مجله تندرستی

مرگ ۱۶ هزار عضو حیات‌بخش در سال

به گزارش شفاف، روزنامه «ایران» در ادامه نوشت: روز ملی اهدای عضو از انسان‌های فداکاری است که از مرگ، نام و یاد آنها برای همیشه زنده می‌ماند؛ انسان‌هایی که قبل از مرگ هم به زندگی دیگران می‌پردازند.

۳۱ اردیبهشت برای پاسداشت انسان‌هایی است که اعضای بدن آن‌ها به جای رفتن در زیر خاک، زندگی را در بدن انسان‌هایی که سال‌ها با درد و رنج بیماری زندگی می‌کنند به جریان می‌اندازند.

اردیبهشت سال ۱۳۶۸ بعد از فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر مجاز بودن اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی، ایران در صدر منطقه در زمینه اهدای عضو قرار گرفت.

بهانه سالروز اهدای ملی عضو با دکتر کتایون نجفی‌زاده اهدای کمک‌رسانی عضو ایرانیان درباره جایگاه ایران در اهدای عضو، ضرورت فرهنگ‌سازی در این زمینه، تفاوت کما و مرگ مغزی و مقابله با برخی از خانواده‌ها در اهدای بیمار مرگ مغزی گفت‌وگویی انجام دادیم:

اچ

سال 2019 قبل از ایران رتبه اول آسیا در بخش اهدای عضو را به دست آورد و بالاترین رتبه را در این سال کسب کرد. از ۱۱۴ ایران به رقم ۳/ در یک میلیون نفر رسید و باعث افتخار ایران شد. همکاران من با توجه به اینکه آیا فرد بیمار را در پایین می‌برد، باید به بررسی کاملی از بیماران مبتلا به مرگ مغزی بپردازد. در نتیجه کار و تعداد زیادی می‌برد تا بخواهیم اعضای بدن یک بیمار مرگ مغزی را به کسی که نیازمند به عضو بود، پیوند بزنیم. نماقند تا اعضای بدن اورااهدا کنند. رقم اهدایی از ۷/۱۴ به ۷/۱۴ رسید.

متأسفانه آمار بیماران در لیست انتظار پیوند ایران روزی 7 تا 10 نفر است، یعنی هر 3 ساعت یک نفر در لیست انتظار دریافت عضو، فوت می‌کند. افزایش مرگ‌ومیرها باعث شد تیم‌های اهدایی عضو جستجوشان را چند برابر کنند تا بتوانیم این افت را جبران کنیم. .

چند نفر دراقران داویلب اهداء عضوه ستند؟

حدود 10درصد بزرگسالان در ایران کارت اهدای عضو دارند. در ایران روزانه ۱۶هزار گواهینامه رانندگی صادر می‌شود و اگر کسانی که می‌خواهند از کارت شناسایی ملی استفاده کنند، می‌شوند. در ایران فقط از طریق دانشگاه‌های مختلف پزشکی کارت‌های صدور گواهینامه صادر می‌شود و به‌همین دلیل هنوز آمار داوطلبان اهدای عضو پایین است. اما هنوز هم در مجامع مختلف حتی در دانشگاه‌ها وقتی درباره آن صحبت می‌کنیم خیلی‌ها از موضوع مرگ مغزی و اهدای عضو آگاه نیستند. هنوز فرهنگسازی ما کافی نیست و باید به روزی برسیم که تمام کارتهای اهدایی عضو داشته باشند و همه مردم بدانند که خداوند این را دارند. خدمت

هر سال چند نفر در اقران مرگ مغ ¿

هر سال در ۵ کشور، ۸هزار مرگ مغزی اتفاق می‌افتد که تقریباً نیمی از آن‌ها براساس آمار جهانی قابل اهدای عضو هستند، یعنی حدود ۳ هزار نفر، اما خانواده متأسفانه یک هزار بیمار مرگ مغزی در بهترین شرایط اعضای بدن عزیزشان را می‌دهند. اهدای عضو خیلی پایین آمد و هنوز هم از نیمی از موارد مرگ مغزی مناسب ما اهدا نمی‌شود که این نشان‌دهنده این است که هنوز فرهنگ‌سازی مناسبی در این زمینه انجام شده است. اگر خانواده‌ای دیرتر از زمان مناسب برای اهدای عضو رضایت می‌دهند، ۸عضو سالم بدن به‌دلیل سمومی که از مغز می‌شود لحظه‌ای به عملکردشان مختل می‌شود. کیفیت اعضا را بشدت پایین می‌آورند به‌طوری‌که از چند روز قبل ممکن است ۴عضو اهدا شود. استکه فره نگ اقثار باگورت و پوست و خون دوهزار و 800 دستگاه دیالیز نیاز داشت و هر سال 800 دستگاه دیالیز نیاز داشت. تا بین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختلف کشور‌ها را می‌توان انجام داد و باید به اندازه‌گیری می‌کرد که در کجا به این دستگاه‌ها نیاز است. این فرد می‌تواند به‌راحتی زندگی کند و حتی سرکار برود و قهرمان ورزشی شود. پیدا کنند از بین مقروند.

کما و مرگ مغزق چه فرقق دارند و چرا

این برق از کجا می‌شود که باعث منقبض شدن قلب می‌شود و ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه را در داخل بدن پمپاژ می‌کند؟ این از شگفتی‌های آفرینش است که بسیار منظم در طول رشته‌های عصبی منتشر می‌شوند و قلب را منقبض می‌کنند. ما با ریه‌ها می‌کشیم و از ساقه مغز فرمان نفس می‌کشیم. می‌دهد و قلب خون را پمپاژ می‌کند و خون در همه اعضای بدن به گردش درمی‌آید. بدن بیم ار هجایق و قل باقد.

از خانواده‌ها که می‌توانند بیمارشان با کمک دستگاه نفس می‌کشد و قلب تپش است که بیمارشان زنده است، یعنی مغز مرده‌ است. با توصیه همه پزشکان از این که تا به بقیه بدن وارد شود، همه می‌دانند که اگر این پاها از بافت مرده خارج شود، می‌شود. مواد سمی را در داخل خون آزاد کند و همه سلول‌های بدن را از بین ببرد. برای همین می‌گوییم که ۸عضو بیمار مرگ مغزی را در هفته اول دریافت می‌کنند ولی هفته‌های بعد از کیفیت اعضای بدن پایین می‌آید. 0054ک بقمار مرگ مغزق را حداک اگر 2هفته می‌توانیم نگاه کنیم و اگر دیرتر اعضای بدنش برداشته شود، کیفیت قابل‌قبولی نخواهد داشت؛ اما در کما از مغز مغزی سلول‌های مغز بین نمی‌روند. کما سلول‌ها سر جای خود قرار دارند اما کار نمی‌کنند.حالا ممکن است این بیمار بعد از تزریق قند از کما خارج شود یا سالها طول بکشد که از کما بیرون بیاید. دارد امکان ‌پذقر استاما در مغزیاقن‌گونه نقست.

چقدر امکان دارد که بیمار مرگ مغزیدوباره به زندگی برگردد؟

در سال 1964 که دانشگاه هاروارد مغزی را تعریف کرد، حتی یک مورد از مرگ مغزی بیمار را به زندگی برنگشته ‌است. و دوباره به زندگی برگشته ‌است. وقتی تماس گرفتم و با این فرد صحبت کردم، گفت مرگ مغزی نشده و فقط به خانواده‌اش گفته می‌شود اگر مغز مغزی شود، می‌توان اعضای بدن را اهدا کرد. که می‌خواهند اعضای بدن عزیزشان را اهدا کنند یا باعث عذاب وجدان خانواده‌هایی می‌شوند که اعضای بدن بیمار مرگ مغزی را می‌دهند و می‌کنند اگر این کار را نمی‌توان کرد بیمارشان به زندگی برمی‌گشت، بنابراین خیلی باید مراقب حرف زدن خودمان باشند.

چه کسانق مغزیرات

در بیمارستانی که یک بیمار کمای مبتلا در کنار یک بیمار مغزی در آی‌سی‌یو تختی می‌شود، تشخیص آنها بسیار سخت است زیرا هر دو نفر زیر دستگاه‌های مصنوعی قرار دارند و در صفحه مانیتور ضربان هر ۲ نشان می‌دهند که قلبشان کار می‌کند ولی هوشیار خطرناک است. تشخیص مرگ مغزی با تیم اهدایی است که در این زمینه تبحر دارند. مغز و اعصاب دو نوار مغزی می‌گیرند و این نوار مغزی باید صاف باشد. به کار رود و کسی که بگوید بیمار مرگ ‌مغزی ‌شده است که این موضوع ثابت شود، اهدای عضو انجام نمی‌شود. انتخاب مي متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب می‌توانند این فرد را صدمه ببینند و امیدی زنده بودن مغز نیست و متخصص داخلی و بیهوشی هیچ چیز دیگری را که بیماری مغزی را تقلید کند وجود ندارد. این پزشکان به این نتیجه می رسند که ممکن است مغزی را معالجه کند و نمی تواند در نتیجه معالجه شود. این 4 پزشک متخصص، مغزی را می‌توان بررسی کرد که کار پزشکی قانونی را می‌کند و از نظر جای هیچ شبهه‌ای نیست که این فرد مرگ مغزی شده باشد.

براق فره نگسازق اهداء چه کاره ایق باید بدهیم؟

مردم درباره مرگ مغزی اطلاعات چرا باید افزایش دهند.متأسفانه هنوز اطلاعات مردم را کم می کند. این دانش پیدا می کند. مردم اسپانیا آنقدر که نسبت به فوتبال اطلاعات دارند و آن را می شناسند نسبت به مرگ مغزی هم اطلاعات دارند. ما باید در این زمینه فرهنگ سازی کنیم. اگر یک نفر دربرنامه تلویزیونی ادعای مرگ مغزی کرده و دوباره به زندگی بازگردد اثر نامطلوبی بر خانواده اهداکننده اعضای می‌گذارد و باعث می‌شود که خانواده‌ها نیز تحت تأثیر قرار بگیرند. ی

دکمه بازگشت به بالا