاب دارد. حتی بزرگتر خواهد بود. در قله های قبلی ، بار ویروسی در افراد کمتر و در نتیجه پاسخ های التهابی کمتری بود ، اما اکنون سویه های دلتا بار ویروسی بیشتری در افراد دارند و به همین دلیل هم در درگیری ریه و هم در اکسیژن اکسیژن وجود دارد. اینها مشخصه های ویروس دلتا و رفتار مورد انتظار از جهش های دلتا هستند.

پیش بینی میزان مرگ و میر طی چند روز آینده

عابدینی گفت: “من فکر می کنم در چند روز آینده شاهد افزایش موارد و مرگ و میر خواهیم بود زیرا پروتکل بسیار پایین است.” من نمی دانم چه اتفاقی افتاد ، آیا مردم از بیماری می ترسند ، خسته شده اند ، یا چه اتفاقی افتاده است که پروتکل را رعایت نکردند. اکنون بسیاری از کشورها با وجود واکسیناسیون پروتکل های بهداشتی را دنبال می کنند. به عنوان مثال کشورهایی مانند انگلستان واکسینه شده اند اما اکنون قرنطینه را دوباره اعلام می کنند. این نشان می دهد که صرف نظر از اقدامی که در برابر ویروس انجام می دهید ، باید ماسک بزنید ، فاصله را رعایت کنید و پروتکل بهداشتی خود را جدی بگیرید.

پروتکل پیشگیری از تاج گذاری را دنبال کنید

وی گفت: “واکسیناسیون قطعاً می تواند مرگ و میر را کاهش دهد ، اما تأثیر کمی بر تعداد موارد ، گیجی و بیماری دارد.” در عین حال باید توجه داشت که ویروس کرونا ویروسی هوشمند است و جهش بعدی ممکن است جهش قوی تری نسبت به دلتا داشته باشد. به محض شنیدن آن ، داستانی در مورد جهش لامبدا وجود دارد. در حال حاضر ، جهش بعدی سریعتر از دلتا است و ممکن است بیماری زا تر باشد. بنابراین ، رعایت پروتکل بهداشتی واقعاً ضروری است. هشتاد درصد مردم واکسینه شده اند و ویروس تضعیف نشده است.

عابدینی ادامه داد: “ما اعلام کردیم کشورهایی مانند استرالیا که بسیاری از ممنوعیت ها را لغو کرده اند دوباره قرنطینه می شوند و احتمالاً قرنطینه برای چند ماه ادامه خواهد داشت.” بنابراین ، مشکل مردم ایران تنها این نیست که در صورت احساس خستگی پروتکل را رعایت نمی کنند. در این صورت آنها واقعاً در زندگی خود و هموطنان خود بازی می کنند. مردم ما همیشه نوع دوست هستند. در هر صورت ، آنها ممکن است برای دیگران مشاهده کنند.

خستگی ناکافی کارکنان درمان

وی گفت: “ما واقعاً باید از مردم بخواهیم پروتکل را رعایت کنند.” این در واقع برای کارکنان پزشکی است که در برابر آنها مقاومت می کنند. طی چند هفته گذشته ، من همیشه در ایالات مختلف مانند سیستان و بالچستر ، هرمزگان و کرمان کشیک بوده ام ، اما کادر پزشکی واقعاً خسته نبوده اند. اگر مردم اطاعت نکنند ، کادر پزشکی واقعاً خسته می شوند. از مردم می خواهم پروتکل بهداشتی را رعایت کنند.

قرار بود تعطیلات نقطه امید باشد …

حوادث کرونا در مازندران و گلستان

وی در مورد تعطیلات اخیر خود در تهران گفت: “من فکر می کردم تعطیلات یک نقطه امید است ، اما اکنون می دانم که در گلستان و مازندران فاجعه هایی رخ داده است.” مردم برای تعطیلات به شمال کشور سفر کردند. این سفرها اوضاع مازندران را بدتر کرد. باید بدانید که قرنطینه به معنای ماندن در خانه تا زمان ممکن است. امیدوارم این اتفاق بیفتد. در غیر این صورت ، اگر قرنطینه امکان پذیر نیست ، افراد نباید در خانه بمانند و ماسک بزنند. در بعضی از شهرها ، کمتر از 30 درصد مردم ماسک می زنند و میزان مرگ و میر بسیار بیشتر از آنچه در دو روز گذشته اتفاق افتاده است ، همه اینها ما را شوکه کرد.

عابدینی با بیان اینکه این شرایط هنوز به اوج قله پنجم نرسیده اند ، اما هنوز در حال افزایش هستند ، گفت: البته در ایالت های جنوبی مانند کارمان ، سیستان و بالچستر ، بازوی نزولی. ما طی چند هفته گذشته در این ایالت ها ، سیستان و بالچستر اقامت داشته ایم ، اما در استان های مرکزی که واقعاً فاجعه هایی در آن اتفاق می افتد ، به ویژه در شمال ، اگر رعایت نکنیم چه اتفاقی می افتد.

بستری بالا در تهران

وی همچنین وضعیت تهران را چنین توصیف کرد: “در تهران ، تعداد بستری ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و اگر می خواهید بیمار را بستری کنید ، باید به دنبال تختی باشید.” آنچه در این پیک به ما کمک می کند ، مشکل تزریق سرپایی در رامد ساویر است. در بیمارستانی مانند Mashi Danes Bali ، روزانه فقط 400 بیمار سرپایی دارو مصرف می کنند. حالا فکر کنید اگر می خواهید این 400 نفر را در خود جای دهید ، چند تخت باید به تخت بیمارستان خود اضافه کنید.

از پروتکل پیروی نکنید ، مرگ و میر را افزایش دهید

عابدینی در ادامه با تاکید بر لزوم تلاش مشترک برای رسیدگی به پیک پنجم ، گفت: “واکسیناسیون را تسریع و سرعت بخشید.” در نتیجه ، در برخی ایالت ها به 45 سال و در تهران به 58 سال می رسد و بیماری های زمینه ای ، رانندگان ، معلمان و غیره به تدریج واکسینه می شوند ، اما میزان عفونت دلتا آنقدر زیاد است که میزان واکسیناسیون هر چه بیشتر باشد ارزش ، بیشتر نمی توانید این ویروس را کنترل کنید.

وی افزود: “بنابراین ، این باید یک تلاش جمعی باشد.” شخصی که می تواند در خانه بماند ، شخصی که می تواند طبق پروتکل بیرون بیاید و ویروس را جمع آوری کند. در غیر این صورت ، تعداد مرگ و میر روزانه افزایش می یابد. این یک هشدار جدی است. تجمع ویروس دلتا نه تنها در دست کادر پزشکی است ، بلکه افراد باید کمک کنند.

وی همچنین در مورد حمایت از موسساتی مانند ارتش و تأمین اجتماعی و راه اندازی بیمارستان های صحرایی صحبت کرد. “تأمین اجتماعی تقریباً در هر ایالت دخیل است و جای خود را به منزل داده است.” فازهای 1 و 2 فقط بیماران را در بیمارستان های دولتی کوید پذیرش می کنند ، اما اکنون این کار را انجام دهید. شما نمی توانید. چه مدت می تواند درمان بیماران غیرکویدی به تأخیر بیفتد؟ بنابراین ، برای تحت فشار قرار نگرفتن بسیاری از بیمارستانهای دولتی که بیمارانی غیر از عروق کرونا نیز دارند ، همه بیمارستانها از جمله خیریه ها ، ارتش و تأمین اجتماعی باید تحت حمایت و بستری دائمی و موقت قرار بگیرند.

ما از لامبدا چه می دانیم؟

عابدینی همچنین جهش لامبدا را به شرح زیر توصیف می کند: “جهشی به نام لامبدا به عنوان یک جهش جدید در کرونا رخ می دهد ، که هم بر انتقال ویروس و هم احتمالاً بیماری زا تأثیر می گذارد.” هنوز در ایران تأیید نشده است ، اما در اکتبر 2020 در آمریکای جنوبی مشاهده شده است. انجام شد. من همچنین به خارج از کشور سفر می کنم ، بنابراین اگر آن را دنبال نکنم ، ممکن است ایران به زودی این کار را انجام دهد و دوباره همان اتفاق تکرار شود.

“در ماه مه ، ما امواج دلتا را پیش بینی کردیم ، به ایالت های جنوبی و مرز شرقی هشدار دادیم و اعلام کردیم که باید بسته شوند. اکنون این اتفاق افتاده و قله پنجم آغاز شده است. و اکنون ، اگر پروتکل را رعایت نکنیم ، قله بعدی قطعاً آنجاست ما آن را فوراً داریم.

وی گفت: “لامبدا جهش جدیدی در ویروس کرونا مشاهده خواهد کرد ، آخرین مورد نیست. ویروس هوشمند است و تغییر می کند ، بنابراین ممکن است جهش دوباره رخ دهد.” من شنیده ام که حتی افرادی که دو بار واکسینه شده اند هنوز بیمار هستند. البته خداوند خوشحال است که واکسیناسیون مرگ و میر را تحت تأثیر قرار داده و کاهش می دهد ، اما نکته اصلی طلایی در برخورد با Quid پیروی از پروتکل های بهداشتی است.

وی گفت: “اگرچه میزان انتقال جهش های لامبدا بیشتر است ، اما هنوز نمی توان به طور قطعی گفت که چقدر بیماری زا است.” با این حال ، به نظر می رسد از طریق ویروس کرونا ، با هر جهش ، بیماری زایی و انتقال تأثیر می گذارد. البته هنوز برای نتیجه گیری زود است. خوشبختانه ، ویروس جهش پیدا نکرد. یعنی واکسن بر ویروس تاثیری نگذاشته است اما اثر بخشی واکسن ها در سیستم عامل های مختلف از جهش به جهش دیگر متفاوت است. در عین حال ، مهم است که بدانیم واکسیناسیون با کمترین م vaccثر واکسن به میزان قابل توجهی خطر مرگ را کاهش می دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا