مجله هنری و فرهنگ

آخرین وضعیت پرویز دوائی در بیمارستان

به گزارش شفاف ، علی میرزایی ، مدیر عامل نگاه نو ، آخرین وضعیت نویسندگان ، مترجمان و منتقدان فیلم را که سالها در پراگ (جمهوری چک) زندگی کرده اند ، شرح می دهد. سرم زخمی شده او اکنون نمی تواند بنویسد ، اما خطر کاهش یافته و در حال بهبودی در بیمارستان است. آنها در حال حاضر سعی می کنند راه رفتن او را به حالت عادی برگردانند.

پرویز دوایی در سال 1314 در تهران متولد شد. او در رشته زبان انگلیسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و کسب این زبان باعث شد او مترجم مقالات مختلف فیلم و متون گفتگو در فیلم های دوبله شود. او با مجلات مختلف فیلم کار کرد و به عنوان منتقد فیلم شناخته شد. مجلاتی که دوایی با آنها همکاری کرده است عبارتند از: “سپید و سیاه” ، “فردوسی” ، “رودکی” ، “سینما روشن و سینما” و “نگین”. وی آخرین مقاله زندگی خود را در ایران در سال 1974 در مجله “سفید و سیاه” با عنوان “خداحافظ رفقا” نوشت ، به دوره آموزشی در چکسلواکی رفت و در پراگ ساکن شد. وی همچنین به همراه پرویز کلانتری ، عباس کیارستمی ، اکبر صادقی ، نورالدین زرینکلک ، سیروس طاهباز و خسرو سینایی ، یکی از بنیانگذاران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ، مدتی با کودکان در دهه های 1950 و 1952 است. نوجوان جشنواره فیلم های دهه 1950

“باغ” ، “بازگشت سوار” ، “پری سبز” ، “ایستگاه آبشار” ، “بلوار قلبهای شکسته” ، “امشب در سینما ستاره” ، “درخت ارغوانی” (نامه پراگ) ، “باران” ( نامه ای از پراگ ، “روزی می آیی” (نامه ای از پراگ) ، “خیابان شکرگزاری” (نامه ای از پراگ) در کتابی است که پرویز دوایی نوشته است.

او همچنین کتابهایی در مورد “تنهایی شلوغ” و “نی جادویی و چند داستان دیگر” نوشته بومیل هرابال ، “سینما توسط هیچکاک” از فرانسوا تروفو ، “پسر هالیوود” از رابرت پریش و “سرگیجه” از ساموئل ای. در حال ترجمه است. تیلور ، “استلا” جان دواتوگ ، 2001: ادیسه فضایی توسط آرتور سی. کلارک شامل “ذن در هنر نوشتن” ری بردبری و “تکنیک های فیلمنامه” یوجین ویل است.

دکمه بازگشت به بالا