مجله هنری و فرهنگ

سناتور حسینی: اتفاقات افغانستان، هویت و شرف ما را از بین برده است

نمایش “تابوت” سناتور حسینی از اول شهریور به مدت طولانی روی صحنه تئاتر شرازاد می آید و تا 22 شهریور ادامه دارد. در این نمایش با بازی فیض احمد رضایی ، سارا رضایی ، محمد قاسمی ، بهار مولایی ، سناتور حسینی و محمد ناظریه ، سه قسمت از درگیری های مربوط به مهاجرت به نمایش گذاشته می شود.

سناتور حسینی ، کارگردان نمایشنامه “تابوت” متولد افغانستان ، اجرای نمایش را به شرح زیر توصیف کرد: اخیراً در افغانستان. من حتی می خواستم اجرا را رها کنم زیرا احساس می کردم آنچه این روزها در افغانستان می گذرد قلب من و بقیه گروه را شکست و هویت و افتخار ما را از دست داد. این گوشه ای است که رنج مهاجران و مردم افغانستان را به تصویر می کشد ، بنابراین تصمیم گرفتیم آن را اجرا کنیم تا تلاش های گروه به هدر نرود. “من به این نتیجه رسیده ام که غم و اندوه در این شرایط بی فایده است ، بنابراین من باید یکی یا دیگری را برای کار بگویم.”

وی گفت: “تابوت یک نمایش سه قسمتی درباره مهاجران است.” قسمت اول درباره یک خانواده افغان مقیم ایران است که پسرش اصرار دارد به یکی از کشورهای اروپایی برود ، اما پدرش با این نظر مخالف است و اگر بخواهم نقل مکان کنم به کشور خودم نقل مکان می کنم. در قسمت دوم ، یک پسر ایرانی که با دختری افغان ازدواج کرده است می خواهد از کشور فرار کند زیرا بدون شناخت خانواده اش ازدواج کرده است. “این دو خانواده در قسمت 3 با یکدیگر روبرو می شوند و با قاچاقچیان با چالش روبرو می شوند.”

حسینی بازیگران این نمایش را چنین توصیف می کند: “این بازیگر شش بازیگر دارد و من آن نقش را بازی می کنم.” چهار بازیگر افغان و دو بازیگر دیگر ایرانی هستند. “

وی درباره شرایط زندگی فعلی و وضعیت خانواده اش گفت: “من در سمنان متولد شده و در ایران بزرگ شده ام. من اصالتاً اهل افغانستان هستم.” به استثنای والدینم ، همه اعضای خانواده من در افغانستان هستند. افغانستان اخیراً در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است. “خانواده من در هرات زندگی می کنند ، اما متأسفانه قانونی تصویب شده است که به دختران اجازه می دهد بیش از هفت سال درس بخوانند و مانع از رفتن دختر اقوام من به مدرسه می شود. این بسیار ناراحت کننده است.”

وی در پایان صحبت های خود در مورد تعداد اجراها گفت: “از آنجا که شرایط مالی برای اجرای بیش از 18 شب وجود نداشت ، تابوت فقط 10 شب روی صحنه رفت. این مهم بود.” به نظر من ، گروه خوشحال است که “آنها برای به ثمر رساندن پای من آمدند”.

۵۷۲۴۵

دکمه بازگشت به بالا