مجله رویداد

شرق تهران بعد از سکون طولانی لرزه‌ای در تلاقی دو گسل فعال لرزید/ضرورت هوشیاری

در محل تلاقی دو گسل لرزه ای فعال در شرق تهران ، پس از رکود طولانی مدت ، فعالیت لرزه نگاری امروز بر اثر زمین لرزه ای به بزرگی 3.9 ریشتر لرزید.

به گزارش مجله آنلاین ، زمین لرزه ای به بزرگی 3.9 ریشتر در عمق 8 کیلومتری بومهن تهران ساعت 17:11 بعد از ظهر یکشنبه 24 مرداد رخ داد. به گفته محققان ، این زمین لرزه در تقاطع دو گسل لرزه ای “شمال تهران” رخ داده است. “و” مشا “اتفاق افتاده بود.

در گفت وگو با مجله آنلاین ، دکتر علی بیت اللهی ، مدیر دفتر زلزله ، مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی وی افزود: این زمین لرزه در حدود 10 کیلومتری بومهن در شرق تهران و حدود 45 کیلومتری مرکز تهران رخ داد.

وی با تأکید بر اینکه این زمین لرزه حدود 15 کیلومتر با مرز شرقی تهران فاصله داشت ، گفت: این نشان می دهد که این زمین لرزه بسیار نزدیک به تهران بوده است.

بیت اللهی ادامه داد: مکان کانون این زلزله نشان می دهد که این زلزله دقیقاً بر روی گسل موکا واقع شده است. در همین حال ، در سه روز گذشته ، 21 آگوست ، زلزله ای به بزرگی 2.6 ریشتر در همان منطقه رخ داد.

مدیر مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی گفت: تقاطع دو “شمال تهران” و “مشا” این دو زلزله به صورت تصاعدی به وضوح فعالیت گسل موچا را در شرق تهران به ویژه در مقاطعی نشان می دهد. ” ” گسل.

به گفته وی ، محل اتصال گسل یک منطقه بسیار فعال است.

بیت اللهی با اشاره به تاریخ لرزه نگاری منطقه گفت: تاریخ لرزه نگاری در منطقه نشان می دهد که شرق تهران بسیار فعال است.

نگرانی هایی در مورد دو زلزله کوتاه مدت ، 2.6 و 3.9 وجود داشت و از آن زمان تاکنون هیچ زلزله مهمی رخ نداده است ، اما برخی از زمین لرزه ها قبل از زلزله های بزرگ رخ داده است. در چنین مقیاسی و اگر این روند ادامه یابد ، نگران کننده است.

بای طولاحی گفت: “هیچ کس نمی تواند با اطمینان بگوید که آیا بعد از این زمین لرزه بزرگتر رخ خواهد داد یا خیر.” اینکه می گویند زلزله بزرگ قطعاً رخ می دهد ، از نظر علمی صحیح است و می گویند زلزله بزرگی رخ نمی دهد. این خارج از دانش ما است ، اما ما باید از این رویداد لرزه ای آگاه باشیم ، به خصوص که دستگاه وقوع یک زلزله کوچک را در این منطقه ثبت کرده است.

وی با بیان اینکه رکود زلزله از دیرباز در منطقه گسترده بوده است ، می افزاید: این دو زمین لرزه در مجاورت یکدیگر هستند و محل تلاقی دو گسل بزرگ در شمال تهران و میدان برنج موچا است. منطقی است که در منطقه و در این زمینه هوشیار باشیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا