نماد سایت مجله آنلاین

برگزاری نکوداشت مختومقلی فراغی در دانشگاه تهران

برگزاری نکوداشت مختومقلی فراغی در دانشگاه تهران

به گزارش شفاف و به دبیرخانه همایش نکوداشت مختومقلی فراغی، سیدمحمد حسینی معاون رئیس جمهور در این مراسم با اشاره به جایگاه این شاعر و عارف ترکمن در فرهنگ اقوام ایرانی، اظهار کرد: نقش مختومقلی فراغی در شعر و ادبیات ترکمن به مثابه نقش دارد. فرد و سي

حسینی مختومقلی فراغی را افتخار ایران و اسلام توصیف کرد و گفت: عشق، ارادت و علاقه این شاعر فرهیخته به ائمه اطهار(ع) کاملاً در اشعارش ملموس بوده و هست.

در ادامه غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در سخنانی اخلاقی اشعار مختومقلی را با اشعار سعدی مقایسه کرد و در عین حال اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص مفاخر ملی، کرد: ملتی که مفاخر خود را ناشناس مفاخر بیگانه به آن تحمیل کرد. خواهن د گد.

در این مراسم که با حضور جمعی از نخبگان فرهنگی اقوام مختلف و با محوریت خانه فرهنگ ترکمن در دانشگاه تهران برگزار شد، به سه تن از نویسندگان مختومقلی پژوه تندیس نشان ملی مختومقلی فراغی و به خانواده شهید سلامت دکتر قیادی نشان ایل اوقلی(فرزند ایل) به‌خاطر بیش از دو دهه خدمات اجتماعی به قوم ترکمن اهدا شد و گروه موسیقی مقام چه لَر شعر معروف مختومقلی در مدح ائمه اطهار را به زبان ترکمنی اجرا کرد.

این مراسم با حضور مهمانان داخلی و خارجی، سیدمحمد حسینی معاون رئیس جمهور، سعید محمد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفیر افغانستان، معاون سفیر ترکمنستان و فعالان فرهنگی کشور برگزار شد.

مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن نقش بی‌بدیلی در شکل‌گیری فرهنگ سه قرن اخیر ترکمن‌ها و علاوه بر اشعار ملی، حماسی و تقریبی در حوزه دینی اشعار عرفانی در مدح ائمه اطهار نیز سروده‌است.

خروج از نسخه موبایل