مجله تندرستی

لوزالمعده مصنوعی متحول کننده زندگی کودکان مبتلا به دیابت

به گزارش شفاف به نقل از نیواطلس، دانشمندان دانشگاه کمبریج بیش از یک دهه است که در این زمینه کار می کنند و اکنون پس از آزمایش با کودکان نتایج امیدوارکننده ای ارائه می دهند و راه حل در حال تکامل است.

در سال 2020، دانشمندان دانشگاه کمبریج اولین برنامه تلفن همراه پانکراس مصنوعی قابل دانلود برای دیابت نوع 1 را معرفی کردند. مانند سایر فناوری‌های پانکراس مصنوعی در دست ساخت، هدف آن پر کردن پانکراس بیماران دیابتی است که قادر به تولید انسولین کافی برای جذب گلوکز از خون نیستند.

برنامه CamAPSFX آنها با مانیتورها و پمپ های گلوکز خون کار می کند و از الگوریتم های پیشرفته برای تشخیص زمانی که فرد به انسولین نیاز دارد و هورمون ها را تحویل می دهد، استفاده می کند. مطالعه جدیدی که اخیراً منتشر شده است برای بررسی تأثیرات این فناوری بر روی نوزادانی طراحی شده است که به دلیل فعالیت نامنظم و مصرف غذا و انسولین مورد نیاز آنها در مدیریت دیابت نوع 1 مشکل دارند.

در این مطالعه 74 کودک مبتلا به دیابت نوع 1 1 تا 7 ساله از سیستم پانکراس مصنوعی “CamAPSFX” به مدت 16 هفته استفاده کردند.

سپس 16 هفته دیگر را روی یک فناوری موجود به نام درمان پمپ انبساط حسگر صرف کنید. با استفاده از این فناوری، والدین سطح قند خون فرزندان خود را کنترل می کنند و به صورت دستی میزان انسولین آنها را تنظیم می کنند.

با انجام این کار، دانشمندان توانستند این دو روش را با هم مقایسه کنند.

پروفسور رومن هوولکا، نویسنده مقاله گفت: «بر اساس تجربه ما، سیستم CamAPS FX پیش‌بینی می‌کند که چه اتفاقی خواهد افتاد. این سیستم میزان انسولین مورد نیاز روزانه را به کودکان و چگونگی تغییر این مقدار در ساعات مختلف روز را به کودکان آموزش می دهد. سپس سطح انسولین خود را بر این اساس تنظیم کنید. این سیستم به جز هنگام غذا خوردن کاملاً خودکار است، بنابراین نیازی به نظارت والدین در همه حال نیست.

به طور کلی، هنگامی که کودکان از CamAPS FX استفاده می کنند، یک سوم از روز یا 72٪ از روز را روی سطح گلوکز خون تنظیم می کنند که حدود 9٪ یا 125 دقیقه بالاتر از روش فعلی است. آنها همچنین سطوح هیپرگلیسمی را در کمتر از یک چهارم زمان تجربه کردند. این 9 درصد کمتر از گروه دریافت کننده درمان معمولی بود.

هیچ تفاوتی در هیپوگلیسمی یا تجربه هیپوگلیسمی بین دو گروه وجود نداشت.

دکتر جولیاور، نویسنده ارشد این مطالعه، می‌گوید: «نوزادان در برابر تغییرات در سطح قند خون بسیار آسیب‌پذیر هستند. سطح بالای قند خون می تواند تأثیر ماندگاری بر رشد مغز داشته باشد. علاوه بر این، مدیریت دیابت در این گروه سنی بسیار دشوار است. CamAPS FX وضعیت والدین و فرزندان را بهبود می بخشد.

این مطالعه اولین مطالعه ای است که اثربخشی سیستم CamaPS FX را در کودکان بسیار خردسال در یک دوره چند ماهه نشان می دهد و والدین آن را به عنوان “تحول کننده” توصیف می کنند. این فناوری در مراکز پزشکی خاصی در بریتانیا در دسترس است، اما دانشمندان امیدوارند که بتواند زندگی افراد بیشتری را تغییر دهد.

دکمه بازگشت به بالا