نماد سایت مجله آنلاین

انتقاد وزارت بهداشت از تبلیغات کالاهای آسیب‌رسان سلامت/ جرایم بازدارنده نیست

انتقاد وزارت بهداشت از تبلیغات کالاهای آسیب‌رسان سلامت/ جرایم بازدارنده نیست

مدیر دفتر بهبود تغذیه منطقه ای وزارت بهداشت با تأکید بر آثار مضر تبلیغات که برای سلامتی مضر است ، گفت: “متأسفانه جرایم تبلیغاتی به قدری کم است که مجرمان برای انجام وظایف خود به راحتی هزینه می پردازند.” روشهای نظارتی موجود باید به گونه ای بازدارنده به روز شوند.

دکتر زهرا عبدالهی در گفت وگو با مجله آنلاین وی خاطرنشان می کند که سالانه فهرستی از محصولات و خدمات مضر برای سلامتی با مسئولیت وزیر بهداشت برای جلوگیری از تبلیغات ایجاد می شود. .. بر اساس آخرین فهرست محصولات مضر در سال 1400 ، که توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت غذایی تأیید شده است ، تبلیغ برخی محصولات ممنوع است.

“به عنوان مثال ، نوشیدنی های گازدار بدون قند یا قند ، نوشیدنی های انرژی زا ، نوشیدنی های مالت طعم دار ، آب میوه های بدون گاز حاوی آب میوه کمتر از 25، ، سس ، چیپس ، تنقلات و سایر محصولات سری عمده را اضافه نکنید. با وجود لیست از این محصولات که با امضای وزیر بهداشت منتشر می شود ، در حالی تبلیغ می شود که ما بارها تبلیغات را تماشا می کنیم.

عبدالله ادامه می دهد. “ما نباید اثرات بهداشتی این تبلیغات را نادیده بگیریم. دلیل اینکه ما سعی می کنیم این تبلیغات را به ویژه برای کودکان و نوجوانان پخش نکنیم این است که این محصولات سلامت ما را تهدید می کند و مصرف انبوه برای سلامتی ما مفید است. این به این دلیل است که می تواند مصرف مقدار زیادی چیپس و نوشابه می تواند باعث دیابت و چاقی شود. مشکل بیش فعالی ناشی از استفاده از مواد افزودنی و رنگ خوراکی در حال حاضر در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان وجود دارد و به مشکلات اجتماعی کمک می کند.

او اضافه کرد: “با تبلیغ چنین محصولاتی از رسانه های تصویری ، مردم و مصرف کنندگان تشویق می شوند که بیشتر مصرف کنند ، که عوارض و عواقبی را به دنبال دارد. در مورد محصولاتی که باعث ایجاد بیماری یا مشکل در مصرف زیاد می شوند تبلیغ کنید. از سوی دیگر ، وزارت بهداشت و غذا و اداره دارو همیشه مورد انتقاد قرار گرفته است که چرا باید به آنها اجازه داد این محصولات را در حالی که نباید مصرف شوند تولید کنند. ممنوعیت تبلیغات تولید نمی کند این بدان معنا نیست که شما باید بدانید چنین غذاهایی در سراسر جهان تولید می شوند ، اما تبلیغات بالا و جذاب آن این است که مردم بیشتر از این محصولات استفاده می کنند و در نهایت سلامت جامعه را به خطر می اندازند.

وی با اشاره به تابلوی شهر ادامه داد: چنین تبلیغاتی نیز خلاف قانون است. ما وزارت بهداشت به طور رسمی پیگیری ها ، اعتراضات و نامه هایی را به سازمان های مرتبط مانند صدا و سیما ، وزارت ارشاد و شهرداری ها ارسال می کنیم و همیشه گفته می شود که این تبلیغ درآمد شهرداری ها است. یا رادیو و تلویزیون. کسب درآمد ضروری است ، اما اگر بخواهد سلامت مردم را تضعیف کند ، دیگر پذیرفته نمی شود و سلامت مردم مهم است.

وی با اشاره به اینکه جرایم در تبلیغ محصولات مضر برای سلامتی بازدارنده نیستند ، افزود: جنایات به قدری ناچیز است که مجرمان به راحتی می توانند برای کار هزینه پرداخت کنند. روشهای نظارتی موجود باید به گونه ای بازدارنده به روز شوند.

انتهای پیام

خروج از نسخه موبایل