مجله هنری و فرهنگ

مادر سردار شهید مهندس حاج حبیب‌الله افتخاریان(ابوعمار) درگذشت

سردار شهیدان حاجی حبیبورا افتخاریان (ابوعمر) و ماریام بانو کشورزیان مادر محمد افتخاریان به فرزندان شهید پیوستند.

به گزارش مجله آنلاین ، سردار شهید حاج حبیب الله افتخاریان (ابوعمر) هنگامی که دانش آموز بود مدرسه را رها کرد و فرمانده سپاه مریوان بود که در نوفل لوشاتو به امام خدمت می کرد و به صفوف رزمندگان علیه دولت طاغوت پیوست.

حبیب الله افتخاریان در سال 1334 در روستاهای شهید پرور و امرزان در بهشفول متولد شد. پس از فارغ التحصیلی به ارتش پیوست ، به آلمان مهاجرت كرد ، سپس به فرانسه رفت و در آنجا با دولت شاه جنگ كرد و تحت فشار مأمور شاه (ساواك) بود. وی پس از پیروزی انقلاب با ادای احترام به فرماندهی تیپ 25 کلوارا در محور عملیات جنوب ، فرماندهی سپاه بانه در کردستان و فرماندهی سپاه ماریبان مسئولیت های حساس خود را در منطقه عملیاتی به عهده گرفت. در کردستان

و وقتی با امام در پاریس ملاقات کردم ، وی گفت ، “وظیفه من در شرایط فعلی چیست؟ آیا می توانم به تحصیل ادامه دهم یا باید به دلیل بحران در کشورم برگردم؟ می پرسم. در پاسخ به شهید افتخاریان ، امام فرمود: “زمین لرزه ای را در ایران تصور کنید ، همسر و فرزندان خود را تخلیه کرده و به کمک شما احتیاج دارند. چه کاری انجام می دهید؟ تحصیل در یک مهمانی آیا به خانواده خود کمک می کنید یا می کنید؟” و بعد از این مشاوره با امام هومینی ، عضو افتخاری تصمیم گرفت با او به ایران بازگردد.

هفتم مارس 1963 ، روزی است که شهید “حبیبوراووتچهاریان” ، فرمانده سپاه پاسداران مریلبون کرد معروف به ابوومار ، از جهان خاکی به بالاترین پادشاهی آزاد شد و به آسمان صعود کرد. او در آن روز به جای عجله به پناهگاه ، در تلاش بود تا به مردم وحشت زده مریلبون که در حملات هوایی حزب بعث نیمه تمام مانده بودند ، کمک کند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا