مجله هنری و فرهنگ

عربستان نتیجه تحقیقات فاجعه منا را اعلام نمی‌کند

به گزارش شفاف ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج آریلزا رشیدیان ، که به مناسبت بزرگداشت شهدای فاجعه مسجد مقدس منا ، در روز جمعه خون زیارت مکه از موزه شهدا بازدید کرد ، وی گفت: .. نتایج کمیته حقیقت یاب در عربستان سعودی تشکیل شده است. سازمان زیارتی مکه و حزب بعث به طور رسمی اسناد جمع آوری شده در رابطه با فاجعه منا را به مقامات سعودی تحویل دادند.

وی اظهار داشت: این زائران برای انجام تعهدات شرعی تعیین شده توسط خداوند به سرزمین وحی رفتند و بدین ترتیب به مجلس خدا پیوستند.

رئیس سازمان حج تمتع خاطرنشان می کند که حج برای دومین سال متوالی تعطیل است و منحصراً برای حجاج در عربستان سعودی است. عربستان سعودی باید برای مدیریت این تعهد تشکیل شود و این اقدام موثر است. با برگزاری بهتر حج.

در آستانه عید سعید قربان و سالگرد ماه شهدا در فاجعه منا نیز با حضور خواجه الاسلام Warmuslim سید عبدالفتانواب ، نماینده رهبر معظم زیارت مکه حضور یافت. سعید اوحدی ، رئیس بنیاد زیارت و امور ایثارگران و ایثارگران.

فاجعه منا در تاریخ 2 اکتبر 2015 مصادف با آیین زیارت مکه و حضور زائران در سرزمین جمرات بود. این باعث کشته شدن تعداد زیادی از زائران به دلیل ازدحام جمعیت در یکی از چهارراه ها شد. عربستان سعودی تعداد دقیق مرگ و میر را اعلام نکرده است ، اما تخمین زده می شود این تعداد بین 2000 تا 7000 نفر باشد. تعداد تلفات ایرانیان در این حادثه 464 نفر بوده است. عربستان سعودی هرگز رسماً برای این پرونده عذرخواهی نکرده اما گفته است که کمیته حقیقت یابی را تشکیل داده است که هنوز نتایج آن اعلام نشده است.

دکمه بازگشت به بالا