مجله هنری و فرهنگ

از عملیات «دفاع سراسری» چه می‌دانید؟

پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ عملیات «دفاع سراسری» در تاریخ ۶۷/۵/۱ اجرا شد.اسم عملیات‌ها را سراسری گذاشت زیرا بدون هیچ طرح و برنامه‌ای از قبل تعیین‌شده انجام شد و در مجموعه‌ای از چند عملیات انجام شد.

به گزارش مجله آنلاین، یکی از موضوعاتی که پژوهشگران و اهالی رسانه در رابطه با دوران هشت سال دفاع مقدس باید به آن توجه کنند و رخدادهایی است که تا ۹ روز پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ استمرار داشته باشد. خطوط سراسری جنگ جنگ با عملیات آفندی (حمله) انجام شد که بزرگترین عملیات آنها در جاده اهوازشهر بود.

پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ عملیات «دفاع سراسری» در تاریخ ۶۷/۵/۱ اجرا شد.اسم عملیات‌ها را سراسری گذاشت زیرا بدون هیچ طرح و برنامه‌ای از قبل تعیین‌شده انجام شد و در مجموعه‌ای از چند عملیات انجام شد.

با توجه به پذیرش قطعنامه از طرف جمهوری اسلامی ایران، صدام و حامیانش فکر کرده بودند که شاید ایران از این مشکل در این قطعنامه را پذیرفته است؛ بنابراین، پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ عراق در منطقه جنوب چند عملیات انجام داد که رزمندگان انجام دادند. D

در روز سی ویکم تیرماه سال 1367 اولین ایگانی در مقابل تحرک عراق که تیپ 4 لشکر10 را پیدا کرد سید الشهدا(ع) بود اما این تیپ بدون ارتباط بود برای همان لحظه که عمل کرد به دلیل فقدان ارتباطات و تحرک بزرگ دشمن تعداد زیادی شهید. در ادامه این حمله، یکم مرداد ماه نیز تیپ حضرت زهرا(س) عملیاتی انجام داد. ۴۸ ساعت بعد عملیات دیگری به نام الغدیر با رهگیر شی

بدون شک اگر تیزهوشی و رشادت فرماندهان و رزمندگان نبود، قطعا سرنوشت جنگ تحمیلی به گونه‌ای دیگر رقم می خورد. عراق از اول تا هشتم مردادماه سه مرحله عملیات انجام شد که رزمندگان ایرانی با قاطعیت به آن پاسخ دادند و در پی این پاسخگویی‌ها از رزمندگان لشکر ۱۰ سید الشهدا به شهادت رسیدند.

و قایع جبهه غرب و شمال غرب در روزهای پس از قعنامه

همچنین پذیرشنامه قطع ۵۹۸ از سوی ایران، عراق را در بنبست سیاسی و قرار داد و بر گروه‌ها و عناصر معاند نیز شوک شدیدی وارد کرد. خروج از بن بست، توطئه‌ای که مأموریت اجرای آن را به مرحله اجرا درآورد، می‌برد. سیاسی

بنابراین فرصت پیش آمده را زمان مناسبی دانسته و به هر گونه طرح حمله به ایران سالگرد جنگ تدارک دیده شده بود، زمان آن دو ماه به جلو انداخته شد. تهران و به دست گرفتن قدرت بود؟!بر اساس زمانبندی، نیروهای منافقینم بایستی ساعت ۱۸:۰۰ روز دوشنبه سوم مرداد ۱۳۶۷ به کِرند و ساعت ۲۰:۰۰ به اسلام آباد و ۲۲:۰۰ به کرمانشاه رسیده و در این شهر، استقرار دولت خود را. اعلام کنند آباد منافقین در ساعتهای تعیین شده به کرند و اسلام آباد رسیدند، اما در مسیر اسلام – کرمانشاه در گردنه حسن‌، از پیشروی آنها جلوگیری و در روز ۵ مرداد ماه منطقه از وجود منافقان پاکسازی شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا