مجله رویداد

قصور محیط‌زیست در تأمین اتوبوس مناسب؛ از «نظر خود پلیس» تا «نظر رسمی برای مقام قضایی»

آژانس حفاظت از محیط زیست که روزنامه نگاران را در یک مأموریت مرگبار در آذربایجان غربی پذیرفت ، گزارش پلیس درباره “بیمبالتی” را “نظر خود پلیس” توصیف کرد. طبق قانون تخلفات رانندگی ، این یک متخصص تصادفات رانندگی است. به نظر کارشناسان رسمی. این موضوع توسط معاون پلیس راهور ناجا نیز توضیح داده شده است.

به گزارش مجله آنلاین تقریباً دو هفته پیش ، سه شنبه ، 29 ژوئیه 1400 ، پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا یافته های کمیسیون عالی تصادف در مورد دو مورد سرنگونی روزنامه نگار و اتوبوس یک سرباز را منتشر کرد. این کمیته که به دستور رئیس پلیس تشکیل شد ، دو جلسه در روزهای جمعه و شنبه ، 4 و 5 ژوئیه ، به ریاست سردار هادیان فر ، فرمانده پلیس رواناجا ، با حضور مقامات پلیس برگزار کرد و من در آن شرکت کردم. در استان های آذربایجان غربی و یزد ، گزارشات مربوط به تصادفات ، گزارش های رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی از هر دو ایالت ، نظرات فنی خبره ارسال شده به محل حادثه و سیستم های فنی ، مکانیکی و الکترونیکی مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت نظر نهایی وی اعلام شد

تطابق اطلاعیه پلیس راهور ناجا علت کامل تصادف اتوبوس در آذربایجان غربی منجر به کشته شدن دو روزنامه نگار و مجروحیت جدی چندین نفر دیگر ، “بی احتیاطی رانندگان اتوبوس به دلیل از دست دادن کنترل وسیله نقلیه به دلیل تخلف در سرعت” و “سهل انگاری و بی توجهی به هماهنگ کننده سفر به دلیل کمبود وسایل نقلیه مناسب و عدم آشنایی راننده با شرایط جاده محلی و جغرافیا بدون هماهنگی با اداره ایمنی راه تشخیص داده شد. “به دلیل استفاده از وسیله نقلیه از کنترل خارج شده نقص فنی وجود دارد “و” سهل انگاری مدیر عامل و مدیر فنی شرکت مسافربری ماهان سفر ایرانی به دلیل انتشار گزارش وضعیت خودرو “.

رسوایی در مورد پلیس ایجاد کنید

ظرف 4 روز پس از اعلام نظرات پلیس در مورد این دو پرونده مسعود تجریشی ، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ، مدیر دفتر برنامه ریزی و ادغام ستاد احیای دریاچه ارومیه پس از سرنگونی مرگبار اتوبوس روزنامه نگار محیط زیست ، شخصی منصوب شد که به عنوان نماینده تمام عیار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای پیگیری و تحقیق در مورد اتوبوس روزنامه نگار در مصاحبه ای به این اطلاعیه پاسخ داد. این بیانیه توسط “پلیس ، “او گفت ،” پلیس عاملان را از دیدگاه متخصصان شناسایی کرد. این در حالی است که به صراحت در متن قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ذکر شده است.

در همین مصاحبه ، یک نماینده تمام عیار ایسا کارانتری در پرونده سرنگونی اتوبوس روزنامه نگار در این مأموریت به دعوت سازمان محیط زیست ، عملکرد تیم امداد و نجات در رسیدن به محل را نیز زیر سوال برد. عدم هماهنگی با بخشهای مربوط به ایمنی ترافیک ، بدون فراهم آوردن وسایل لازم برای امداد رسانی ، معالجه و … ماموریت های روزنامه نگاری. شهری همچنین در نتیجه نظر شاکی و خراب شدن حمل و نقل عمومی ، به خبرنگار پول پرداخت کرد ، که همچنین در یک موقعیت این واقعه مهمی است که با مشاهده سازمان ، بدون شک شاهد چنین اتفاق تلخی نخواهیم بود.

پلیس: نظر کارشناس تصادفات ، نظر کارشناس رسمی دادگستری است

اما ادعا و اظهارات خبرنگاران مقامات محیط زیست در مورد حادثه اتوبوس با بررسی اسناد و ارتباطات موجود در مورد این سفر و اتوبوس مذکور قابل تأیید است. با این حال ، مجله آنلاین آن قسمت از اظهارات آزمایشی معاون کمیسیون حفاظت محیط زیست درباره نظرات کارشناسان پلیس رابر در این حادثه را بررسی کرد.در این رابطه سرهنگ عین الله جهانی ، معاون فرهنگی اجتماعی و ترافیکی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا و دکترای حقوق در گزارش تخلفات ، محل گزارش های پلیس را توضیح دهید.

جهانی در مصاحبه با مجله آنلاین ، وی در مورد اهمیت و نقش گزارش پلیس در اعلام عامل حادثه گفت: اولاً ، طبق ماده 17 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی ، نظرات خبرگان تصادفات نظرات کارشناسان دادگستری پلیس راه است ، طبق گزارشات کارشناسان دادگستری ، مطابق قانون برای تصادفات رانندگی آماده می شوند.
معاون پلیس راهور ناجا ادامه داد: “گزارش های پلیس از تصادفات و سوانح رانندگی به دادگستری گزارش های كارشناسی است و طبق قانون ، گزارش های كارشناسی همیشه یكی از اصلی ترین اسناد در نظر گرفته می شود. قضات دادگاه این تصمیم را بر می دارند.” آنها نظر نهایی را اتخاذ می كنند و صادرش کن
وی با اشاره به اهمیت نظرات خبرگان دادگاه گفت. ایجاد یک انجمن رسمی متخصصان دادگستری نیز با اهمیت و حساسیت موضوع تخصص برای متخصصان در کشف حقیقت مطابقت دارد. بنابراین ، ما نمی توانیم نظر کارشناسی را در این مورد زیر سوال ببریم یا آن را بی اثر بدانیم.

معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه گزارش های کارشناسی اساس اصلی تصمیمات قضایی است ، گفت: “قاضی پرونده صلاحیت استفاده از نظریه خبره را راهی برای دستیابی به حقیقت دارد”. به عبارت دیگر ، نظر متخصص جنبه ای از نحوه احیای حقوق تخلف ناپذیر فرد دارد.
جهانی با بیان اینکه یکی از راه های شناخت حقیقت استفاده از نظرات کارشناسان و صاحب نظران است ، گفت: زمان ، و بنابراین قدرت و توانایی استفاده شده توسط متخصصان برای کنترل حوادث مختلف. در زمینه تصادفات ، پلیس لاهور وظیفه قانونی دارد که به بررسی این حادثه و تهیه گزارش بپردازد و این گزارش را به دستگاه قضایی ارائه دهد. البته علاوه بر عدالت ، گزارش های پلیس اساس بیمه و سایر اقدامات اداری را تشکیل می دهند.

کارشناسان پلیس در تحقیقات تصادفات جاده ای گفتند که آنها همه جنبه های مشکل ، علل و عواملی را که در وقوع حادثه تأثیر دارند بررسی می کنند و در نهایت علت اصلی ، اصلی ترین علت حادثه را اعلام می کنند. این موضوع یکی از تعهدات قانونی پلیس است و انجام می شود. پلیس نظر خود را در این مورد ابراز نمی کند. بلکه طبق قانون ، پلیس باید نظرات خود را در مورد علت حادثه رانندگی بیان کرده و به مقام قضایی ارائه دهد.

جهانی همچنین به بند 3 ماده 14 قانون رسیدگی به حوادث رانندگی اشاره کرد و اظهار داشت: از نظر کارشناسان تصادف ، در صورت بروز نقص در جاده یا وسیله نقلیه ، شخص مربوطه مسئول جبران خسارت خواهد بود. اینها خسارت است و مطابق قانون رسیدگی می شود.

گزارش های پلیس در مورد علت حادثه در تصمیم گیری قضایی موثر است

در بخشی دیگر از گفتگو با مجله آنلاین ، یک ستوان اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بیانیه ای که تجریشی در مورد نظر پلیس در مورد پرونده اتوبوس مطبوعات به مدیران محیط زیست گفت: نظر من این است که پلیس نظر خود را در این مورد ابراز کرده است ، اما این نظری است که باید مطابق قانون صادر شود و یکی از اصلی ترین گزارش ها برای تصمیم گیری در مورد پرونده است. .. همانطور که در مورد آتش سوزی ، این آتش نشان است که تصمیم می گیرد عمدی یا سهل انگاری حادثه باشد. بنابراین گزارش تهیه شده توسط کارشناس پلیس رابر یک گزارش رسمی و بسیار مهم است.

جهانی ادامه داد: “معمولاً در دادگاه ها و دادسراهای عمومی ، انتصاب یا قرار نهایی یا حتی حکم ، در دادگاه صادر می شود ، براساس همان نظر کارشناسان پلیس.” در نهایت ، تصمیم بر اساس نظر دادگستری است ، اما ما گزارش پلیس را که با بررسی همه جوانب و شرایط حادثه تهیه شده ، جدی می گیریم.

یک نماینده اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نیز مدت زمان حادثه را ذکر کرد. “به طور کلی ، روند تحقیقات و پیگرد قانونی از دادستانی عمومی آغاز می شود و بسته به حادثه و نوع حادثه زمان ممکن است متفاوت باشد.”

محیط زیست وظیفه نقش خود را بر عهده دارد

به نظر می رسد معاون اداره حفاظت محیط زیست و مدیر دفتر برنامه ریزی و ادغام ستاد احیای دریاچه ارومیه که از طرف کلانتری به عنوان نماینده رسمی منصوب شده بود ، باید پیگیر این فاجعه بودند. تصادفی که در آن اتوبوس روزنامه نگار واژگون شد. “و در بهبودی و معالجه مصدوم تردید نکنید.” قبل از گزارش رسمی حادثه اتوبوس ، از یک خبرنگار محیط زیست درباره محتوا سوال کنید. اطلاع رسانی به پلیس یعنی “بدون هماهنگی با اداره ایمنی راه ، وسیله نقلیه مناسبی وجود ندارد و راننده با شرایط جاده و جغرافیای منطقه آشنا نیست ، بنابراین سهل انگاری و بی توجهی هماهنگ کننده سفر”.

هنوز س questionsالات بی پاسخ در مورد مواردی وجود دارد که آژانس حفاظت از محیط زیست ، سازمان دهنده ماموریت ، باید به آنها پاسخ دهد و بیانیه پلیس تنها بخشی از آن است.ادعاهای دیگر از جمله نحوه سوار شدن به اتوبوس این سازمان علاوه بر رد شدن توسط روزنامه نگاران بازمانده پرونده ، پیشنهاد کرده است که تاکنون هیچ اسنادی برای اثبات آن ارائه نشده است. آنچه مشخص است ، فقدان عواقب این پرونده و برخورد قانونی و سودمند با عاملان و عاملان این پرونده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا