مجله هنری و فرهنگ

سوت پایان برای مرد فوتبال و سینما و ادبیات

حمیدرضا زین که امروز درگذشت ، البته یک مفسر مشهور فوتبال بود که فیلم هایش را می نوشت ، ترجمه و انتقاد می کرد.

به گزارش مجله آنلاین ، حمیدرضا صدر نویسنده ، منتقد سینما و مفسر ورزشی روز جمعه (16 ژوئیه) پس از مبارزه با سرطان در سن 65 سالگی درگذشت. وی در 20 آوریل سال 1965 در شهر مشهد متولد شد.

صدر در دانشگاه تهران و دانشگاه لیدز انگلستان در رشته برنامه ریزی شهری تحصیل کرده است. وی علاوه بر فعالیت های شناخته شده ، در زمینه شعر و عکاسی نیز تجربه دارد.

معرفی تاریخ سیاسی فیلم های ایرانی ، همیشه پیراهن ها ، نیمکت های داغ (از حشمت موها هرانی گرفته تا الکس فرگوسن ، ژوزه مورینیو) ، فوتبال به سبک قدیمی (فوتبال و جامعه شناسی) ، پسران روی سکو (14 وقایع فوتبال ایران) ، شما در قاهره می میرید (درباره مورینمدرضا رضا پفلاوی) ، چیزی در کتاب منتشر شده خود وجود دارد (توسط لوری هالس اندرسون) و 325 (در مورد حسنعلی منصور).

صدر در بسیاری از برنامه های فوتبال زنده در شبکه سوم سیما حضور داشته است. وی همچنین به عنوان کارشناس در برنامه ورزش فراتر از شبکه ورزش شرکت کرد. این کارشناس ورزشی ویژگی ها و لحن خاص خود را در تفسیر دارد و از اطلاعات تاریخی خود استفاده می کند.

اولین خاطره فیلم زین با انتقاد از فیلم جان فورد ، آغاز فعالیت وی در مجلات سینمایی بود.

وی همچنین درباره تجربه خود با مجله هفت گفت: هفت جلد مجله فروخته نشده وجود دارد كه وی برای اقلیت نوشت ، ناخواسته قصد محبوب شدن داشت و مصاحبه او انتخاب شد. چندین سال در هفت ، من با سهراب شهید ثالث ، فیلمساز فقید ایرانی شیکاگو و فرخ غفاری ، فیلمساز ایرانی پاریسی ، مصاحبه کردم. تعطیلی ترسناک مجله هفت برای من چنان دردناک بود که دیگر از نوشتن درباره فیلم ها دست کشیدم و در هیچ مجله یا برنامه سینمایی کار نکردم.

وی گفت: “نقد فیلم در همه جای دنیا وجود دارد و مخاطبان خودشان نظرات خود را دارند ، زیرا نسل جدید این فرصت را دارد که بارها و بارها آن را تماشا و درباره آن صحبت کند.”

زین همچنین ترجمه کتاب “صحبت کردن” را اینگونه توصیف می کند: “وقتی برای معالجه همسرم به سرطان به ایالات متحده رفتم ، این کتاب را در کتابخانه یکی از اقوام همسرم ، روانشناس اجتماعی پیدا کردم.” اسپیک جامعه آمریکا را موشکافی می کند.

او معتقد بود که کتاب مورد علاقه خود را ترجمه کرده است و فکر می کند در زمینه ترجمه و جاهای دیگر آماتور است.

حمیدرضا زین همچنین در مورد چگونگی ارتباط اقتصادی ، برنامه ریزی شهر ، فیلم و فوتبال صحبت کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا