مجله هنری و فرهنگ

گفتگوی اصغر فرهادی با ورایتی/ شبکه‌های اجتماعی سینما را نابود می‌کنند؟

به گزارش خبرگزاری مجله آنلاین ، اصغر فرهادی کارگردان فیلم های برنده اسکار “انبار” و “جدایی نادر از سیمین” در فیلم “قهرمان” به جشنواره کن بازگشت. او قبلاً کن را برای اولین نمایش “گذشته” ، “فروشنده” و “همه می دانند” انتخاب کرده بود.

بازگشت فرهادی به فیلمسازی در ایران داستان شخصی به نام رحیم است که به جرم بدهی به زندان افتاد. او و زنی که دوستش دارد سعی دارند در تعطیلات دو روزه از این بدهی خلاص شوند. اما رویدادها از کنترل خارج می شوند و نقش رسانه های اجتماعی مهم است. ما در حال مرور بخشهایی از مکالمه با مجله ورایتی فرهادی درباره “قهرمانان” هستیم.

در این گفتگو ، فرهادی شکل گیری “قهرمانان” را توضیح داد.اخبار ایران گاهی داستانهایی از عموم مردم را می خوانند که کارهای بسیار نوع دوستانه ای را در زندگی روزمره انجام می دهند ، اما کار بشر آنها را برای چندین روز در کانون توجه قرار داده و فراموش کرده است .. داستان ظهور و ناپدید شدن این افراد مرا مجذوب خود کرد.»»

نقش فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی و به ویژه عملیات “فریب” رسانه ها در داستان “قهرمان” چیست؟ فرهادی می گوید: “من وقتی شروع به ساخت فیلم کردم با رسانه های اجتماعی خیلی آشنا نبودم.” من این جنبه را زمانی شکل گرفتم که فهمیدم گستردگی آن در جهان چقدر است. شبکه های اجتماعی به ابزاری قدرتمند برای برقراری ارتباط در همه جوامع تبدیل شده و مرزها را محو می کند. در ایران ، مانند بقیه جهان ، این داستان است. در ایران ، تنش بین گروه ها ، عقاید و ایدئولوژی های مختلف باعث می شود که شبکه های اجتماعی ابزاری برای رویارویی دیگران با گروه های دیگر باشد. “به همین دلیل آنها در شکل گیری داستان نقش مهمی دارند.”

آیا مکالمه اصغر فرهادی و شبکه های اجتماعی متنوع / نابود کننده فیلم است؟
اصغر فرهادی و دیگر بازیگران فیلم “قهرمان” در جشنواره کن

ما در مورد دونالد ترامپ ، یکی از بزرگترین کلاهبرداران شبکه های اجتماعی در دنیای سیاسی صحبت می کنیم. وی در واقع از حضور فرهادی در اسکار جلوگیری کرد.او همچنین در مورد ورود دونالد ترامپ و بایدن صحبت می کند“من فکر می کنم که ستیزه جویان شباهت زیادی به یکدیگر دارند. مهم نیست که به کدام کشور یا سیستم سیاسی تعلق دارند. البته رفتن ترامپ و آمدن بایدن باعث می شود که همه دنیا به جای بهتری تبدیل شود. من در این شکی ندارم ، اما وقتی نوبت به پیش بینی می رسد که آیا ورود ایران و بایدن به حل مشکل کمک می کند ، مبارزان در ایران هستند و آنها باید تغییر کنند.»»

فرهادی نسبت به تأثیر شبکه های اجتماعی مجازی در فیلم ها بدبین نیست. او می گوید: “من مدتی قبل با یکی از دوستانم در این مورد بحث کردم.” وی گفت: جریان تصاویر ، اطلاعات و صوتی که از طریق شبکه های اجتماعی به گوش مردم می رسد ، سینماها را از بین می برد زیرا آنها نمی توانند راه آنها را دنبال کنند. اما فکر می کنم عکس این قضیه صادق است. “در شبکه های اجتماعی ، برخلاف فیلم ها ، ما وقت نداریم که به جنبه ها و جنبه های مختلف فکر کنیم.”

۵۸۵۸

دکمه بازگشت به بالا