مجله هنری و فرهنگ

کشفی تازه در گورستان تاریخی گیلان

به گزارش شفاف ، به نقل از روابط عمومی موسسه گردشگری میراث فرهنگی ، مجموعه باستانی لیارسنگبون در مساحت وسیعی (حدود 27 هکتار) از مناطق صعب العبور و صعب العبور واقع شده است. با این حال ، علیرغم فعالیت های باستان شناسی در سال های 1393 ، 1695 ، 1396 و 1397 1398 ، جهانی ، رئیس هیئت باستان شناسی مستقر در عمروش در گیلان ، در حفاری نجات این مجموعه ناتمام مانده است. وی اشاره کرد که وجود داشته و افزود به شرح زیر است. رزمندگان این منطقه ، با سرزمین های دور و نزدیک ، از جمله قبایل ساکن در سواحل شمالی دریای خزر ، مانند علفزارهای جنوب روسیه و آنچه امروزه ارمنستان است ، به ویژه همزمان با دوران اشکانیان هستند.

وی از اتمام فصل 6 بررسی میدانی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش خبر داد و افزود: این مجموعه باستانی شامل گورستان ها و شواهد پراکنده از شهرک های تاریخی تا قرون وسطی اسلامی است. »

“در این فصل ، با حفاری چهار کارگاه در قسمت قبرستان مجموعه ، که مساحت آن حدود 2 هکتار است ، 19 مقبره (21 مدفن) از انواع مختلف حفره ها ، زیرزمین ها و گلدان ها شناسایی و سفال سازی شد. داده های ارزشمند از جمله. ” رئیس تیم باستان شناسی در قبرستان لیارسنگبون ، این شیء با استفاده روزمره و ابزار جنگی آهن به دست آمد.

جهانی افزود: “نوع مقبره ای که ساختار خاصی ندارد و معمولاً دارای سوراخ بیضی شکل است ، شامل مقبره های زیادی است که در این قبرستان یافت شده است.”

وی اظهار می دارد: انواع زیرزمین قابل مقایسه با موارد موجود در ایران ، به جز در چند مکان دیگر در منطقه مورد مطالعه ، برخی گورستان ها در مازندران و برخی در شمال ، شمال غربی و شمال شرقی دریای خزر. آرامگاه ، از جمله آن یک حفره عمودی است با ساختار خاصی که به اتاقی مانند سردابه منتهی می شود.

به گفته این باستان شناس ، برخی از نمونه های دفن از نوع کومورا تا کنون در قبرستان شناسایی شده است که قابل مقایسه با روشهای معمول دفن اشکانیان در فلات ایران است.

وی اظهار می دارد: “چنین مقبره هایی که در این منطقه یافت می شود شامل مقبره های زیادی است که توسط حفاری های هیئت ژاپنی در ارتفاعات شرقی گیلان (دیلمان) در دهه 1960 شناسایی شده و گورخرهایی که در برخی مناطق دشت شناسایی شده اند. قابل مقایسه با -E. Mogan.”

سرپرست تیم باستان شناسی ادامه می دهد: “بر اساس مطالعات انجام شده تا کنون ، انواع مقبره های مورد استفاده در این قبرستان ممکن است با وضعیت اجتماعی افرادی که در قبرستان دفن شده اند و هر یک از این مقبره ها با اندازه موقعیت اجتماعی فرد دفن ارتباط دارد.” این نوسان دارد.

جهانی گفت: “بر اساس مطالعات گونه شناسی ، مقبره کشتی های کشف شده به طور کلی متعلق به دوره ای از اواسط دوره پارتیا تا پایان دوره ساسانیان است ، که قبلاً در نتیجه تاریخ گذاری رادیوکربن (C14) قدمت گذاری شده بود. نشان داده شده در. آزمایش کنید. “

دکمه بازگشت به بالا