مجله هنری و فرهنگ

جهان علیه ایران – مجله آنلاین

589 روز پس از استقرار یک سیستم سیاسی جدید در ایران ، سازمان های اطلاعاتی آمریکا ، اسرائیل و انگلیس مجموعه ای از برنامه های مخفی و پیچیده را در خاورمیانه توسعه دادند که منجر به ایجاد رژیم اسلحه در سراسر کشور در ایالت ها و شهرهای همسایه شد.

با متحد شدن بخش قابل توجهی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد علیه ایران ، به دلیل فروپاشی و سرنگونی ایران به عنوان “جنگ جهانی سوم” یا “جنگ جهانی دوم علیه ایران” شناخته می شوند. جنگ جهانی سوم آغاز شده است. .. آنها می خواستند مهره های سیاسی خود را به ایران بازگردانند.

به گزارش مجله آنلاین ، 22 سپتامبر چهل و یکمین سالگرد حکومت بعث است ، زمانی که عراق در سال 1980 به ایران حمله کرد.

جنایات قبلی

با روی کار آمدن کودتای حسن البکور در عراق در سال 1347 ، حزب بعث فرمان اصلی سیاست های داخلی و خارجی این کشور شد. این رژیم برای خود دو هدف تعیین کرده است. این گروه برای آزادی آزادی اعراب ، به ویژه فلسطین و خلیج فارس ، از انقلاب عراق حمایت کرد و بغداد را به مرکزی برای حمایت از جنبش آزادیبخش جهان عرب تبدیل کرد.

با اعلام رسمی این دو هدف ، دولت بعث آشکارا با ژاندارمری منطقه محمدرضا پهلوی مبارزه خواهد کرد. دولت بعث عراق به خوبی می دانست که محمدرضا شاه مورد حمایت ایالات متحده است ، بنابراین برای حمایت از اتحاد جماهیر شوروی و تجهیز و گسترش نیروهای خود به توافق سیاسی و سیاسی گسترده ای دست یافت. من آن را امضا کردم.

ایران همچنین ارتش خود را به سلاح های پیشرفته آمریکایی مجهز کرد. وقتی پسر س whyال کرد که چرا تعداد زیادی هلیکوپتر کبرا خریداری کرده است ، او پاسخ داد. “از همسایه خود بپرسید چرا این همه تانک می خرید.” من یک کبرا آماده پرواز برای همه تانک های عراقی دارم. “

دولت بعث عراق در سال 1969 سفیر وزارت خارجه ایران را احضار کرد و اظهار داشت: پرچم ایران را پایین بیاورید و دستور دهید در صورت حضور پرسنل نیروی دریایی آن را از کشتی بردارید. عرب. … »

در پاسخ به این اقدام دولت پفلوی ، امیر کوسلو افشار ، معاون وزیر امور خارجه دولت پفلوی ، کنوانسیون 1316 را در مجلس سنا باطل کرد و اظهار داشت: ما اصل تاراگ یا خط فین را قبول نداریم. … »

او اضافه کرد: “از طرف دولت ایران ، نقض حاکمیت ایران در شوط العرب ، مخالفت با ورود کشتی ها به بنادر ایران و استفاده از زور علیه نیروهای ایرانی قدرتمند شده است.” آتش سوزی آنها تلافی خواهد شد ، و مسئولیت این امر و عواقب بسیار خطرناکی که می تواند عواقب گسترده ای داشته باشد تنها بر عهده دولت ایران است. “

موضع سیاسی مقامات هر دو کشور به نیروهای هر دو کشور هشدار داد. سپاه اول عراق در مرز مستقر بود و نیروی دریایی ایران سازماندهی و آماده شده بود.

بین سالهای 1348 تا 1353 بیش از 60 درگیری کوچک و بزرگ در مرز ایران و عراق روی داد. در زمینه آماده سازی های نظامی و درگیری های شفاهی و سیاسی در عراق ، نیروی دریایی ایران یک کشتی تجاری به نام پروسینا را که تحت پرچم ما در رودخانه الوند حرکت می کرد ، همراهی کرد و به هواپیماهای نظامی ، ارتش و نیروی دریایی کمک کرد.

دولت حزب حمام عراق هیچ اقدامی در برابر قدرت خاندان پهلوی انجام نداد ، بنابراین بیش از 20000 ایرانی را از عراق بیرون کرد و خشم و کینه را آرام کرد.

جنگ دهه 50

1350 ، 22 درگیری مرزی با استفاده از توپخانه

1351 ، 60 مرز با تانک و توپ برخورد می کند

دوازده نبرد مرزی در سال 1973 رخ داد که خونین ترین آنها در 11 فوریه 1973 بود که 41 کشته ، 81 کشته و بیش از 400 نیروی حزب بعث کشته شدند.

بیش از 10 درگیری نظامی با پشتیبانی جنگنده ها در سال 1353

1980 آخرین نبرد مرزی بین عراق و ایران بود که بیش از 2928 روز به طول انجامید و سپاه 1280 کیلومتر مربع دولت حزب حمام عراق در امتداد مرز غربی عراق انواع تانک های سنگین بود. سلاح های پیشرفته و صدها سپاه ، تیپ و نیروی زمینی حمله کردند.

راه اندازی جنگنده ها برای بمباران مراکز حساس و مهم در خلیج فارس و مناطق مسکونی آن و پرتاب موشک های زمین به زمین برای هدف قرار دادن مردم بی پناه کشورمان در اعماق استراتژیک کشور. این تجاوز یک تجاوز هشت ساله تمام عیار بود که زیرساخت های کلان اقتصادی و اقتصادی و زندگی مردم را نابود کرد ، علاوه بر میدان های جنگ و کشتار افراد محافظت نشده در شهرها و روستاها ، و بیش از 110 میلیارد دلار هزینه داشت. زیرساخت های اقتصادی کشورمان

پایان سکوت

سکوت مقامات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد تا 9 دسامبر 1991 ، سه سال و چهار ماه پس از تصویب قطعنامه 598 توسط جمهوری اسلامی ایران در 18 ژوئیه 1988 ، شکسته شد. البته به دلیل شکست ارتش ریاکاری (سازمان مجاهدین خلق) در حمله به کشورمان در قالب عملیات نور ابدی ، اجرای قطعنامه 598 به 20 اوت 1988 موکول شد ، اما ریاکارانه. و زنان در قسمت جنوب غربی جنگ ایران و عراق. پس از 107 ماه ، مبارزه بی امان به پایان رسید.

در گزارشی رسمی به شورای امنیت ، خاویر پرز دو کوئرا ، دبیر کل وقت ، عراق را آغاز جنگ اعلام کرد. شناسایی علت این درگیری ناموفق توسط تحلیلگران سیاسی و نظامی به عنوان بزرگترین دستاورد و پیروزی جمهوری اسلامی ایران تعبیر شد. وقتی دولت متجاوز عراق مجبور شد صدها میلیارد دلار خسارت اقتصادی ، مدنی ، کشاورزی ، کشتیرانی و صنعتی بپردازد ، اهمیت این موضوع دو چندان شد.

آگاهی در شناخت

در 10 آوریل 1980 ، امام خمینی (ره) در پیامی مبنی بر قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک بین ایالات متحده و ایران ، خوشحالی خود را از این موضوع بیان کرد و اظهار داشت: برای زندگی آزادانه و دستیابی به استقلال کامل ، آنها باید روابط خود را با ابرقدرت ها ، به ویژه ایالات متحده ، قطع کنند. “

وی در این پیام افزود: او با مغولان و علمای اسلامی کار کرد ، اما به آرامی ، رضاخان و محمدرضا پفلوی با علما ، روحانیون و سایر طبقات ملاقات کردند. وی باید آگاه باشد که این اقدامات ضد اسلامی خود و رژیم بشر غیر قانونی و غیرقانونی را دفن می کند. “

امام دولتی همچنین به مردم عراق هشدار داد: “برخیزید و دست جنایتکار او را از داعش جدا کنید قبل از اینکه این رژیم فاسد همه چیز را برای شما نابود کند.”

وی صدام را “بی رحمانه” توصیف کرد و از ارتش عراق خواست “به جای پیروی از” این مخالف اسلام و قرآن “دست آمریکایی را که از آستین صدام بیرون آمده بود” قطع کند.

روز بعد ، ایران خمینی در پیامی به مردم ایران ، در پاسخ به اخراج ایرانیان از عراق ، دولت عراق را “باتیسم مخرب آماده برای مقابله با اسلام و مسلمانان” نامید. “”

معماران انقلاب اسلامی تأکید کردند که “ایران و عراق ، ملت های اسلامی ، رهبران خود را به نمایندگی از آنها تعیین کرده ، آنها را از صحنه برکنار کرده و تاریخ را فراموش کرده اند.”

امام خمینی صدام را “در آستانه مرگ” خواند و تأکید کرد که او در عراق “جنایتکار” است و “دستانش به خون یک جوان مشتاق عراقی آغشته شده است. آنجا بود”.

وی دولت صدام را “دشمن مردم عراق” ، “دولت شیطانی حزب حمام” و “یک دولت فاسد” توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که “دولت شاهنشاهی به سطل زباله تاریخ پرتاب شود”.

چند روز پس از این پیام ، در 19 آوریل 1980 ، رهبر فقید انقلاب اسلامی در سخنانی گفتند که دولت عراق فاقد حمایت فاسد مردمی است و افزود: اینها پوسیده است. در حال حاضر او در حال برنامه ریزی برای آنچه ما هستیم و غیره است. آنها می خواهند به دوران جهل با ارتش عرب و عدم اطلاع اسلام بازگردند. آنها فقط به اسلام اعتقاد ندارند. “

در سخنرانی خود در ماه مه 1980 ، مقامات بزرگ شیعه هشدار دادند: “قدمی برداشتن بعد از این نفرین شده ممنوع است. [صدام] انجام دادن. آنها باید با او مقابله کنند ، خود را اسلامی کنند ، دولت خود را اسلامی کنند و قوانین باید اسلام باشد. »او همچنین در ماه ژوئن گفت که صدام در ایران شبیه شاه است. “خدمتگزار.”

همزمان با افزایش حملات نیروهای عراقی به مرزهای غربی ایران در مرداد 1359 ، رهبر فقید انقلاب اسلامی گفت: “چگونه می توان دولت عراق را دولت اسلامی نامید؟ چگونه می توان دولت عراق را مسلم دانست؟” او سلاح هایی به ایران فرستاد ، مدام به ایران حمله می کرد و برای ایالات متحده کار می کرد. اگر می شد؟ “

حدود یک ماه قبل از آغاز حمله رسمی ایران به عراق ، امام خمینی (ره) در سخنرانی دیگری در مورد استقرار “حکومت مستبد و مستبد” در عراق صحبت کرد.

روایت رسمی

حجتر اسلم صاد محمدی ، سفیر وقت عراق در مورد پیام صدام برای مذاکره با ایران و پاسخ امام خمینی (ره) به این درخواست در اوایل دهه 1980 گفت: من فکر نمی کنم مناسب باشد که در این شرایط شخصی را از طرف من بفرستم. “

نخست وزیر مهدی بازرگان نوشت: “صدام از طریق سفیر ایران در عراق به رهبر جمهوری اسلامی پیام داد.” ما اولین کشوری بودیم که انقلاب شما را به رسمیت شناختیم. ” چرا در رادیو انقلابی خود اینقدر در خارج از کشور پخش می کنید تا سیستم ما را سرنگون کرده و انقلاب خود را صادر کنید؟ اگر می خواهید این حملات را تکرار کنید ، ما سکوت نخواهیم کرد و با نیروی نظامی به شما پاسخ خواهیم داد. “

وی درباره پاسخ امام خمینی (ره) به این درخواست توضیح داد: “من تهدید او را می دانم.”

پیام امام

امام خمینی (ره) با اشاره به تصویب قطعنامه 598 ، در بخشی از پیام صادره به مناسبت سالروز کشتار خونین مکه و حجاج بیت الله الحرام در روز جمعه سیاه فرمودند: من این کار را کردم. برای من تا چند روز پیش به همان دفاع ها و مواضع اعلام شده در جنگ اعتقاد داشتم و انقلابی را در جهت منافع نظام و ملت و اجرای آن می دیدم. اما با وقایع و عواملی که در حال حاضر از ذکر آنها خودداری می کنم و با رضایت خدا ، در آینده و همه ملت های سطح بالای سیاسی و نظامی مورد اعتماد من مشخص می شود. در تعهد ، شفقت و صداقت خود ، من اذعان کنید که من با قطعنامه و آتش بس به نظر کارشناسان موافقت کرده ام. … خوشبختانه کشور شما! شما مورد برکت مردان و زنان هستید! خوشبختانه خانواده بزرگی از جانبازان ، اسرای جنگ ، افراد مفقودالاثر و شهدا! و برای من مایه تاسف است که من هنوز آنجا هستم و (یک جام سمی پذیرش قطعنامه) به پایان رسیده است! “و من از عظمت و فداکاری این کشور بزرگ شرمنده هستم.”

مرجع:

صحیفه امام ، جلد 12 ، ص 233 و 234 ، 235 و 236 ، 245 و 246

صحیفه امام ، ج 21 ، ص 92

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا