مجله رویداد

پیش‌بینی ۲میلیون کشته و زخمی در لحظه اول زلزله احتمالی تهران/ ایجاد ۱۰۳پایگاه بحران در پایتخت

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران گفت: 103 پایگاه بحران برای استفاده رایگان از شهر تهران ساخته شده است.

به گزارش مجله آنلاین در هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران ، رئیس شورای شهر تهران گزارش عملکرد سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران را به امید سلامت تهران منتشر کرد ، رضا کرمی محمدی گفت: زلزله ، فرونشست ، سیل و … خطرات این بلایا به حدی است که از نظر سازمانهای مدیریت بحران ، ساختمان پلاسکو دیگر بحران نامیده نمی شود. این فقط یک تصادف است. بودجه سازمان مدیریت بحران از سال 1988 تا 1993 مناسب بود ، در حالی که بودجه قبلی اکنون به یک پنجم رسیده بود.

وی افزود که مدیریت بحران باید بر اساس تجزیه و تحلیل داده ها باشد و می تواند پیش بینی ها و هشدارها را قبل از وقوع خطرات ارائه دهد. تجهیزات زیادی مانند باران سنج و سد سنج برای سازمان مدیریت بحران خریداری شد. خطرات احتمالی در شهر تهران باید با استفاده از سیستم هایی مانند هشدارهای سریع لرزه ای و برآورد خسارت کنترل شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران گفت: ما تجهیزات زیربنایی دیگری مانند برج خود پشتیبانی و شش دستگاه کوادکوپتر خریداری کرده ایم. علائم هشداردهنده هواشناسی نیز در مناطق کوهستانی جهت جلوگیری از حوادث نصب شده است. علائم اضطراری در شهر معرفی شد و ماشینهای ساخت ماسک بهداشتی خریداری و مجهز شد. قطعاً در بحران هایی مانند زلزله که می تواند باعث اپیدمی شود مورد استفاده قرار می گیرد.

کرمی محمدی با اشاره به تغییرات در ساختار سازمانی سازمان مدیریت بحران افزود: “یک بخش نظارت و نظارت به سازمان اضافه شده است. این مهم است و به زودی نمودار جدیدی اعلام می شود.”

وی در مورد پایگاه مدیریت بحران گفت: 103 پایگاه بحران برای استفاده رایگان شهر تهران ساخته شد. علاوه بر این ، هشت پایگاه دیگر آماده شده است و در صورت سرمایه گذاری بودجه عملیاتی می شود.

کرمی محمدی با اشاره به تحقیقی که دانشگاه صنعتی شریف درباره خطرات تهران انجام داد ، توضیح داد: مدل سازی خطرات لحظه ای ساختمانها یکی از مطالعات و مطالعات این دانشگاه است.

وی ادامه داد: دانشگاه تربیت تومدرس نیز تحقیقات خوبی در زمینه بحران و تاب آوری شهری انجام داده است و این مطالعات نشان می دهد که زلزله در هر یک از مناطق مورد انتظار رخ می دهد. پس از زلزله ، حدود 60 درصد از سازه های کل منطقه آسیب می بینند و در صورت ترمیم ، به 40 درصد می رسد و 20 درصد کاهش می یابد.

در مورد تلفات پس از زلزله تهران ، “مناطق 1 تا 5 به دلیل ساخت و ساز ، ساختمان های بلند مرتبه و گسل ها تلفات زیادی را متحمل شده اند و زلزله در مجموع 2 میلیون نفر را می کشد و مجروح می کند.” آمار مربوط به در حال بررسی ، که حدود 400000 نفر در هر دقیقه از 2 میلیون نفر می میرند ، بنابراین گزینه های دفن دسته جمعی در آینده باید مورد توجه قرار گیرد ، و موارد دیگر.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران ادامه داد: سیستم های نظارت و پیش بینی لرزه ای و سیستم های نظارت بادسنج در این مدت با استفاده از داده های این سیستم ها و سایر مطالعات دانشگاه شهید بهستی ایجاد شد که با این کار می توان از آن جلوگیری کرد. در حوزه بحران ، می توانید مشکلات پیش روی هر منطقه از تهران را نشان دهید و این مسائل را به هر منطقه اعلام کنید.

وی همچنین به بافت های فرسوده تهران اشاره کرد. بافت فرسوده تهران 3288 هکتار است که با نوسازی بافت های فرسوده کاهش می یابد.

کرمی در خصوص صدور مجوز بهبود زلزله گفت: فرایند صدور مجوز بهبود لرزه ای نسبی ویرایش شده و با کمک برنامه ریزی و معماری زیر شهر به شهرداری ابلاغ شده است.

وی در مورد سیستم هشدار لرزه ای گفت: این سیستم کسانی را که از این سیستم در دانشگاه فلدوشی مشهد پیروی می کنند نجات می دهد. سنسورهای هشدار زلزله در اطراف تهران نصب شده است. سیستم برآورد خسارت نه تنها در حومه شهر بلکه در شهر نیز نصب شده است. پنج دقیقه بعد ، این سیستم حدود 701 گزارش را برای تعیین وضعیت پس از زلزله به سازمان مدیریت بحران ارسال می کند.

کرمی محمدی به سیستم آنلاین نظارت بر حرکت پوسته اشاره کرد و گفت: “این سیستم برای موادی مانند فرونشست زمین استفاده خواهد شد.”

وی از ایجاد 56 پایگاه اورژانس در تهران خبر داد و افزود: “این پایگاه ها زمان حضور اضطراری وی در میدان را از 45 دقیقه به 15 دقیقه کاهش داده است”. همکاری برخی از واحدهای داوطلب بحران در فرایند واکسیناسیون یکی از رویدادهای کلیدی دوران کرونا است. پیاده سازی سیستم ملی برنامه ریزی مدرسه بانوان در 11 کلانشهر ، پخش برنامه های رادیویی لیدی سیتی ، پخش برنامه های تلویزیونی لیدی سیتی و آماده سازی برای تهیه فیلمنامه فیلم برای زلزله تهران از دیگر اقدامات سازمان مدیریت بحران است.

به گزارش مجله آنلاین ، تشکری هاشمی ، عضو شورای شهر تهران ، پس از شنیدن گزارش رئیس سازمان مدیریت بحران تهران ، از ارائه این گزارش و تلاش کارکنان این سازمان تشکر کرد و گفت: وقتی این اتفاق افتاد مشکل چه بود و آیا رسالت سازمان در حال حاضر تغییر کرده است؟

“با توجه به نیاز به جاده های اضطراری در صورت بروز حادثه ، چه اقداماتی در پل ها و برج های این مسیرها انجام شده و چه امکاناتی برای بازگشایی این مسیرها فراهم شده است؟ برای آموزش و آماده سازی شهروندان چه اقداماتی انجام شده است؟”

وی ادامه داد: برخی از دستگاه ها در سوله های بحرانی ذخیره می شوند و با گذشت زمان منقضی می شوند.

گائمی ، یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران ، با تشکر از سازمان مدیریت بحران تهران برای ارائه گزارش ، گفت: در این زمینه گزارش خواهد شد. ” پیش از این قرار بود تجهیزات ارتباطی خودرو تهیه و تجهیز شود. در این مورد ، لطفاً گزارشی ارسال کنید.

محمد آقامیری ، یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران ، در رابطه با گزارش ارائه شده توسط رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: 2.5 از سال 743 میلادی تا 2018 ، زمین لرزه های 15 ریشتری 6 در شعاع 150 کیلومتری مرکز تهران وجود داشت و آخرین زمین لرزه 6 ریشتری در سال 2004 رخ داد. این نیز تهران را لرزاند ، بنابراین انتظار می رود زلزله های شش ریشتری در سال 2090 دوباره ظاهر شوند.

“اما بین 743 تا 2018 ، هشت زمین لرزه با قدرت 7.5 و بالاتر ، با دوره یادآوری 159 سال ، رخ داد. آخرین زمین لرزه در سال 1803 بین فیلوزکو و دماوند ، 100 کیلومتری تهران بود. 7.5 ریشتر 190 سال از این زلزله گذشته است ، بنابراین حدود 30 سال از وقوع زمین لرزه بیش از 7 ریشتر می گذرد. ​​تهران بیش از 40 سال پیش آسمان خراش دارد. با این حال ، سازمان مدیریت بحران هرگز اعلام نکرده است که این ساختمانها باید تخریب شوند زیرا در برابر زلزله مقاوم نیستند.

به گزارش مجله آنلاین ، کرمی محمدی در پاسخ به سوالات و هشدارهای اعضای شورای شهر تهران گفت: “بهبود استراتژی و امنیت مکان نیاز به 10 میلیارد دلار بودجه دارد که با توجه به شناخته شده بودن ساختمانهای مهم تهران ، همه قسمتهای این بودجه تأمین می شود. آنها می توانند بر اساس اولویت اصلاح شوند.

در زمینه تامین تجهیزات دفاتر آتش نشانی ، تعداد زیادی نردبان و وسایل نقلیه به همراه سایر تجهیزات تهیه شده است. شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران بر اساس قانون مدیریت بحران قبلی برای هماهنگی با سایر سازمانها وجود داشت ، اما قانون جدیدی در سال 1998 اعلام شد ، اما در ادعای ما وزیر کشور تهران است. ستاد مدیریت بحران. به عنوان فرمانده میدانی برای رویدادهای محلی تعیین شد. البته ما رویه شورای هماهنگی و جلسات آن را مانند قبل دنبال کردیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران استان تهران در جاده های اضطراری تهران گفت: تمام پل های کنار این جاده ها تعمیر شده و مشکلی وجود ندارد. آمار برج نیز مورد مطالعه قرار گرفته است ، اما در بیشتر موارد فاصله کافی وجود دارد.

وی اظهار می دارد: برخی از ایالت های تهران هنگام ورود به بحران با قوانین قبلی تعیین شده بودند ، اما تا سال 1999 هیچ اقدامی صورت نگرفت تا همه ایالت های خاص منطقه و شرایط منطقه ما را برآورده کنند. به آنها اطلاع داده شد که یک ایالت خاص باید در 50 کیلومتری تهران پایگاه مورد بررسی داشته باشد و حدود دو پایگاه شناسایی شد.

وی تأکید کرد که: با توجه به همه گیر شدن کرونا در سال 1999 ، ما برنامه ریزی کردیم که میز گرد را اداره کنیم. برخی ایالت ها قرار بود در این عملیات شرکت کنند ، اما یک روز قبل از عملیات اعلام شد که این عملیات انجام نمی شود و به شدت ضربه خورد. گفته شد وزیر کشور هم باید موافقت کند بنابراین وزیر سابق کشور هم موافقت کرد و اجازه گرفت. در واقع ، سازمان هایی مانند ما برای نیروهای داوطلب آماده نیستند.

وی افزود: “تجهیزات زیادی در رابطه با تجهیزات ارائه می شود ، اما باید تجهیزات عملی باشد.” بنابراین ، ما نظارت را برای حذف تدریجی تجهیزات بلااستفاده انجام دادیم. موارد قدیمی تغییر کرده یا مهم نیستند و باید حذف شوند.

وی در مورد تجزیه و تحلیل وقوع زلزله کمتر از چند ریشتر گفت: “وقوع این زمین لرزه ها یک معنی دارد ، به این معنی که آنها می آیند ، اما هیچ کس نمی داند چه زمانی رخ می دهد.” بله ، شاخص ها بررسی می شوند ، اما زلزله غیرقابل پیش بینی است و فقط 10 ثانیه قبل می توان به آن هشدار داد. وقتی کرونا وجود نداشت ، ما سالانه حدود 400 بار در محله ها ، مناطق ، مدارس و غیره تمرین می کردیم.

وی ادامه داد: “قوانین دولت شهر ایجاب می کند که ما فضای لازم را برای یک برج ارتباطی پایدار فراهم کنیم.” ما پایگاه خود را برای این کار فراهم می کنیم ، با بودجه ای که داشتیم ، تجهیزات خودرو فقط به دو ماشین مجهز بود ، اما دیگر پول نداشت. در دسترس بود

کرمی در مورد ساختمانهایی که نیاز به بازسازی دارند ، گفت: “50 درصد بیمارستانها بالای 60 سال سن دارند و ما اعلام می کنیم که 50 بیمارستان در اینجا خواهیم ساخت. مطمئناً این منطقه بودجه لازم را ندارد و در اولویت قرار دارد. شما نمی توانید. ”ما پول مورد نیاز خود را نداشتیم ، بنابراین پول مورد نیاز خود را تأمین کردیم و در عین حال موضوع ساختمان های فرسوده را در اولویت قرار دادیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا