مجله تندرستی

تصمیم‌گیری درباره ۲ قرص جدید ضدکرونا؛ فردا

دبیر ستاد ملی علوم مبارزه با کرونا وضعیت تحقیقات و تصمیم‌گیری در خصوص استفاده از دو درمان کرونری مورنی‌پراویر و پاکسلوبید را در کشور تشریح کرد.

دکتر حمیدرضا جمتی در گفت وگو با مجله آنلاین وی در خصوص آخرین تحقیقات انجام شده در مورد قرص‌های ضدکرونری مورنی‌پیراویر و پاکسلوبید می‌گوید: انشاء الله. این موضوع در جلسه روز شنبه زیر نظر کمیته ملی علمی کرونا بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.

وی افزود: البته در هر صورت داروهایی که می توانیم به صورت خوراکی استفاده کنیم باید در دسترس ما باشد زیرا پیک در شرایط خاصی ایجاد می شود. مطالعات نشان داده است که 5 روز اول ابتلا به بیماری عروق کرونا ویروس قلب در یک فرد، به ویژه افرادی که دارای عوامل خطر هستند که منجر به افزایش مرگ و میر می شود، مانند افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و تنفسی. مورنیپیراویر استفاده می شود و نشان داده شده است که حدود 50 درصد می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و بستری شدن و مرگ و میر را کاهش دهد.

جمارتی می گوید: «تحقیقات نشان می دهد که به نظر می رسد مولیپیلابیل داروی خوبی است.

وی گفت: Paxrovid نیز دارویی است که توسط فایزر پیشنهاد شده است و امیدواریم بتوانیم تاییدیه FDA را برای درمان کووید دریافت کنیم. مطالعه ای که توسط خود فایزر انجام شد نشان داد که 89 درصد از بیماران در صورت دریافت دارو در 3 روز اول کووید، می توانند در بیمارستان بستری شوند یا از مرگ آنها جلوگیری شود. البته مطالعات انجام شده در جاهای دیگر هنوز در دسترس نیست. ما منتظر انتشار نتایج آن مطالعات هستیم تا تصمیم بگیریم چه کار کنیم. این داروها روز شنبه توسط کمیته گروه درمانی بررسی می شود و خداوند خوشحال خواهد شد که تصمیم بگیرد.

یک گروه همچنین استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال در درمان کووید 19 را به شرح زیر توصیف کردند: همچنین روز شنبه، کمیته درمان کمیته علمی درباره آنتی بادی های مونوکلونال مختلفی که وجود دارد، بحث و تصمیم گیری خواهد کرد.» آنتی بادی های مونوکلونال نیز ضد انعقاد هستند و قابل تزریق هستند. آنتی بادی های مونوکلونال نیز در مراحل اولیه کووید تجویز می شوند و نشان داده شده است که از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند.

وی گفت: در برخی کشورها از آنتی بادی های مونوکلونال استفاده می شود اما گران است و هنوز اطلاعات کافی در مورد آن نداریم. در عین حال، Paxlovid بسیار جدید است و باید منتظر نتایج تحقیقات بیشتر باشد.

جمارتی گفت: «در این مرحله، اولویت بحث و تصمیم گیری در مورد داروهای خوراکی مانند Mornipyravir و Paxlovid است که پس از آن می توانیم آنتی بادی های مونوکلونال را در نظر بگیریم. البته با حمایت کمیته علمی کرونا این موارد روز شنبه بررسی می شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا