مجله تندرستی

چینی ها مشکل استخوان ماهی را حل کردند

مردم دیگر نگران گیر کردن استخوان های ماهی در گلوی خود نیستند، زیرا محققان چینی تولید ماهی کپور بدون استخوان را گزارش کرده اند.

در یک مطالعه اخیر، محققان چینی اولین ماهی کپور صلیبی بدون استخوان را پرورش دادند.

کپور صلیبی یک ماهی کپور است. سبیل وجود ندارد و مقیاس بزرگ است. آنها باله پشتی پیوسته دارند و شیئی شدن در آنها رایج است. این ماهی یک موجود اعماق دریا است که در آب های شیرین و آب های شور زندگی می کند. ماهی های کفزی ماهی هایی هستند که در نزدیکی کف دریاها، دریاچه ها و رودخانه ها زندگی و تغذیه می کنند. این ماهی ها کف دریاها و رودخانه های پوشیده از شن و ماسه و گل و لای را اشغال می کنند.

محققان مؤسسه تحقیقاتی شیلات هیلونگجیانگ آکادمی علوم و مهندسی شیلات چین در مطالعه‌ای که اخیراً توسط Gui Jianfang و Chen Songlin انجام شد، گونه‌های جدید را در 14 ژانویه بررسی کردند. طبق گزارش‌ها، محققان از روش‌های اصلاح ژنتیکی برای توسعه گونه‌های جدید استفاده کردند.

کپور به عنوان یک ماهی آب شیرین با گوشتی نرم و طعم مطبوع محبوب است، اما استخوان های بسیار کوچک آن خوردن و فرآوری صنعتی آن را دشوار می کند. این ماهی یکی از اعضای Cyprinidae است. Cyprinidae (Cyprinidae) یکی از خانواده های مهم ماهیان آب شیرین است. این خانواده بزرگترین خانواده ماهی است و شامل 220 جنس و 2420 گونه است. اگر تقریباً همه اعضا متعلق به آب شیرین باشند یا در آب لبشور زندگی کنند، برای تولید مثل باید وارد آب شیرین شوند.

از آنجایی که استخوان‌های کپور بسیار بزرگ هستند، تیم تحقیقاتی این موسسه در سال 2009 پروژه‌ای را برای رسیدگی به این موضوع با 1600 ژن مورد مطالعه قرار دادند تا نقش مهمی در کنترل رشد فاست ستون فقرات داشته باشند. من توانستم یکی از آنها را انتخاب کنم.

پس از 10 سال تحقیق، محققان از تکنیک های ویرایش ژن برای ایجاد یک جمعیت جهش یافته از این کپور استفاده کردند. گونه های جدید به خوبی رشد می کنند و از نظر بصری از کپور معمولی قابل تشخیص نیستند.

محققان اعلام کرده اند که ایجاد آن گامی بزرگ در جهت ارتقای کیفیت بذر کپور است و باعث افزایش مصرف محصولات دریایی می شود. آنها از زیست شناسان خواستند به تحقیقات اساسی ادامه دهند و صنعتی شدن را ترویج دهند تا مردم دیگر نیازی به بریدن استخوان ماهی نداشته باشند.

یکی از محققان دانشگاه کشاورزی هاجونگ نیز در اواخر ماه گذشته در حساب وی چت گفت که یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کشاورزی هاجونگ ژن مهمی را شناسایی کردند که باعث رشد استخوان بین ماهیچه‌های ماهی در ماهی کپور Wuchan (یک گونه دیگر از کپور) می‌شود. منطقه آبی که از حوضه رودخانه یانگ می گذرد) شناسایی شده است. سیم نام رایج بسیاری از ماهی های آب شیرین، به ویژه ماهی های سیمی است.

پروفسور گائو زکسیا، یکی از رهبران تیم تحقیقاتی در دانشگاه هاژونگ، گفت که از سال 2012 بر روی این موضوع مطالعه کرده است.

گائو می‌گوید: «بسیاری از مردم استخوان‌های ماهی را می‌بلعند و گلویشان مسدود می‌شود، بنابراین من می‌خواستم دانه‌های ماهی بدون استخوان بکارم که می‌تواند صنعت ماهی را تغییر دهد.

تیم او اولین بیان یک ژن را در استخوان ماهی کشف کردند و این کشف را به نام خود ثبت کردند. آنها به مدت هفت سال از تکنیک های ویرایش ژنی استفاده می کنند تا 50 ژن را از گونه گورخرماهی ماهی کپور سریع الرشد یک به یک حذف کنند و رشد و تغییراتی را که در استخوان ماهی رخ می دهد مشاهده کنند. من آن را آزمایش کردم.

به گفته گائو، در سال 2018، تیم تحقیقاتی آنها ژن موثری را کشف کردند که می تواند استخوان ماهی سیمی را تا 70 درصد کاهش دهد، اما این ژن مهمی نبود که بتواند روند تشکیل استخوان را به طور کامل متوقف کند. سرانجام، در سال 2019، ژن کلیدی توسط محققان کشف شد و صدها گورخرماهی آزمایش شده و فرزندان آنها همگی ماهی های بدون استخوان هستند. به گفته گائو، این ژن مهم در تمام استخوان های استخوانی مشترک است.

پس از یافتن یک ژن کلیدی، محققان این ژن را به ماهی های بدون استخوان پیوند زدند تا ببینند آیا استخوان ترمیم شده است یا خیر و دوباره عملکرد ژن کلیدی را تایید کردند. حذف ژن های مهم در ماهی کپور Wuchang، Amur یا ماهی کپور گیاهخوار و کپور آزمایش شده است.

46

دکمه بازگشت به بالا