مجله رویداد

«سلاطین گنج» چرا دستگیر نمی‌شوند؟

«نسخه گنج»، «طلسم»، «گنج‌یاب»، «فلاب»، «اکسیر»، «کشف گوردخمه و دفینه» و…، تعداد افرادی که روزانه با استفاده از این واژه‌های فریبنده در شبکه‌های اجتماعی آزادانه تبلیغ می‌شوند. قابل توجه است؛ قاچاقچیان و جویندگان عتیقه که با آدرس های اشتباهی وعده گنجانده می شوند و با همراهی باستان شناسان و استادان قلابی اردوکشی می کنند و کاروان گنجیابی راه می اندازند و ویدئوهای اکتشافات طلایی را در فضای مجازی می کنند، اما از یک برخورد جدی و مستمر. !!

«سلاطین گنج‌یابی» بارها دستگیر می‌شوند و خیلی زود آزاد می‌شوند و با قدرت بیشتری پیش‌تر خود را ادامه می‌دهند، دنبال‌کنندگان آن‌ها در شبکه‌های اجتماهی به چندصدهزار نفر می‌رسند و ویدئوهای دفینه‌یابی‌هایشان بارها و بارها دیده‌اند و به دست می‌آیند. این افراد در فضای مجازی فعالیت‌های آزادانه می‌توانند دستگیر کنند و حتی زمانی که می‌توانند دستگیر شوند پس از مدت کوتاهی آزاد می‌شوند؟ و حضوري

سردار حسن مهری ـ فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ که اکنون مدتی است دستور حق‌الکشف را علاجی برای جلوگیری از فعالیت‌های گنج‌یابی می‌داند و پیگیر می‌شود تا به نتیجه برسد و امید دارد «با پرداخت مشوق و حق کشف به یابندگان آثار تاریخی علاوه بربر». جلوگیری از آثار تاریخی و باستانی، حفاظت از آثار ملی افزایش ‌یابد» در پاسخ به پرسش‌های گزارش درباره فعالیت‌های آزادانه کاشفان غیرقانونی آثار تاریخی به ویژه در فضای مجازی، گفت: ما با آن‌ها برخورد می‌کنیم، اتفاقاً از بخش‌هایی که آن را روی می‌کنند. رقد و کنترل انجام مي

اما مشکل در برخورد با مبلغان، جوی‌ها و حفاران غیرقانونی آثار تاریخی، آن‌طور که فرمانده ایگان حفاظت از میراث فرهنگی تشریح کرد، بیشتر از بخش‌های دیگر است که ظاهرا خلاءقانونی را به آن‌ها داده است.

مهری در ادامه اظهاراتش گفت: به ما گفته شده است بخش‌هایی از فضای مجازی که این‌ها (جویندگان و مبلغان گنجان) تبلیغ می‌کنند، آزاد می‌شوند و مسدود نمی‌شوند و سرورهای آن‌ها نیز خارجی هستند.

او در عین حال گفت که ما با سرورهای داخلی جلسه گذاشته‌ایم و کوچکترین بحثی را که درباره گنج‌یابی فلزات و یا آموزشهایی که از کانال آن‌ها انجام می‌شود، رفع می‌کنیم.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی درباره این‌که چرا برخی از این مبلغان گنج‌یابی با وجود تبلیغ در سایت‌هایی که سرورهایشان در داخل فعالیت‌های آزادانه می‌سازند و سایت‌های فروش فلزیاب و گنج‌یابی‌هایشان هم بدون معطلی در حال فروش محصول هستند، این پاسخ را داد که باید در فضای مجازی باشد. کار تبیین شود، بیشتر کار شود و قوانین بازدارنده شود که از همان مرحله اول و شروع فعالیت و تبلیغ این افراد در فضای مجازی با آن‌ها برخورد کنیم.

اطلاعات پ0064ام

دکمه بازگشت به بالا