مجله تندرستی

علائم ابتلا به دیابت را بشناسید

دیابت یکی از شایع ترین اختلالات متابولیک است که با افزایش قند خون ظاهر می شود. با گذشت زمان، این اختلال می تواند به اندام های مختلف بدن از جمله چشم ها، کلیه ها، قلب، سلول های عصبی، شریان ها و آئورت آسیب برساند و حتی می تواند منجر به آسیب دائمی شود.

به گزارش مجله آنلاین دیابت یک بیماری مزمن است که حدود 500 نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. در افراد مبتلا به دیابت، گلوکز نمی تواند به سلول ها برسد، سطح گلوکز در خون افزایش می یابد و به مرور زمان باعث آسیب جدی به قلب، عروق، کلیه ها، چشم ها و اعصاب می شود.

سه نوع اصلی دیابت وجود دارد. دیابت نوع 1 یا دیابت وابسته به انسولین اغلب در کودکان و نوجوانان زیر 30 سال رخ می دهد که پانکراس انسولین کمی تولید می کند یا اصلا انسولین تولید نمی کند. تشنگی زیاد، گرسنگی شدید، تکرر ادرار و کاهش وزن از علائم این نوع دیابت است.

در بزرگسالان یا دیابت نوع 2 که شایع ترین نوع دیابت است، انسولین تولید می شود، اما تاثیری بر قند خون بیمار ندارد و در نتیجه هیپرگلیسمی ایجاد می شود. داشتن خانواده ای مبتلا به چاقی، تری گلیسیرید، فشار خون بالا یا دیابت، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. مهمترین علائم دیابت نوع 2 تشنگی مکرر، تکرر ادرار، بی حوصلگی، عصبی بودن، بی حسی، سوزن سوزن شدن انگشتان دست و ایجاد درد و زخم های غیر قابل التیام است. در صورت عدم درمان، دیابت می تواند منجر به نابینایی، نارسایی کلیه، سکته مغزی و قطع عضو به خصوص در پاها شود.

نوع سوم دیابت دیابت بارداری است. در 5-3 درصد زنان باردار در اواخر بارداری رخ می دهد و با تغییرات هورمونی نیاز به انسولین را افزایش می دهد. پس از زایمان، فرد ممکن است بهبود یابد و در بارداری بعدی ظاهر شود.

افراد دیابتی مبتلا به بیماری های عفونی مانند ضعیف شدن سیستم ایمنی و عروق بیماری کرونا ناشی از افزایش قند خون، محیط مناسبی برای رشد میکروب ها و در نتیجه شدت بیماری و عوارض آن دارند. بالاتر می شود.

به گفته دانشگاه علوم پزشکی ایران، دیابت تا پایان عمر همراه بیمار است، اما با نظارت پزشک و رعایت توصیه های بهداشتی قابل کنترل است. دست های خود را بشویید، از ماسک استفاده کنید، فاصله های اجتماعی را رعایت کنید، الگوهای غذایی مناسب را رعایت کنید، سیگار را ترک کنید، از استرس و اضطراب دوری کنید، از آخرین بیماری ها مطلع شوید و … رعایت نکات بهداشتی ضروری است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا