مجله هنری و فرهنگ

رازهای سر به آنلاین در نهاوند

به گزارش شفاف ، به نقل از روابط عمومی موسسه گردشگری میراث فرهنگی ، محسن جانجان ، رئیس هیئت باستان شناسی گفت: در همسایگی “دو خواهر” اقدامی صورت نگرفت. مکان Laodesia نامشخص است.

وی به آغاز گمانه زنی و حفاری در چهار فصل 1384 ، 1390 ، 1391 و 1398 اشاره کرد و افزود: ما با مشکلات زیادی روبرو شدیم ، مانند انتخاب مکان مناسب برای حدس زدن.

باستان شناسان به ادامه فصل های 5 و 6 حفاری های این محوطه تاریخی و نتایج کاوش ها در فصل 6 اشاره کردند و گفتند:

ژان ژان گفت که فصل 6 حفاری با تخریب دیوارهای دو خواهر نهاوند ، حسینینی آغاز شد.

وی همچنین گفت: حفاری در صحن دو خواهر امامزاده ادامه داشت و نتایج سنگرهای ایجاد شده در منطقه منجر به کشف آثاری از سلوکیان ، اشکانیان و دوران اسلامی (دوران ایلخانی) شد.

سرپرست تیم باستان شناسی گفت که جستجوی معبدی در لائوس هنوز در حال انجام است و ابراز امیدواری کرد که این کشف در فصل آینده محقق شود.

لائودیکا به عنوان شهر گمشده سلسله سلوکی شناخته می شود و کشف آن اسرار این سلسله تاریخی را فاش می کند. اما چگونه باستان شناسان مرزهای جغرافیایی لائودیکیه را در شهر نهاوند پیدا کردند؟

در سال 1322 ، یک کتیبه یونانی به طور تصادفی در نزدیکی “دو خواهر” در نهاوند کشف شد. این نشان می دهد که نهاوند در دوران سلوکیان “لائودیکیه” نامیده می شد و معبدی به همین نام وجود داشت. شهرهایی که مورخان و نویسندگان از زمان اسکندر مقدونی و جانشینان وی در ایران و سایر مشاغل به آنها اشاره کرده اند اسکندریه ، آپامیا ، انطاکیه ، لائودیکیا و غیره نامیده می شوند ، اما اطلاعات دیگری در مورد این شهرها وجود ندارد.

بر اساس اسناد تاریخی ، اسکندر و جانشینانش اسکان مهاجران یونانی به ایران را در دستور کار خود قرار داده و دو تمدن ایران و یونان را به هم متصل می کنند تا بر ایران که دارای تمدنی باشکوه بود ، حکومت کنند. چندین شهر ایرانی را برای آن توسعه داد. و یونانیان را در آنجا مستقر کردند. با توجه به اینکه سلطنت اسکندر 12 سال و نیم به طول انجامید و در طول آن از آسیای صغیر تا هند و مصر در جنگ بود ، نمی توان پذیرفت که اسکندر بتواند واقعاً یک شهر ایجاد کند. بنابراین ، می توان استنباط کرد که شهر مذکور در واقع یک اردوگاه نظامی برای ارتش مقدونیه بوده است. شهرهای ساخته شده در این دوره معمولاً به نام پادشاه یا همسرش نامگذاری شده اند. یکی از ویژگی های بارز شهرهای یونان وجود معابد ، استادیوم ها ، تئاترها و آگورا (مکان های تجاری و تجمعات) بود.

از جمله شهرهای ساخته شده در غرب ایران ، لائودیکیه (نهاوند) بود که به نام همسر آنتیوخوس سوم نامگذاری شده بود. گرشمن ، باستان شناس و نویسنده کتابهایی از آغاز ایران تا اسلام ، پس از اطلاع از کشف لائودیکا توسط لوئیس روبرت ، یک روز را در نهاوند آماده کرد تا برای حفاری آماده شود. ظاهراً گرشمان قصد داشت در نهاوند شرکت کند و موفقیت خود را در کاوش در این مکان ارزیابی کند ، اما پس از بررسی وضعیت موجود ، گذراندن وقت در نهاوند برای او موفقیت آمیز نبود. من متوجه شدم. بنابراین به لوئیس لوور نوشت: مردم نهاوند به زودی آثار هلنیستی را پوشش دادند.

محوطه و منطقه تاریخی دوهباران ، جایی که اعتقاد بر این است که معبد لائودیکا در آن قرار دارد ، در سال 1327 به شماره 374 به عنوان میراث فرهنگی ایران ثبت شد ، اما لائودیکا هنوز برای باستان شناسان یک راز است.

دکمه بازگشت به بالا