مجله تندرستیمجله کسب و کار

بهترين جراح زيبايي سينه در شيراز

محتوای این مطلب پنهان

انواع روش های عمل سینه برای بزرگ کردن سینه

چه روش هایی برای بزرگ کردن سینه وجود دارد؟ چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بزرگ کردن سینه هستند؟

بهترین روش عمل زیبایی سینه کدام است؟ مزیت جراحی بزرگ کردن سینه چیست؟ در این مقاله به پاسخ این سوالات و همه نکاتی که باید درباره عمل زیبایی سینه بدانید پرداخته‌ایم. همچنین در پاسخ به برخی سوالات درون مقاله نیز ویدئویی از دکتر آرش نجف بیگی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی آورده شده است که می‎‌توانید با مشاهده آن به جواب سوال خود برسید.

ویدئو های نمونه کار قبل و بعد عمل سینه مراجعه کننده ها را نیز در میان متن می بینید.

در صورتی که به پاسخ مدنظر خود نرسیدید در انتهای همین مقاله سوال خود را درج کنید تا در سریع ترین زمان به آن پاسخ داده شود.

همین طور می‌توانید از پرسش و پاسخ دیگر افراد در قسمت نظرات کاربران اطلاعات خوبی کسب کنید.

عمل جراحی سینه چیست؟

جراحی زیبایی سینه، سینه را به اندازه مطلوب رسانده و آن را خوش فرم می کند. همچنین می توان با این روش غیر یکنواختی سینه را نیز بهبود بخشید و کمی لیفت نیز ایجاد کرد.

در صورتی که از اندازه و یا فرم سینه‌های خود ناراضی هستید، می‌توانید با یک جراح پلاستیک مشاوره کنید.

اگر فکر می‌کنید سینه‌ های شما بیش از حد بزرگ یا کوچک و یا حالت افتادگی دارند و یا اگر به خاطر بیماری خاصی یکی یا هر دو سینه ‌ی خود را از دست داده اید، می‌ توانید با انجام عمل سینه تمامی این مشکلات را برطرف کنید.

به گزارش سایت webmd بزرگ کردن سینه ها برای زیبایی ظاهر، اندازه و رفع نواقص سینه زنان انجام می شود. خانم ها به دلایل مختلف بزرگ کردن سینه را در نظر می گیرند. برخی از زنان احساس می کنند که سینه هایشان خیلی کوچک است، عده ای بعد از بارداری و برای اصلاح فرم سینه ها و گروهی دیگر برای اصلاح عدم تقارن در اندازه سینه برای عمل سینه اقدام می کنند.

چه کسانی کاندید جراحی زیبایی سینه هستند؟

می توان در شرایط زیر از جراحی برای زیبایی سینه استفاده کرد:

 • برای بزرگ کردن سینه
 • برای متناسب شدن لباس در تن
 • متناسب کردن اندازه سینه
 • در صورتی که به خاطر بارداری، شیردهی، کاهش وزن یا پیری اندازه سینه کاهش یافته است.
 • بهبود افتادگی سینه در صورت کاهش وزن

عمل سینه از جمله روش‌هایی است که زنان می ‌توانند در آن به سایز دلخواه و فرم مناسب سینه خود برسند. گاهی این جراحی به منظور کوچک کردن سینه و گاهی با هدف بزرگ کردن آن انجام می ‌شود.

شرایط لازم جهت انجام جراحی زیبایی سینه

 • دارا بودن بیمار از سلامت عمومی: قبل از جراحی سینه زیبایی، سلامت بیمار توسط پزشک ارزیابی میشود
 • سیگاری ها باید ۲ هفته قبل از عمل جراحی سینه زیبایی، اقدام به ترک سیگار کنند
 • در مورد جراحی سینه خانم ها باید توجه داشت که بیمارانی که شیردهی دارند، ۴-۸ هفته بعد از پایان شیردهی اندازه واقعی سینه شان مشخص می شود و باید تا آن موقع منتظر بمانند
 • واقع بین بودن بیمار در مورد نتیجه جراحی سینه زیبایی

تزریق چربی در سینه‌ها

با تزریق چربی در سینه می‌توان فرم و سایز سینه‌ها را بهبود داد و یا هر گونه عدم تقارن یا بد شکلی در سینه را اصلاح کرد. برای تزریق چربی در سینه، ابتدا با استفاده از دستگاه لیپوساکشن با فشار کم، از ناحیه‌ای دیگر از بدن، چربی استخراج کرد.

این چربی، سپس، با سالین پاک‌سازی می‌شود و در نواحی از سینه که برجستگی کمتری دارند، تزریق می‌شود. این تکنیک دارای خطرات و محدودیت‌هایی است، اما در صورتی که بیمار شرایط مناسب برای این عمل را داشته باشد و کاندیدای خوبی برای این عمل باشد، نتایج آن بسیار رضایت ‌بخش خواهد بود و انجام عمل نیز ایمن است. از روش تزریق ژل نیز برای افزایش حجم سینه‌ها استفاده می‌شود.

بزرگ کردن سینه با جراحی برای افرادی که از سایز سینه‌های خود راضی نیستند، مناسب است.

عمل بزرگ کردن سینه‌ با کاشت پروتز

یکی از روشهای بزرگ کردن سینه با جراحی به وسیله کاشت یا ایمپلنت سینه میباشد. برای این کار از مواد مختلف برای قرارگیری در سینه استفاده می‌شود. در جراحی زیبایی سینه با پروتز، پروتز را در زیر بافت های نرم سینه قرار می دهند و پروتز با سیلیکون یا سالین پر می شود. برای مطالعه بیشتر درباره پروتز سینه این مقاله را در سایت بخوانید.

میتوان در این جراحی زیبایی  همزمان با  پروتز سینه از لیفت سینه نیز استفاده کرد و لیفت و پروتز سینه به صورت همزمان را تجربه کرد. بزرگ کردن سینه‌ ها با پروتز یکی از عمل های‌ سینه بسیار محبوب در بین زنان است که طی آن پروتزی از جنس سالین یا سیلیکون در سینه‌ ها قرار داده می ‌شود.

در انجام این عمل، گزینه‌های بسیار مختلفی از جمله اندازه و شکل پروتز و الگوی ایجاد برش روی سینه، به عنوان انتخاب نتایج نهایی جراحی وجود دارد که این گزینه‌ها بر اساس شرایط و نیاز هر بیمار انتخاب می‌شوند؛ پروتز‌ها، در بزرگ کردن سینه با جراحی از طریق برش‌های کوچکی درون سینه جای داده می‌شوند و در زیر بافت سینه قرار می‌گیرند.

معمولا افراد از افتادگی سینه‌ها، نامتقارن بودن آن‌ها، کوچک بودن و فرم نداشتن سینه ناراضی بوده و به همین دلیل به دنبال راهی برای بزرگ‌تر شدن سینه‌ها باشند.

قبل از انجام عمل بزرگ کردن سینه با پروتز باید اطلاعات کاملی در مورد چگونگی انجام عمل، عوارض احتمالی مانند افتادگی سینه بعد از پروتز و ورم سینه بعد از پروتز  و سایر موارد در اختیار داشت. پروتز سینه می‌تواند به صورت دائمی در سینه افراد قرار بگیرد و با کاهش و افزایش وزن اندازه سینه‌ها تغییر نخواهد کرد.

استفاده از مواد سیلیکونی رایج‌ترین نوع پروتز استفاده‌شده است که اندازه‌های مختلف آن می‌تواند سایزهای مختلفی را برای سینه افراد ایجاد نماید. مواد سیلیکونی در پاکتی از جنس فوم قرار داده شده‌اند و به وسیله عمل جراحی در سینه افراد قرار داده می‌شوند. ایمپلنت سینه یا پروتز سینه به دو روش یک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای صورت می‌گیرد:

– در روش یک مرحله‌ای پروتز انتخاب شده توسط عمل جراحی، در ناحیه سینه قرار داده می‌شود. در این نوع عمل لازم است که فرد پوست کافی برای پوشاندن سینه که به وسیله پروتز بزرگ‌تر شده را داشته باشد.

لیفت سینه‌ها یا ماستوپکسی

ماستوپکسی یا لیفت سینه‌ها جراحی است که طی آن شل شدگی و افتادگی سینه‌ها برطرف می‌شود. میزان شل ‌شدگی پوست سینه و افتادگی بافت آن در زنان مختلف فرق می‌کند و ممکن است بسیار خفیف، متوسط و یا شدید باشد.

یک جراح پلاستیک می‌تواند بعد از ارزیابی وضعیت سینه‌ها، تکنیک مناسب برای انجام عمل سینه را طرح ریزی کند.. جراحی لیفت سینه به طور معمول با ایجاد یک برش در اطراف‌ هاله‌ی نوک سینه و یک برش در قسمت زیر سینه، انجام می‌شود و بدین ترتیب، جراح می‌تواند هم بافت اضافه و هم پوست اضافی سینه‌ها را بردارد. این جراحی موجب بالا رفتن سینه‌ها و ایجاد ظاهری جوان و زیبا در سینه‌ها می‌شود.

یک جراح پلاستیک می‌تواند بعد از ارزیابی وضعیت سینه‌ها، تکنیک مناسب برای انجام عمل سینه را طرح ریزی کند.

– در روش دومرحله‌ای، بادکنکی سیلیکونی در سینه قرار داده شده و هر هفته به آن مقداری آب نمک تزریق می‌شود. این تزریقات از یک تا شش هفته بنا به سایز سینه‌ی مورد نظر فرد به طول خواهد انجامید. در این روند، پوست کم‌کم کش خواهد آمد و ناحیه سینه را خواهد پوشاند. این بادکنک سیلیکونی، صرفا برای افزایش حجم پوستی استفاده می‌شود. در مرحله آخر، بادکنک برداشته شده و پروتز سینه در جای خود قرار داده خواهد شد.

بازسازی سینه

با انجام عمل بازسازی سینه بعد از برداشتن سینه، می‌توان به زنان کمک کرد که دوباره حس خوبی نسبت به بدن خود داشته باشند و فرم سینه‌های خود را بازیابند.

متخصص این کار در انجام چندین تکنیک مختلف بازسازی سینه، تجربه و مهارت بالایی دارد. هر کدام از این تکنیک‌ها دارای مزیت‌های خاص خودش است و می‌توان به زنان کمک کند با بازسازی سینه‌ی خود دوباره اعتماد به نفس خود را بازیابند.

دکتر متخصص با تعامل مؤثر با پزشکان بیمار که مسئول درمان بیماری سرطان هستند، بهترین و ایمن‌ترین روش برای بازسازی سینه‌ها را مدنظر می‌گیرد.

این تعامل و همکاری، همچنین، به پزشک این امکان را می‌دهد که در صورت دلخواه بیمار، عمل بازسازی سینه را بلافاصله بعد از ماستکتومی انجام دهد.

علاوه بر این، دکتر متخصص می‌توانند ناحیه نوک سینه‌ها را نیز بازیابی کنند که بخش مهم و حساسی از پروسه‌ی بازسازی سینه است و باعث می‌شود که نتایج بازسازی سینه‌ها تا حدود بسیار زیادی طبیعی باشد.

عمل کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی

زنانی که سینه‌ های بسیار بزرگی دارند، اغلب در قفسه سینه‌ ی خود احساس درد یا خارش و حساسیت پوستی (عرق سوز شدن) می ‌کنند و به خاطر این علائم ناراحت بوده و از ظاهر خود نیز ناراضی هستند.

عمل جراحی کوچک کردن سینه این مشکل را حل می ‌کند و هم به لحاظ زیبایی و به لحاظ درمانی، وضعیت بیمار را بهبود می ‌دهد.

با انجام این جراحی علاوه بر این که شکل سینه ‌ها زیبا می ‌شوند، ناراحتی و درد بیمار به خاطر وجود بافت اضافه نیز برطرف می ‌شوند.

در این جراحی بافت اضافه‌ ی سینه برداشته می ‌شود و قسمت نوک سینه به موقعیت بالاتری انتقال داده می ‌شود تا سینه‌ ها ظاهر زیباتر و جوانتری پیدا کنند.

تنها موردی که سوال بسیاری از بانوان است این می باشد که آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی از بین خواهد رفت؟ در این مقاله به طور کامل به پاسخ این سوال پرداختیم. مطالعه آن را از دست ندهید.

کوچک کردن سینه‌ ی مردان

ژنیکوماستی یا بزرگی بیش از حد سینه ‌ها، مشکلی است که ممکن است در هر سنی برای مردان ایجاد شود. نشانه اصلی این مشکل وجود بافت اضافی در سینه‌ ها است که ممکن است دردناک یا حساس باشد.

در صورتی که بزرگی بیش از حد سینه‌ها با ورزش و رژیم غذایی یا دارودرمانی برطرف نشود، دکتر عمل جراحی کوچک کردن سینه یا ژنیکوماستی را انجام می ‌دهد.

در این جراحی، چربی ‌ها و یا بافت‌های اضافی سینه توسط  لیپوساکشن یا با برش جراحی، برداشته می ‌شوند. برش‌ های جراحی، نزدیک به‌هاله‌ی تیره رنگ نوک سینه ایجاد می‌ شوند و به همین علت، جای زخم جراحی به خوبی از نظر پنهان می ‌شود. این عمل در حدود یک ساعت طول می‌ کشد و بیمار به مدت یک یا دو هفته ریکاوری را باید پشت سر بگذارد.

جراحی برداشتن پروتز سینه

هر چند پروتز‌های سینه بدین منظور طراحی شده‌اند که تا مدت زمان بسیار طولانی دوام بیاورند، اما در هر صورت بیمارانی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند، باید انتظار این را داشته باشند که زمانی در آینده لازم است که جراحی ترمیمی انجام دهند. طی جراحی ترمیمی ممکن است پروتز سینه تعویض شود و با یک پروتز با شکل یا سایز متفاوت عوض شود و یا برای داشتن ظاهری جوان‌تر در سینه، تغییراتی در فرم سینه ایجاد شود.

این جراحی ممکن است تنها یک تنظیم ساده‌ی پروتز باشد و یا عمل سینه پیچیده‌تری باشد که این موضوع به علت انجام جراحی بستگی دارد. جراحی برداشتن پروتز سینه با ایجاد یک برش کوچک (معمولا در جای برش قبلی) و بیرون کشیدن پروتز انجام می‌شود.

این کار را معمولا می ‌توان در مطب یا کلینیک و با اعمال بیحسی موضعی انجام داد. بسته سایز پروتز و میزان کشیدگی پوست بعد از گذاشتن پروتز، ممکن است شما بخواهید بعد از برداشتن پروتز، عمل لیفت سینه را انجام دهید.

باید این نکته را متذکر شد که هر عمل جراحی خطرات مربوط به خود را دارد و عمل بزرگ کردن سینه هم از این قاعده مستثنا نیست؛ بنابراین، بیماران باید با فراهم کردن بهترین شرایط، خطرات احتمالی را به حداقل برسانند. سه ضلع اصلی موفقیت در عمل بزرگ کردن سینه بیمار، جراح و تجهیزات پزشکی هستند. با داشتن یک پزشک ماهر و مرکز درمانی مناسب می‌توان از کیفیت عمل اطمینان حاصل کرد. خود فرد هم باید مراقب سلامتی خود قبل و بعد از عمل باشد و به دستورالعمل‌های پزشک به درستی عمل کند.

البته تمامی افراد بعد از برداشتن پروتز سینه ‌ی خود نیاز به لیفت سینه ندارند.

مراقبت های پس از جراحی سینه زیبایی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی، مصرف به‌ موقع آنتی‌بیوتیک ‏های تجویز شده توسط پزشک و پانسمان صحیح زخم جراحی به مدت ۱۰ روز بعد عمل می باشد.

روزهای اول پس از عمل برای اینکه احتمال تغییر فرم سینه ها از بین برود باید از کشیدن و بالا بردن دست‏ها، دست زدن به سینه‌ها و خوابیدن به پهلو یا شکم، بلند کردن اجسام سنگین و ضربه به سینه‌ها جلوگیری شود.

رعایت نکات زیر پس از جراحی الزامی است:

 • استرس را از خود دور کنید. بلافاصله پس از عمل زیبایی احساس خماری ناشی از داروی بی‌هوشی و مقدار قابل توجهی درد و تورم طبیعی است و باید پس از چندساعت کاملا فروکش کند.
 • در ۳ تا ۵ روز اول پس از جراحی، به احتمال زیاد بیشترین میزان درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. اما نگران نباشید این درد کاملا طبیعی است و پزشک ماهر شما دارویی برای کنترل دردتان تجویز خواهند کرد.

پس از جراحی به خوبی استراحت کنید و فعالیت‌های سنگین روتین خود را به بعد موکول کنید. هیچ‌گونه فشاری به عضلات قفسه سینه خود وارد نکنید.

 • بهتر است تا زمان بهبودی کامل و ترمیم جای اسکار روی بدن، از رفتن به استخر اکیدا خودداری کنید. در صورت آلوده بودن آب استخر و ممکن است محل بخیه و زخم دچار عفونت شود.
 • اگر به مکانی گرم و آفتابی می‌روید و تنها چند هفته از جراحی شما می‌گذرد، بهتر است از قرار گرفتن در اشعه مستقیم نور خورشید خودداری کنید.
 • مصرف الکل، سیگار ممنوع است. لازم است تا چند هفته قبل و بعد مصرف این دو ماده را قطع و محدود کنید.
 • در رابطه با رابطه جنسی با شریک زندگیتان لازم است مراقب حرکات شدید باشید و سعی کنید کمی فاصله بین قفسه سینه و وزن بدن شریک زندگی خود داشته باشید.
 • لازم است فعالیت‌های جسمی خود را حتی اگر حس می‌کنید به شرایط نرمال خود باز گشته‌اید، کنترل کنید. بیش از حد به بدن خود فشار وارد نکنید تا کاملا مراحل بهبودی شما طی شود.
 • تغذیه مناسب داشته باشید و وزن خود را در حالت نرمال خود نگه دارید.
 • لباس‌های گشاد بپوشید. لباس‌های گشاد به تنفس بهتر شما کمک می‌کند اینگونه احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

برای رسیدن به نتیجه سریع بهبودی پس از جراحی اکیدا توصیه می‌شود که مصرف هرگونه مشروبات الکلی و سیگار را به حداقل برسانید.

نکاتی برای بهبودی سریعتر بعد از انجام انواع جراحی زیبایی سینه

زمان بهبودی کامل پس از جراحی در هر فردی کاملا متفاوت است و با توجه به متابولیسم بدن او متغییر خواهد بود. اما عموما در سریعترین حالت، بدن پس از ۶ هفته به روال عادی خود باز خواهد گشت. رعایت دقیق دستورالعمل‌های مراقبت از پزشک بسیار ضروری است تا سینه شما به سرعت و به درستی ترمیم شود و عوارضی ایجاد نشود.

 • برای رسیدن به نتیجه سریع بهبودی پس از جراحی اکیدا توصیه می‌شود که مصرف هرگونه مشروبات الکلی و سیگار را به حداقل برسانید و تا حدالامکان آن‌ها را قطع کنید. این دو ماده روند بهبودی شما را کند کرده، خونریزی را طولانی‌تر می‌کنند. در طول مصرف پوست شل شده و شما را از نتیجه دلخواهتان دور خواهند کرد.
 • همچنین لازم است از چند روز قبل از جراحی طبق توصیه پزشک فوق تخصص پوست و زیبایی خود، مصرف انواع مسکن‌های رقیق کننده خون را نیز قطع کنید.
 • اگر در فکر بهبودی هرچه سریعتر سینه‌های خود در دوران ریکاوری پس از جراحی هستید، این برجستگی‌های جدید قفسه سینه شما حداقل ۶ هفته زمان نیاز دارد تا به خوبی پشتیبانی شوند. شما می‌توانید با کمک سوتین‌های مخصوص ریکاوری که برای محافظت از بافت تازه تقویت شده و تسریع بهبودی مناسب هستند، استفاده کنید.
 • غذاهای مقوی و کم کالری بخورید. رژیم غذایی سالم به بهبود هرچه سریعتر بدن شما کمک می‌کند. مقدار زیادی پروتئین طبیعی، میوه و سبزیجات بدون چربی مصرف کنید.

مهمترین عوارض جراحی بزرگ کردن سینه

عوارض عمل سینه ممکن است برای همه افراد پیش نیاید و بسته به شرایط بدنی، مراقبت‌های بعد از عمل و عوامل محیطی یا جراحی، برخی افراد بعضی از این موارد را تجربه نکنند. با این حال مهمترین عوارض جراحی بزرگ کردن سینه، در ادامه فهرست شده است:

 • بافت اسکار که شکل پروتز سینه را مخدوش می‌کند (انقباض کپسولی) و موجب ایجاد تغییر فرم در سینه می‌شود.
 • درد سینه که ممکن است تا چند ماه با شما همراه باشد.
 • عفونت که مهمترین و جدی ترین خطری است که باید از بروز آن جلوگیری کنید. رعایت تمامی دستور العمل‌های بهداشتی که جراح به شما توصیه کرده، ضروری است.
 • تغییرات در نوک سینه و احساس لامسه سینه که ممکن است با آسیب جزئی به عصب‌ها در ارتباط باشد.
 • موقعیت پروتز تغییر کند و یا در جای خود بچرخد که ممکن است پس از ورزش یا تحرک بدنی شدید به وجود بیاید. حتی بد خوابیدن هم ممکن است موجب این عارضه شود.
 • نشت یا پارگی پروتز در مواردی که از ایمپلنت سالید استفاده شود.

بسیاری از این عوارض قابل پیشگری هستند؛ با این حال اصلاح این عوارض ممکن است نیاز به جراحی بیشتری برای برداشتن یا جایگزینی پروتزها داشته باشد.

آیا امکان عفونت بعد از جراحی سینه زیبایی و گذاشتن پروتز وجود دارد؟

برای اینکه از عفونت بعد از عمل پروتز سینه جلوگیری شود و زخم در اطراف سینه و زیر بغل‏ ایجاد نشود باید از دستکاری جوش های چرکی در این ناحیه خود‌داری شود. وجود هر گونه عفونتی در بدن تا چند ماه پس از جراحی سینه زیبایی می تواند پروتز را آلوده کند، به همین دلیل در صورت وجود پروتز باید هر چه سریعتر نسبت به درمان آن اقدام نمود.

انواع پروتزهای سینه در جراحی سینه خانم ها

انواع پروتز سینه عبارتند از:

 • سیلیکون
 • سالین

پروتز سالینی

پروتز سالینی پس از قرار دادن داخل سینه با مایع (سرم) پر می شود و در عمل پروتز سینه که نوع پروتز از نوع سالینی است، برش کوچکتری برای جاگذاری آن نیاز است و هزینه کمتری هم نیاز دارد.

پروتز سیلیکونی

پروتز های سیلیکونی ژل سیلیکون دارند و طبیعی تر دیده می شوند و مناسب کسانی است که میخواهند پروتز آن ها احتمال چین خوردگی کمتری داشته باشد. همچنین نسبت به پروتز های سالینی پرهزینه تر هستند و برای جاگذاری به برش بزرگ تری نیاز دارند.

هر نوع پروتزی دارای مزایایی است. انتخاب هر کس بر اساس این تفاوت ها صورت می گیرد. همچنین ممکن است عوامل شخصی دیگری نیز در نظر گرفته شود. قبل از جراحی سینه خانم ها به منظور پروتز سینه، جراح با بیمار مشاوره ای انجام می دهد و ارزیابی کاملی به عمل می آورد و سپس پیشنهادات لازم را می دهد و بیمار را در تصمیمم گیری یاری می دهد.

همچنین بیمار باید آگاه باشد که پروتز سینه ممکن است در طولانی مدت خالی شود. ریسک خالی شدن آن حدود ۱ درصد در سال است و در بسیاری از بیماران به مدت ۲۰-۱۰ سال پس از جراحی سینه زیبایی سالم می ماند.

رایج ترین برش برای گذاشتن پروتز سینه در جراحی سینه زیبایی در چین زیر سینه می باشد که به خوبی قابلیت پنهان شدن دارد.

انواع برش در عمل بزرگ کردن سینه با پروتز

همان طور که گفته شد، برای انجام پروتز سینه لازم است که برش‌هایی در سینه ایجاد شود تا ایمپلنت در جای خود قرار گیرد. حال، یکی از نگرانی‌های اصلی بیماران این است که این برش‌ها به چه صورتی انجام خواهند شد و آیا بعد از عمل از بین خواهند رفت یا خیر. هر نوع روش جراحی زخمی از خود به جا می گذارد اما در جراحی پلاستیک زخم ها کمتر دیده می شوند.

رایج ترین برش برای گذاشتن پروتز سینه در جراحی سینه زیبایی در چین زیر سینه می باشد که به خوبی قابلیت پنهان شدن دارد و هر نوع لباسی زخم ها را مخفی می کند. به صورت کلی، می‌توان انواع برش‌ها را به ۴ روش مختلف دسته‌بندی کرد که هر کدام از آن‌ها بنا به دلایلی و برای افراد خاصی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 • در برش Transumbilical از بالای ناف در ناحیه شکم برشی ایجاد شده و پروتز از آن طریق به جای اصلی خود منتقل خواهد شد. از مزایای این روش می‌توان به این مورد اشاره کرد که زخم های حاصل از برش بعد از عمل بزرگ کردن سینه وجود نخواهند داشت و دیده نمی‌شوند.
 • برش Inframammary زیر سینه‌ها ایجاد می‌شود و جراح با دقت بیشتری پروتزها را در جای درست خود قرار می‌دهد. زخم حاصل از برش در بزرگ کردن سینه با جراحی، به وسیله بازسازی پوست پر خواهد شد و دیده نمی‌شود.
 • برش Trans-axillary در ناحیه زیر بغل صورت می‌گیرد. در این روش، از دوربین و سایر تجهیزات برای قرار دادن ایمپلنت در جای خود استفاده می‌شود. زخم حاصل از این نوع برش در ناحیه زیر بغل ایجاد شده و دیده نمی‌شود.
 • برش Peri-areolar در بزرگ کردن سینه با جراحی در ناحیه رنگی اطراف پستان انجام می‌شود و به همین دلیل زیاد دیده نخواهد شد.

نکته : در صورت انجام همزمان لیفت سینه و پروتز سینه در جراحی زیبایی سینه، نیازی به برش اضافی غیر از برش های مورد نیاز جهت لیفت نمی باشد.

تعیین اندازه پروتز سینه در جراحی سینه زیبایی

در زمان مشاوره برای جراحی سینه زیبایی، جراح به خواسته های بیمار گوش می دهد، اندازه گیری آناتومیکی سینه را انجام می دهد و سپس اقدام به انتخاب پروتز مناسب می کند. اما در نهایت انتخاب اندازه پروتز سینه یک تصمیم کاملا شخصی توسط بیمار می باشد.

برای اینکه بیمار برای جراحی سینه زیبایی و عمل پروتز سینه تصمیم بهتری بگیرد توصیه می شود عکس های زیادی از قبل و بعد جراحی سینه خانم ها در سایز های مختلف ببیند و آن ها را بررسی کند و مشاوره های لازم را نیز انجام دهد.

نقاهت بعد از عمل پروتز سینه

دوران نقاهت بعد از پروتز سینه توصیه می شود بیمار در منزل استراحت کند. او می تواند فعالیت های سبکی مثل مطالعه و تماشای تلویزیون را انجام دهد اما باید از فعالیت فیزیکی زیاد اجتناب کند. بیمار به مدت ۲-۱ هفته در سینه اش احساس گرفتگی و درد می کند که برای تسکین درد برای بیمار دارو تجویز می شود.

خیلی از بیماران بعد ۷-۵ روز پس از جراحی سینه زیبایی و گذاشتن پروتز به سر کار باز می گردند. پزشک پس از گذشت یک هفته از جراحی بیمار را ویزیت می کند تا بخیه ها را بکشد و میزان بهبود را ارزیابی کند. همچنین به بیمار ماساژ پروتز آموزش داده می شود.

بیماران می توانند ۲-۱ هفته پس از جراحی سینه زیبایی ورزش های سبک را آغاز کنند. فعالیت سنگین باید ۴-۶ هفته بعد از عمل  شروع شوند. همچنین بعد از عمل پروتز سینه باید عکس هایی از سینه بیمار گرفته شود.

در ابتدا بیمار احساس می کند سینه هایش بسیار بالا و مصنوعی است و حس خوبی به آن ها ندارد. اما این امر کاملا طبیعی است و پس از  ۶-۳ ماه از جراحی سینه زیبایی برطرف می شود و بیمار کم کم متوجه می شود که سینه هایش شکل و اندازه و موقعیت طبیعی خود را پیدا کرده اند.

اقدامات پس از عمل پروتز سینه

پس از جراحی سینه زیبایی به منظور پروتز سینه باید توسط بیمار اقداماتی انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود و رضایت کامل بیمار را به همراه بیاورد. توصیه می شود بعد از عمل پروتز سینه:

 • سینه بند طبی استفاده شود تا مانع از حرکات سینه شود و باعث ثابت نگه داشته شدن بافت سینه شود. همچنین استفاده از سینه بند طبیعی در روند ترمیم پس از جراحی سینه زیبایی نیز بسیار موثر است. اگر سینه باعث فشار و درد شد باید اقدام به تعویض آن بکنید.و از لباس‌های مناسب بعد از بزرگ کردن سینه با جراحی استفاده کنید تا تورم حاصل از عمل جراحی بهبود یابد.
 • داروهایی که جراح برای بیمار تجویز می کند باید بطور کامل مصرف شود. ممکن است تا یک یا چند هفته بعد از عمل در ناحیه سینه احساس درد خفیف داشته باشید. در صورتی که درد بیش از حد معمول بود، حتما با پزشک معالج خود مطرح کنید.

پس از بزرگ کردن سینه با جراحی همواره با پزشک معالج خود در ارتباط باشید و در صورتی مشاهده هر گونه قرمزی، عفونت و… با وی تماس بگیرید.

 • پس از جراحی سینه زیبایی و قرار دادن پروتز، نباید فعالیت های سنگین انجام داد و انجام فعالیت‌های سنگین می‌تواند در ایجاد فرم بد برای سینه‌های شما تأثیرگذار باشد.پس تا چند هفته پس از انجام عمل از ورزش سنگین، انجام فعالیت‌های دشوار و… پرهیز کنید و تلاش کنید تا فعالیت‌های روزانه خود را به تعویق بیاندازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ورزش بعد از پروتز سینه را در مجله پزشکی دکتر آرش نجف بیگی  مطالعه کنید.
 • پس از بزرگ کردن سینه با جراحی همواره با پزشک معالج خود در ارتباط باشید و در صورتی مشاهده هر گونه قرمزی، عفونت و… با وی تماس بگیرید. و میتوانید اگر بعد از عمل پروتز سینه تورم و کبودی دیدید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • همچنین آناناس تازه در روند بهبود کبودی و تورم پس از جراحی سینه زیبایی خیلی تاثیر گذار است.
 • پس از عمل پروتز سینه باید بیمار به پشت بخوابد و به هیچ وجه پس از عمل پروتز سینه نباید روی شکم بخوابد.
 • دخانیات در روند بهبودی پس از انجام عمل پروتز سینه اختلال ایجاد می کند. در نتیجه پس از عمل پروتز سینه باید از مصرف دخانیات به مدت ۳ هفته اجتناب شود. و بعد از انجام عمل بزرگ کردن سینه سیگار نکشید و مراقب سلامتی خود باشید.

استفاده از سوتین مخصوص بعد از عمل پروتز سینه

پوشیدن سوتین مخصوص، پروتز را در محل خود حفظ می کند و سبب می شود پروتز حد‌اقل جابه‌جایی به سمت پایین را در اثر نیروی جاذبه داشته باشد. در برخی موارد ممکن است پروتز بعد از عمل کمی بالاتر از جایگاه طبیعی قرار بگیرد که در اینصورت می توان با بستن کش مناسب طبی در بالای سینه‌ها این مشکل را برطرف کرد.

جراحی زیبایی سینه چیست؟

همه انواع جراحی هایی که به نحوی موجب زیباتر شدن سینه می شوند در دسته جراحی زیبایی سینه قرار دارند. عمل پروتز سینه از همه بیشتر شناخته شده است چرا که با توجه به معیارهای زیبایی شناختی امروزه سینه های بزرگتر زیباتر محسوب می شوند. جراحی های دیگری از جمله کوچک کردن سینه، بازسازی سینه و لیفت سینه وجود دارند که به روش های مختلف برای زیباتر شدن سینه انجام می شوند.

جراحی زیبایی سینه برای چه کسانی مناسب است؟

بسیاری از افراد از سایز سینه خود راضی نیستند و دوست دارند سینه های بزرگتری داشته باشند بنابراین از این عمل جراحی استفاده می کند. برخی زنان نیز به دلیل سرطان سینه، بافت سینه خود را از دست داده اند و با این عمل جراحی می توانند به حالت طبیعی بازگردند.

برخی خانم ها از عدم تقارن سینه خود گلایه دارند که با جراحی زیبایی این تقارن ایجاد می شود. برخی نیز سینه های بزرگی دارند که موجب درد کمر و سنگینی برای آنها می شود که با جراحی کوچک می شود. بیشتر خانم ها بعد از شیردهی دچار افتادگی سینه می شوند که با جراحی لیفت سینه می توان آن را بهبود بخشید.

چه کسانی نباید جراحی زیبایی سینه انجام بدهند؟

از آنجا که انواع مختلفی از جراحی سینه وجود دارد پیشنهاد در مورد آنها نیز متفاوت خواهد بود. برای عمل لیفت سینه بهتر از بعد از مادر شدن و بعد از دوران شیردهی عمل انجام شود چرا که بعد از این دوران دوباره سینه به حالت افتاده خواهد بود و حالت خود را از دست می دهد. برای پروتز سینه برای افراد مشکل خاصی وجود ندارد. کسانی که عمل بازسازی سینه انجام می دهند باید بعد از اتمام دوره شیمی درمانی و پرتودرمانی اقدام برای عمل را آغاز کنند.

انواع جراحی زیبایی سینه

چند عمل جراحی زیبایی روی سینه ها انجام می شود (که به آن ماموپلاستی نیز گفته می شود): بزرگ کردن یا پروتز سینه، کوچک کردن سینه، لیفت سینه و بازسازی سینه. با توجه به نوع مشکل هر فرد علاقه مند به انجام یک نوع از این جراحی ها است.

پروتز سینه

برخی از خانم ها احساس می کنند که سینه های آنها بسیار کوچک است. برخی آرزو دارند بعد از بارداری سینه خود را بزرگ کنند. برخی دیگر تمایل دارند عدم تقارن سینه ها را از بین ببرند.

بزرگ شدن سینه با پروتز انجام می شود که می تواند در زیر یا بالای عضله قفسه سینه قرار گیرد. برش را می توان در زیر بغل (زیر بغل)، آرئولا (ناحیه اطراف نوک سینه) یا چین تحتانی سینه انجام داد. به طور کلی تمام راه های پروتز سینه روش های تهاجمی هستند. برای روشی که برش در زیر بغل ایجاد می شود ممکن است در طول عمل از آندوسکوپ (لوله نازک با دوربین کوچک و نور) استفاده شود.

پروتز سینه از یک پوسته سیلیکونی پر شده با آب نمک (محلول نمکی) یا ژل سیلیکونی تشکیل شده است. یک زن با قرار دادن پروتزهای آزمایشی اندازه مورد نظر خود را تعیین می کند. پروتز سینه یک روش نسبتاً ساده است و مانند هر عمل جراحی برخی خطرات پیش بینی می شود.

کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه اغلب در خانم هایی که سینه های بزرگ و سنگین دارند استفاده می شود که به دلیل وزن سینه ناراحتی قابل توجهی از جمله درد گردن، درد کمر و بی حسی یا ضعف را تجربه می کنند. در طی این روش پوست اضافی، چربی و بافت سینه برداشته می شود. بعد از عمل، کوچک شدن سینه می تواند باعث تغییر در احساس سینه و همچنین ناتوانی در شیردهی شود.

بازسازی سینه

جراحی بازسازی سینه اغلب در خانم هایی که تحت عمل ماستکتومی قرار دارند به عنوان درمانی برای سرطان سینه انجام می شود. بازسازی سینه می تواند پس از ماستکتومی صورت بگیرد تا تاثیر روانی این روند کاهش یابد. این روند بازسازی می تواند به فرد کمک کند که دوباره اعتماد به نفس خود را پیدا کند و در دوران بهبودی سرطان احساس بهتری داشته باشد.

بازسازی سینه با دو روش انجام می شود. پروتز سینه که در آن از پروتز های سیلیکون یا سالینی برای بهبود سینه استفاده می شود. جراحی اتوپلاستی که در این روش از بافت قسمت دیگری از بدن استفاده می شود. در بعضی موارد جراح ممکن است از ترکیبی از هر دو روش استفاده کند تا یک بازسازی طبیعی تر سینه ها انجام شود. تکنیک های اضافی می تواند به جراح کمک کند تا نوک سینه و اطراف آن را بازسازی کند.

لیفت سینه

در بعضی از خانم ها پوست به اندازه کافی مقاومت نمی کند و وزن سینه را تحمل نکرده و باعث سستی سینه می شود. با این شرایط پوست بیش از حد در مقایسه با بافت سینه وجود دارد. برای بالابردن سینه یا آنچه که به عنوان ماستوپکسی شناخته می شود باید پوست اضافی برداشته شود. این مشکل اصولا با افزایش سن، کاهش وزن و بعد از بارداری به وجود می آید. این عمل گاها و در صورت پیشنهاد بیمار می تواند با عمل پروتز سینه ترکیب شده و هم سینه بزرگتر شود و هم حالت آن به حالت اولیه برگردد.

مراقبت‌های قبل از جراحی زیبایی سینه

به بیمار توصیه می شود از نیمه شب قبل از عمل از خوردن یا نوشیدن پرهیز کنید. در هفته های قبل از عمل سینه جراح توصیه می کند که سیگار را ترک کنید. استعمال سیگار خطر عوارض را افزایش می دهد و جریان خون در بدن را محدود می کند. این موضوع می تواند بعد از عمل دوره بهبودی را طولانی تر کند. همچنین ممکن است سیگار کشیدن سیستم ایمنی را تضعیف کرده و احتمال ابتلا به عفونت را بالا ببرد.

مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی سینه

شایع ترین عوارض جانبی كه بعد از عمل جراحی سینه وجود دارد درد موقتی، تورم، كبودی و احساس سفتی در قفسه سینه برای چند هفته است. نداشتن تعریق پس از بهبودی بسیار مهم است. همچنین توصیه می شود وزن سنگین به هیچ عنوان برداشته نشود و سیگار و الکل تا حد انکان مورد استفاده قرار نگیرند. تغذیه مناسب در این دوران نیز بسبار اهمیت دارد.

محل بریدگی ها برای مدت کوتاهی پس از عمل خون و مایعات ترشح می کند. هر بار باید پانسمان ها را تمیز و خشک کنید. اصولا دو هفته بعد جراحی افراد می توانند به کار خود برگردند ولی تا دو ماه بعد جراحی باید مراقب فعالیت های خود باشند.

جراحی زیبایی سینه در دوران بارداری و شیردهی

با توجه به تغییراتی که در دوران بارداری و شیردهی در بدن رخ می دهد، توصیه می شود همه اعمال جراحی زیبایی سینه بعد از این دوران باشد. در این دوران افتادگی سینه رخ می دهد که نتیجه لیفت سینه را از بین می برد و ممکن است روی روش های دیگر نیز تاثیر داشته باشد. همچنین ممکن است در موارد نادری بعد از عمل پروتز امکان شیردهی وجود نداشته باشد. بنابراین بهترین راهکار عمل جراحی بعد از شیردهی است.

سن مناسب جراحی زیبایی سینه

سینه ها باید قبل از عمل جراحی رشد کنند. برای اکثر خانمها سینه ها تا 18 سالگی کاملا رشد می کنند اگرچه در برخی زودتر و بعضی دیگر دیرتر رشد تکمیل می شود. حتی اگر به نظر می رسد که سینه ها تا 16 سالگی کاملاً رشد کرده است، توصیه می شود قبل از عمل جراحی سینه حداقل تا 18 سال منتظر بمانید. البته عمل جراحی پروتز ژل سیلیکون تا قبل از 22 سالگی انجام نمی شود.

عوارض جراحی زیبایی سینه

مانند هر جراحی دیگری جراحی های زیبایی نیز عوارض خاص خود را دارند که باید به آنها پرداخته شود. در بازسازی سینه، سینه های بازسازی شده دقیقا شبیه به سینه های طبیعی فرد نیستند و یا همان احساس را ندارند. با این حال با گذشت زمان، ممکن است برخی از احساسات بازگردند.

در عمل های زیبایی ممکن است تا مدت ها در سینه ها حسی وجود نداشته باشد و حتی این بی حس بودن دائمی باشد. انواع خاصی از پروتز های سینه می تواند با نوعی سرطان نادر به نام لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مرتبط باشد. گاهی به آن لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک همراه با پروتز سینه (BIA-ALCL) گفته می شود. این لنفوم حدود 8 تا 10 سال پس از قرار دادن پروتز ایجاد می شود. این بیماری اغلب با جراحی درمان می شود. بیماری پیشرفته تر نیاز به شیمی درمانی دارد.

منبع:

https://noorabeauty.com/عملية-تجميل-الثدي/

دکمه بازگشت به بالا