مجله رویداد

چالش فرسوده‌ها برای ترافیک و محیط‌زیست

خودروهای فرسوده این روزها به پاشنه آشیل حوزه تردد و محیط زیست بدل شده اند و تازه ترین موارد نیز می باشد.

به گزارش اقسنا، فرسودگی خودروها گرچه موضوعی نیست اما به نظر می رسد که نگرانی ها بابت آن افزایش یافته است، چرا که از یک اثر این خودروها بر هوای غیرقابل کتمان است و از سوی دیگر خودروها تصادفات احتمالی و نیز افزایش ترافیک درپی خرابی و غیرقانونی است. فنی این خودروها را افزایش داده است که برای مثال می توان به اتوبوس فرسوده حامل خبرنگاران محیط زیستی که کریم را به مرگ مهشاد و ریحانه یاسینی تبدیل کرد، اشاره کرد.

این موضوع بارها نیز انتقال پلیسی است و در مراحل بعدی نیز سردار سیدکمال هادیانفر، راهنمایی پلیس و رانندگی در نشست خبری با انتقاد از روند اسقاط خودروهای فرسوده گفته شده است: حواله ‌ها بایل مق

۱۱ مقلی

او همچنین به بیان آماری از تعداد خودروهای فرسوده نیز پرداخته و گفته بود: «37 میلیون وسیله نقلیه سبک و سنگین در کشور در حال تردد است که از این تعداد حدود 12 میلیون دستگاه موتور سیکلت تقریباً 32 درصد از این وسایل فرسوده است. حدود 80 درصد موتورسیکلتها و حدود 80 درصد ناوگان حمل ونقل عمومی ما فرسوده است که این یک هشدار جدی است و در مواردی دیگر نیز باید تصمیم بگیرد.

اظهارات هادیانفر در خودروهای فرسوده نشان می دهد که دست کم 11 میلیون و 800 هزار وسیله نقلیه فرسوده از سواری، موتورسیکلت، ماشین، اتوبوس و … در حال تردد در کشور است.

ترد 150 هزار کامقون فرسوده در کرور

اکنون در تازه ترین اظهارات سرنگ سیاوش محبی، نیروی عملیات پلیس راه کشور نیز از فرسوده بودن 32 درصد از ناوگان باری کشور خبر داده است که در همین راستا به گزارش مجله آنلاین، در حال حاضر 150 هزار دستگاه خودرو در ناوگان باری تردد می کنند، فرسوده راست بوده است. 0054ا در حال فرسوده گدن هستند که ب کشش

وی با بیان اینکه سن ناوگان فرسوده باری در ایران از 25 سال عبور کرده است، اظهار کرد: فرسوده بودن ناوگان باعث افزایش میزان و شدت و همچنین شدت جراحات می شود که در کنار ماشین های فرسوده وجود دارد، ناایمن بودن برخی از نقاط در جاده ها نیز در مواردی است. ناوگان بارق اثر دارد و تجربه دراقن تقادفات قاهد افزايري هستيم.

محبی مواردی مانند گرانی لاستیک و قطعات و پایین بودن کیفیت قطعات را نیز عامل دیگری در کاهش این وسایل برشمرد و گفت: لازم است نظارتی جدی از سوی شرکت‌های به کار گیرنده این کامیون‌ها که شرکت‌های حمل‌ونقل و حمل بار است، صورت می‌گیرد.

معاون عملیات پلیس راه کشور درباره اینکه آیا پلیس می‌تواند از تردد کامیون‌های فرسوده در جاده‌ها جلوگیری کند، اظهارکرد: اگر کامیونی دارای معاینه فنی باشد، یعنی اجازه تردد را دارد اما مطمئناً پلیس از تردد کامیون‌های فاقد معاینه فنی در جاده‌ها جلوگیری می‌کند.

به نظر میرسد نظارت جدی بر روند اسقاط خودروهای فرسوده، اعطای تسهیلات ویژه برای نوسازی ناوگان خودرویی و به ویژه ناوگان باری و افزایش نظارت بر این ناوگان می تواند در کاهش وسایل نقلیه فرسوده شده باشد.

اطلاعات پ0064ام

دکمه بازگشت به بالا