مجله نشاط

وجود ۳۴ حلقه چاه و رشته قنات در شهرستان فردوس/ مرفه‌سازی کشاورزان؛ راه کنترل بحران آب

به گزارش خبرنگار گروه محلی خبرگزاری آنا از فردوس، وبینار «خشکسالی و آب» به همت معاونت پژوهشی و فناوری باشگاه پژوهشگران جوان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد فردوس برگزار شد.

مجید شریف زاده مدیرعامل آب و فاضلاب فردوس با اشاره به وجود 30 حلقه چاه و 4 رشته قنات در شهرستان فردوس با اشاره به آمار مصرف شبکه های آب، مشترکان و مردم گفت: راه حل این چالش انجام آن است. این سند در مورد کم آبی و فرهنگ عمومی در کشور است.


بیشتر بخوانید:

اخطار فرونشست زمین از دهه 60 در ایران صادر شد


کارشناسان آب منطقه کراسان با اشاره به آمار منابع آب زیرزمینی ایران و شهرستان فردوس گفتند: دشت فردوس دشت مهم ممنوعه در نقشه های آبی ایران است.

جواد میبدی افزود: ایجاد سازمانهای لازم برای مدیریت آبهای زیرزمینی، شورای هماهنگی، تهیه قانونگذاری لازم، بازرسی و بازدیدهای لازم جهت نظارت بر حسن انجام کار و سازه های آب شیرین. آب کمتر دندان ها

وی بیان می کند: فلدوس دارای 7000 هکتار زمین و باغات کشاورزی است که 95 هکتار آن تحت آبیاری تحت فشار است. بنابراین افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب با جایگزینی روش های نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت ضروری است.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی فلدو با ارائه و مقایسه آمارهای جهان و ایران در زمینه بارندگی و استفاده از منابع آبی به جامعه علمی گفت: “فقدان مدیریت کارآمد مهم ترین عامل در تولید آب است. بحران ملی.”

مجتبی طاوسی تصریح کرد: طبق آمار ژاپن با بحران آب مواجه است و باید با اقدامات لازم این بحران برطرف شود.

وی با توجه به چالش های پیش آمده برای 75 درصد از مردم ساکن در شهرستان، افزود: نکات کلیدی در دستیابی به مدیریت بحران آب ملی است

دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد فلدوس گفت: پیشرفت در بخش آب مستلزم مدیریت فعال و پیشگیرانه، اصلاح ساختار فعلی حاکم بر منابع آب ملی و آموزش و تقویت فرهنگ محیط زیست اجتماعی است.

انتهای پیام/4078/4062/

دکمه بازگشت به بالا