مجله تندرستی

فعالیت بدنی بر مبتلایان به افسردگی تاثیر دوگانه دارد

مجله آنلاین / خراسان رضوی به گفته محققان ، ورزش علائم افسردگی را کاهش می دهد و توانایی تغییر مغز را افزایش می دهد.

به گزارش Neuroscience News ، فعالیت بدنی برای مغز مفید است و توانایی تغییر و سازگاری آن را افزایش می دهد. تأثیر مفید دوگانه فعالیت بدنی بر افسردگی با مطالعه ای در کلینیک روانپزشکی و روان درمانی دانشگاه روهر در بوخوم آلمان تأیید شد. فعالیت بدنی نه تنها علائم افسردگی را کاهش می دهد ، بلکه توانایی مغز را برای ایجاد تغییرات لازم در روند سازگاری و یادگیری افزایش می دهد.

دانشیار و نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: “این نتیجه نشان می دهد که موارد ظاهراً ساده مانند فعالیت بدنی در درمان و پیشگیری از بیماری هایی مانند افسردگی چقدر اهمیت دارد.”

برنامه های ورزشی با انگیزه و همراه است

افراد مبتلا به افسردگی اغلب منزوی و از نظر جسمی غیر فعال هستند. برای بررسی اثرات فعالیت بدنی ، تیم تحقیقاتی کارین روزنکرانز 41 نفر را که در بیمارستان تحت درمان بودند انتخاب کردند. شرکت کنندگان هر کدام به یکی از دو گروه اختصاص داده شدند. یک گروه یک برنامه تمرینی سه هفته ای را تکمیل کردند و گروه دیگر در برنامه کنترل بدون فعالیت بدنی شرکت کردند.

برنامه ای که توسط دانشکده علوم ورزشی در دانشگاه بیرفلد آلمان ، به سرپرستی پروفسور توماس شوک تهیه شده بود ، متنوع بود و به شکل مسابقه یا آزمایش انجام نمی شد ، اما شامل عناصر جالبی بود که به کار گروهی شرکت کنندگان نیاز داشت. ..

کارین روزنکرانتز توضیح می دهد: “این امر به طور خاص انگیزه و همبستگی اجتماعی را افزایش می دهد ، در حالی که ترس از چالش های فعالیت بدنی و تجربیات منفی مانند” کلاس های تربیت بدنی در مدرسه “را از بین می برد.

قبل و بعد از برنامه ، تیم تحقیق شدت علائم افسردگی مانند از دست دادن انگیزه و علاقه ، فقدان انگیزه و احساسات منفی را مشخص کرد. توانایی تغییر مغز به نوروپلاستیسیتی (انعطاف پذیری سیناپسی و غیر سیناپسی) اشاره دارد که به تغییرات در مسیرها و سیناپس های عصبی ناشی از تغییر رفتار ، محیط و فرآیندهای عصبی ، مانند آنهایی که در اثر آسیب فیزیکی ایجاد می شوند اشاره دارد. معروف به) به همچنین می توان آن را با کمک تحریک مغناطیسی خارجی جمجمه ای اندازه گیری و تعیین کرد.

کارین روزنکرانتز می گوید: “توانایی تغییر برای همه یادگیری ها و فرایند تطبیقی ​​مغز مهم است.”

با افزایش توانایی تغییر علائم کاهش می یابد

نتایج نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی نسبت به افراد سالم توانایی کمتری در تغییر مغز دارند. به دنبال برنامه فعالیت بدنی ، توانایی تغییر به میزان قابل توجهی به همان میزان در افراد سالم افزایش یافت و علائم افسردگی در گروه کاهش یافت.

روزنکرانز می گوید: “هرچه توانایی تغییر بیشتر باشد ، علائم بالینی آن آشکارتر است.” “این تغییرات در گروه هایی که در برنامه کنترل شرکت کردند کمتر آشکار بود.”

وی افزود: “این نتایج نشان می دهد که فعالیت بدنی بر علائم افسردگی و توانایی تغییر مغز تأثیر می گذارد.” این داده ها نشان نمی دهد که این محدودیت چقدر علائم یا توانایی مغز را تغییر می دهد ، اما نشان می دهد که فعالیت بدنی برای مغز مفید است و اعصاب را به هم متصل می کند. بدون شک ، فعالیت بدنی نیز می تواند در اینجا نقش داشته باشد.

این یافته ها در مجله Frontiers in Psychiatry منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا