مجله تندرستی

افزایش روند چاقی در ایران/اضافه وزن تهرانی ها

به گزارش رگسورفاف، مریم برزین، با بیان اینکه چاقی با اندازه گیری میزان واقعی ذخایر موجود در ترکیب بدن میسر می شود، افزود: به دلیل راحت و کم هزینه بودن، بیشتر از شاخص های شاخص توده بدنی یا (BMI) استفاده می شود که حاصل تقسیم وزن فرد است. به کیل و گرم بر قد وق به متر است.

به وی، طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، معیار چاقی در بزرگسالان و کودکان و نوجوانان با گفته های متفاوت است. توده بدنق ۳۰ و بالاتر به عنوان چاق معرفي گده است.

چاقی برای کودکان و نوجوانان بر اساس BMI محاسبه شده از رشد بر حسب سن و جنس تعیین می شود به نحوی که به BMI مساوی یا بالاتر از صدک 95 درصد «اضافه وزن» و بین صدک 85 و 95 درصد «. در معرض خیر اضافه و زن »ایلاق مق

به گفته وی، به دلیل کلمات منفی در کودکان و نوجوانان سعی می شود از عبارت چاقی استفاده شود از عبارت «اضافه» به جای چاقی و از عبارت «در حد اضافه وزن» به جای اضافه وزن استفاده شود.

برزین بیشترین میزان جمعیت چاقی را در مناطق خاور میانه، آسیای جنوب شرقی، جزایر اقیانوس آرام و چین ذکر کرد که زنان چاقی بیشتر از مردان است.

وی بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت گزارش شده است: از سال 1980 تا 2006، تعداد وزن در گروه سنی 19-2 ساله از 5.5 درصد به 16.3 درصد افزایش یافته است و هم اکنون حدود 155 میلیون کودک در سراسر دنیا مبتلا به چاق است. قا اضافه و زن هستند.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با اشاره به افزایش تعداد چاقی در کودکان و نوجوانان در حال توسعه گفت: در 20 سال اخیر وزن اضافه در این گروه از 10 درصد به 25 درصد و چاقی از دو درصد به 10 درصد افزایش یافته است. ..

وت

این محقق دانشگاه با توجه به اینکه در حال حاضر ممکن است دچار سوءتغذیه و توقف رشد در کودکان و نوجوانان خود نیز شود، ریشه کن کردن سوءتغذیه بدون آن که منجر به چاقی شود را به چالشی بزرگ برای سیستم بهداشتی چنین برشمردی برساند.

برزین بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت گفت: جمهوری چک در ایران سال 2008 میلادی 19,4 درصد بوده است که 12.4 درصد در مردان و 26.5 درصد در زنان بوده است و روند افزایشی آن در سال 1996 میلادی به ویژه در زنان ثبت شده است.

وی با اشاره به افزایش روند چاقی در ایران افزود: این روند رو به رشد در هر دو جامعه شهری و روستایی بر اساس مطالعات تعداد ایرانیان چاق از 5.2 میلیون نفر در سال 1999 به 7 میلیون نفر در سال 2007 و 0088 می رسد.

به گفته برزین، روند افزایش چاقی در هر دو جنس و همه گروه های سنی کشور مشاهده می شود و اضافه وزن در گروه های سنی جوانتر و فقط در مردان بیشتر رخ داده است.

وی در خصوص اسمارت فون ها در تهران به عنوان بزرگترین شهر ایران گفت: از سال 1999 تا 2008 میلادی در تهران جمهوری چک از 15,8 درصد به 21.1 درصد و در زنان از 31.5 درصد به 38.6 درصد رسیده است.

این محقق دانشگاهی اضافه وزن و چاقی در گروه سنی زیر 20 سال در تهران را 28.8 درصد و در گروه سنی بالای 20 سال 63.6 درصد عنوان کرد و یادآور شد: چاقی در گروه بزرگسالان تهرانی در زنان بیشتر از مردان است. تا ۹ سال نقز در

برزین، چاقی را باعث بروز مرگ زودرس برشمرد و به نقش چاقی در بروز و پرفشاری خون، بیماری های مزمن کلیه، پیامدهای قلبی-عروقی و مرگ ناشی از آن، سرطان پستان و روده بزرگ، عوامل روحی روانی مانند برخی اشاره کرد.

وی با توجه به علل ایجاد و استمرار چاقی، این عارضه را یکی از معضلات بهداشتی در سراسر دنیا برشمرد که مداخلات مربوطه برای دریا و درمان آن خیلی امیدوار کننده نیست.

این محقق دانشگاه با اشاره به عدم انجام مطالعات مداخله در سطح ملی برای آبی و درمان چاقی در کشور گفت: مطالعات اندک و پراکنده در این زمینه در محدوده های محدود انجام پذیرفته شده است که شامل تغییر شیوه زندگی، تغییر الگوی غذایی و افزایش فعالیت بدنی بوده است. دلايل مختلف در ايولانق مدت قابليت اجرادر افراد مورد مرال عه را

برزین با بیان اینکه هنوز هیچ دارویی برای کاهش وزن در سطح جهانی معرفی نشده است تاکید کرد: تنها روش برای درمان چاقی مرضی بیش از 35 عمل جراحی است که نیاز به مراقبت های ویژه از عمل جراحی دارد. ب

وق

دکمه بازگشت به بالا