مجله هنری و فرهنگ

روزنامه جمهوری اسلامی : چون اقدامات مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر سیاسی است، نتیجه عکس می دهد

عده‌ای بگونه‌ای سخن می‌گویند که گوئی امر بمعروف و نهی از منکر به مقابله با حکمرانان است و شامل سایر موارد نمی‌شود. که با دولتمردان و حاکمان واقعاً مشکل دارند و می‌دانند همه چیز را از شیپور مخالف‌خوانی عبور می‌دهند. میداند.

عده‌ای دیگر از اصولاً حکمرانان را فراتر از امر بمعروف و نهی از منکر می‌دانند و این فریضه الهی را در امور پایین‌تر از سطوح حکمرانی محدود می‌کنند. را نمی‌توان با هدف اسلام امر بمعروف و نهی اس منکر منطبق دانست.

امام حسین علیه‌السلام، در سراسر زندگی پربرکت خود را که بخشی از آن را نهضت عاشورا تشکیل می‌دهد، امر بمعروف و نهی از منکر را به همه‌جانبه و شامل و کامل انجام دادند. مبارکه با فحشا طرف دیگر.

از کوتاهی‌هائی که درباره معرفی امام حسین علیه‌السلام هرکس می‌خواهد، آن حضرت را به معرفی کند، فقط نهضت عاشورا اکتفا می‌نماید و سخنان و خطبه‌ها و رفتار همان ایام را می‌گوید در حالی که امام حسین در طول عمر مبارک ۵۷ساله است. خود مطالب زیادی به مناسبت‌های مختلف گفته‌اند و می‌توانند در مواردی با مشکلات مختلف مواجه شوند که همگی برای پیروان آن حضرت به ویژه افرادی که مدعی مدیریت جامعه‌ای از بیت‌علیم‌السلام هستند، الگو و حجت عملی هستند. زندگی محرومین، هدایت افراد گمراه، آموزش نحوه برخورد با افراد که به احکام الهی‌بندی‌ها نشان می‌دهد، بر اساس آن نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد. از طمعکاری‌های صاحبان قدرت، مجموعه‌ای از سیره عملی امام حسین علیه‌السلام را تشکیل می‌دهند که امر بمعروف و نهی از منکر را با در نظر گرفتن این مجموعه و نه جزئی از آن می‌توان به درستی شناخت.

در جمهوری اسلامی بعد از 42 سال هنوز بر سر تعریف امر بمعروف و نهی از منکر و ارزیابی، مراحل، مراحل، مصادیق و چگونگی انجام آن نظام اختلاف نظر وجود دارد و حاکمان به نحوی و تعیین آنها به نحو دیگری درباره آن نظر می دهند و می دهند. عمل می‌کنند، نشان‌دهنده بلاتکلیفی این فریضه الهی در فقه نیست بلکه افشاگر برخوردهای سیاسی و ابزاری با آنست.

مشکل دیگر، متأسفانه امر بمعروف و نهی از منکر هستند که متأسفانه تفسیری از آن نیست و همین ویژگی باعث می شود که نتیجه عکس به بار آورده شود. متکی می‌شوند و با ساخن آنها از قدرت دولتی ناکارآمدی این نهاد را افزایش می‌دهند.

راه چاره اینست که اولاً بمعروف و نهی از منکر از اسارت سیاست ‌بازی‌ها نجات داده می‌شود و ثانیاً افراد جامع‌نگری جایگزین متولیان هستند که نهادی بمعروف هستند و نهی از منکر می‌شوند. اگر به این نقطه برسیم، جامعه ما سر تا پا به یک نهاد امر بمعروف و نهی از منکر تبدیل شود، باشد.

21302

دکمه بازگشت به بالا