مجله رویداد

هشدار پلیس درباره تماس‌های درخواست کننده کدتایید

مدیر مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا نسبت به کلاهبرداری مدنی با پوشش تماس های صوتی و اعلام اینکه آنها در مصاحبه ها برنده خواهند شد ، به عنوان مهمان دعوت می شوند ، توسط دوستان معرفی می شوند و موارد دیگر هشدار می دهد.

سرهنگ آریمو حمادرابی در مصاحبه با مجله آنلاین ، وی گفت: کلاهبرداران و کلاهبرداران از هر روش و فرصتی برای فریب شهروندان با تماس های صوتی استفاده می کنند ، در حالی که تماس با کاربران یکی از راه های این کار است. به این ترتیب ، کلاهبردار یک شماره تصادفی یا از پیش تعیین شده را انتخاب می کند و قبل از آن ، بررسی می کند که آیا کاربر دارای این شماره تلفن به نرم افزار انتقال پول متصل است یا خیر.

“سپس ، این افراد با بهانه های مختلف ، مانند تماس با شهروندان از طریق نرم افزار تماس صوتی یا تماس مستقیم ، برنده شدن در قرعه کشی رادیویی ، حضور در برنامه های تلویزیونی ، معرفی دوستان و … شروع به صحبت کردند. آنها از کاربران می خواهند که چند رقمی را بخوانند. کدی که چند دقیقه پس از جلب اعتماد در پیام متنی ارسال می شود. همچنین ذینفعان توضیح می دهند که چرا ، هویت شخصی ، از آن به عنوان فرایند مدیریت اعطا و غیره یاد می شود و غیره. حساب در برنامه هایی مانند بانکداری تلفن همراه و شبکه های اجتماعی.

رجبی با بیان اینکه افراد درآمدزا معمولاً با شماره های ناشناس تماس می گیرند ، افزود: شهروندان نباید فریب چنین تماس هایی را بخورند و باید به محض شروع صحبت ، تماس را قطع کنند. با این حال ، در صورت انتشار یک کد 4 رقمی ، باید بلافاصله حساب بانکی یا رمز شبکه اجتماعی خود را تغییر دهید و در صورت برداشت غیرمجاز از حساب خود ، باید با پلیس تماس بگیرید.

مدیر مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: افراد سودجو می توانند طعمه خود را از میان افراد مسن و میانسال انتخاب کنند. لطفاً این موارد را ارتقا دهید.

“همچنین ، با توجه به اینکه بسیاری از این افراد با استفاده از نرم افزار WhatsApp تماس برقرار می کنند ، کاربران باید توجه داشته باشند که هیچ دستگاه دولتی برای این نرم افزار مانند بانک ها ، وزارتخانه ها و رادیوها وجود ندارد.” وی از آن برای برقراری تماس تلفنی استفاده نمی کند. این نشان می دهد که رفتار این افراد متقلبانه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا