مجله تندرستی

مبارزه با کرونا با انجام واکسیناسیون پس از ابتلا به کووید-۱۹

به گزارش شفاف، بیماری بدنام کرونری قلب همچنان در سراسر جهان شیوع دارد و تاکنون افراد زیادی به آن مبتلا شده اند. یکی از دلایل شیوع این ویروس این است که پروتئین‌هایی مانند ناخن تکامل می‌یابند تا ویروس را راحت‌تر به سلول‌های میزبان حمله کند. در نهایت، سویه های جدیدی ظاهر می شوند که منجر به گسترش سریع عفونت و انتقال یک فرد به فرد دیگر می شود.

آنتی بادی های ضد کروناویروس علیه سندرم حاد تنفسی 2 که توسط سیستم ایمنی بدن ما تولید می شود، از ابتلا به گونه های جدید بیماری جلوگیری می کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس در یک مطالعه اخیر گفتند که ترکیب این دو (بیماری عروق کرونا ویروس قلب و واکسیناسیون) می تواند محافظت قوی تری در برابر سویه های جدید ایجاد کند.

محققان در ایالات متحده دریافته‌اند کسانی که هم کووید-۱۹ و هم واکسن را دریافت می‌کنند، آنتی‌بادی‌های باکیفیتی دارند که می‌توانند در برابر جهش در پروتئین‌هایی مانند ناخن‌ها محافظت کنند.

دکتر Ottoyan، دانشمند ایمنی و محقق اصلی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، گفت: “نتایج این مطالعه نشان می دهد که نه تنها کمیت، بلکه کیفیت آنتی بادی نیز می تواند در طول زمان بهبود یابد.”

پروتئین هایی مانند ناخن دارای مناطقی به نام «دامنه های اتصال گیرنده» (RBDs) هستند که به ویروس اجازه می دهد به سلول های میزبان حمله کند. این منطقه همچنین یک هدف مهم برای آنتی بادی ها است، اما جهش های تصادفی در “دامنه اتصال گیرنده” به این معنی است که این هدف دائما در حال تغییر است.

در یک مطالعه جدید، یانگ و همکاران. آنتی بادی علیه “دامنه اتصال گیرنده” خون شرکت کننده را با توانایی آنتی بادی در خنثی کردن ویروس مقایسه کرد. آنها دریافتند افرادی که هم کووید-19 و هم واکسن را داشتند، نسبت به افرادی که فقط به این بیماری مبتلا بودند یا تازه واکسن زده بودند، آنتی بادی های بهتری داشتند.

مطالعات قبلی نشان داده است افرادی که قبل از می 2020 و در طول موج اول اپیدمی از کووید-19 جان سالم به در برده اند، به نظر می رسد ظرفیت آنتی بادی در برابر سویه های جدید ویروس کاهش یافته است. همین امر در مورد افرادی که آلوده نیستند اما با واکسن کووید-19 از سویه هایی مانند بتا و گاما واکسینه شده اند صادق است. با این حال، در این بین، محققان آنتی‌بادی‌های قوی‌تری را علیه سویه جدید در بدن افرادی که پس از بهبودی واکسینه شده‌اند، کشف کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا