مجله تندرستی

نظر علمی درباره اثربخشی واکسن “سینوفارم” / وضعیت “لامبدا” در ایران

کمیسر علمی ایالتی Covid19 با استناد به برخی شایعات مبنی بر بی تاثیر بودن واکسن Sinofarm ، گفت: “در حال حاضر ، ما نمی توانیم مقایسه درستی از اثربخشی واکسن انجام دهیم.” اطلاعات مربوط به انواع واکسن ها و بسترهای واکسن هنوز ناقص است. با این حال ، ما می دانیم که سازمان بهداشت جهانی این واکسن ها را پذیرفته است و به همه جوامع توصیه کرده است که در بسترهای مجاز واکسینه شوند.

دکتر عاطفه عابدینی در گفت وگو با مجله آنلاین وی در مورد وضعیت و روند بیماری کووید 19 در کشور گفت: با نگاهی به نمودار بیماری کشور ، موارد مثبت بیماری و مرگ و میر چند روزی است که رو به کاهش است و خدا خوشحال است که این وضعیت آغاز پنجمین اوج روند نزولی کشور است. به عنوان مثال ، طبق نمودار بیماری ، از 30،000 مورد مثبت عروق بیماری کرونا در روز به 25،000 مورد مثبت ، 5 درصد کاهش می یابد. در زمینه مراجعات سرپایی ، کاهش چند درصدی مشاهده می شود.

روند نزولی کرونا در سیستان و بالچستر

وی افزود: “ما شاهد شرایط بسیار خوبی در سیستان و بالچستر هستیم و به نظر می رسد که این ایالت در حال حاضر کمتر مستعد بیماری است.” اما در سایر نقاط کشور ، ما هنوز در اوج هستیم یا در اوج آن هستیم. به عنوان مثال ، در استان کرمان ، اوضاع کمی بهبود یافته است ، اما هنوز 100٪ قضاوت کننده نیست.

عابدینی همچنین وضعیت بیماری تهران را به شرح زیر توصیف کرد:

لامبدا هنوز در ایران شناسایی نشده است

وی در مورد انواع لامبدا گزارش شده در چندین کشور در اطراف ایران ، گفت: “لامبدا یک جهش جدید در ویروس کرونا است که به نظر می رسد دارای اثرات بیماری زا است و می تواند شدیدتر از دلتا باشد.” البته ، بستگی زیادی به این دارد که لامبدا به جهش غالب در جامعه تبدیل شود یا نه. همچنین بستگی به وضعیت جامعه و ویروس دارد. البته با توجه به آنچه در برخی از کشورهای همسایه مشاهده می شود ، ممکن است در ایران نیز یافت شود ، اما توالی اثبات شده و شناسایی این ویروس هنوز داخلی نیست.

عابدینی گفت: “البته ، هنوز نمی توان به طور دقیق و واضح بیان کرد که این جهش خطرناکتر از جهش یافته دلتا است.” این مشکل مربوط به حالت بیماری زا است … بنابراین ما باید آن را بررسی کنیم. من دارم.

واکسن Sinofarm ؛ م orثر است یا مctiveثر نیست؟

وی در بخش دیگری از داستان خود در مورد مزایا و معایب اثربخشی واکسن Sinofarm گفت: “بسیاری از این مسائل شایعه هستند.” به طور کلی ، دیگر نمی توان مقایسه خوبی در مورد اثربخشی واکسن ها انجام داد. اطلاعات مربوط به انواع واکسن ها و بسترهای واکسن هنوز ناقص است. با این حال ، ما می دانیم که سازمان بهداشت جهانی این واکسن ها را می پذیرد و به همه جوامع توصیه می کند که برای واکسیناسیون در هر بستری تلاش کنند. حتی اگر اثر آن اندک باشد. بنابراین ، طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، میزان واکسیناسیون مهمتر از نوع واکسن است.

عابدینی درباره انتشار عکس های آزمایش آنتی بادی روی افرادی که واکسن سینوفارم را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند ، مدعی شده است که بدن آنتی بادی تولید نمی کند. ممکن است لازم باشد آنتی بادی های خنثی کننده یا خنثی کننده را اندازه گیری کنید زیرا ابتدا باید انواع خاصی از آنتی بادی ها را اندازه گیری کنید. برای برخی افراد ، تولید آنتی بادی ممکن است چند هفته به تأخیر افتد و تحریک ایمنی با واسطه سلول افزایش یابد ، اما این تصاویر نباید به این نتیجه برسند که واکسن ناکافی یا بی اثر است. در عین حال ، همه آنتی بادی های بسیار بالایی ندارند و اصلاً بیمار نیستند. طرح چنین موضوعی از این طریق کاملاً صحیح نیست.

علل ایجاد کپک سیاه و درمان آن

علوم ملی Covid19 گفت: “قارچ های سیاه بیماریهای قارچی هستند که در بیماران با ضعف سیستم ایمنی بدن به دلایلی ، بیماران مبتلا به دیابت ضعیف کنترل شده یا مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها ایجاد می شوند.” دبیر این کمیته گفت. ممکن است رخ دهد. بیماری کووید همچنین می تواند در صورت طولانی شدن بیماری یا در صورت تأثیر مثبت دارو بر سیستم ایمنی بدن و تجویز بی رویه آنتی بیوتیک ها ایجاد شود. بنابراین ، باید مراقب بود که اطمینان حاصل شود که این منبع ، هم در تجویز این داروها و هم در مصرف آنها رخ نمی دهد.

عابدینی گفت: درمان ضد قارچی برای این بیماری وجود دارد. پروتکل درمانی کووید هنوز پابرجاست ، اما هنگامی که عوارض قارچی بیماری رخ می دهد ، درمان ضد قارچی آغاز می شود. کپک سیاه هرگز در بیمارستان Mashi Danes Bali ، که تعداد زیادی بیمار دارد ، رخ نداده است ، اما در برخی موارد ممکن است ایجاد شود. لازم به ذکر است که دوز دارو باید با دقت تجویز شود. با در نظر گرفتن این موضوع ، می توان از این بیماری پیشگیری کرد و در عین حال ، در صورت بروز ، می توان به سرعت آن را شناسایی و درمان کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا