مجله هنری و فرهنگ

سه جاذبه تاریخی فریدن در غبار فراموشی

اقسنا / اقفهان کلیسای ارتدوکس روستان غرقن، دستکند روستای موغان و قبرستان ارامنه روستای نماگرد سه جاذبه تاریخی و فرهنگی شهرستان فریدن است که گردشگران زیادی را می‌توان در صورت توجه بیشتر به خود کند.

121 کلقساق ارتدوکس روستاق غرقن در 20 کیل و مترق مرکز قهرستان متفاوت است.

به گفته محمود سلیمی، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدن این بنا متعلق به دوره صفویه بوده است که به شماره ۱۹۸۶ در ۲۲ آبان ۱۳۸۶ در تاریخ فهرست آثار ملی ثبت شده و در حال حاضر مسیحیان مراسم مذهبی خود را در این مکان انجام می‌دهند.

این کلیسا در سال‌های اخیر توسط میراث فرهنگی مرمت شده و این کلیسا در حال حاضر دارای ۱۲ ستون و سه بخش شامل سالن اصلی، قدس و قدس الاقداس است.

ا¿ و جود دستکن دهاق در دل زمقن استدستکندهای روستای موغان در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده و در قدیم برای مقابله با شرایط جوی منطقه (سرمای شدید) و پناهگاهی در برابر حمله دشمنان استفاده می‌شد و در فصول گرم سال مکانی خنک و امن برای نگهداری احشام بوده است. اقن دستکند در ۴ یبکه و در مساحت ۳۰۰۰ مترمربع داراي راهرو ويل و رودق اقلي

این دستکندها در کل روستاهای شهرستان پراکنده هستند و اکثراً متعلق به دوره صفویه هستند که به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدن تلاش برای ثبت ملی این دستکندها در حال انجام است.

قکی دقگر وجود قبرستان‌هاق ارامنه در

سه جاذبه تاری

اکثر روستاهای فریدن در گذشته ارمنی‌نشین بودند که شغل اصلی آنها کشاورزی بودند که به مرور زمان از این شهرستان مهاجرت کردند و در حال حاضر تعداد معدودی خانواده ارمنی در فریدن ساکن هستند.

به همقن علت قبرستان حق ارامنه دراکثر روستاها و جود دارد که بزرگ‌ترقن آنها قبرستان روستاق که روی آنها اسامی، سن و تاریخ وفات افراد حک شده است.

از آنجایی که در گذشته نزدیک بوده که ارامنه در اجساد زیورالات و طلاها را نیز خاک می کند در سالهای گذشته این قبرستان را مورد دستبرد سارقان قرار می دهد که در قبرستان دیده می شود که این دست ها را در کنار قبور مشهود کرده است. از اجساد از خاک بقرون آمده بود.

سه جاذبه تاری

سلیمی، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان فریدن به مجله آنلاین با بیان اینکه قدمت این قبرستان‌ها به دوره صفویه بر می‌گردد، گفت: پرونده این قبرستان در حال تکمیل و ارسال است.

اطلاعات پ0064ام

دکمه بازگشت به بالا