نماد سایت مجله آنلاین

هیدروژل مخصوصی که حفره‌های استخوان‌ها را پر می‌کند

هیدروژل مخصوصی که حفره‌های استخوان‌ها را پر می‌کند

در حالی که آسیب‌های استخوانی مانند شکستگی‌ها معمولاً خود را به خود بهبود می‌بخشند، بخش‌های بزرگی از آسیب‌های استخوانی هرگز نیاز به رشد استخوانی از سایر قسمت‌های بدن ندارند.

این ماده که توسط دانشگاه میشیگان و دانشگاه تل آویو ساخته شده، یک هیدروژل فیبری هیالورونیک اسید-فموک-دی‌فنیل‌آلانین (FmocFF/HA) است و چیزی است که آن را خاص می‌کند، این واقعیت است که هم خواص و هم شیمیایی ماترکیس برون‌یاخته‌ای است. در بافت استخوان تقلید می‌کند.

شبکه برون یاخته‌های (ECM) یا مواد زمینه‌ای، شبکه‌های گلیکوپروتئین‌ها و یاخته‌ها هستند که پیرامون یاخته‌ها را در برمی‌گیرند.

به گزارش شفاف، ماتریکس برون‌یاخته‌ای یک ماده حمایتی است که همه سلول‌ها را احاطه کرده است و کیفیت آن به نوعی بافت بیولوژیکی بسته است که بخشی از آن است، متفاوت است.

هیدروژل سه بعدی FmocFF/HA با تقلید از این ساختار همراه با ترکیب شیمیایی ماتریکس برونیاخته‌ای، سلول‌های بافت استخوانی مجاور را می‌کند تا به داخل آن انتقال دهند و تکثیر شوند. گار نگه دارد، در نهایت ژل به طور کامل با بافت طبیعی جدید جایگسین می‌شود.

طبق گزارش‌ها، چنین مواردی در آزمایش‌های آزمایشگاهی مشاهده شده است که در آن از هیدروژل برای حفره‌ای به قطر 5 میلی‌متر در بالای جمجمه موش استفاده می‌شود. نیس بدون درمان رها شد تا به عنوان نمونه شاهد عمل کند.

پروفسور لیهی آدلر-آبراموویچ سرپرست این مطالعه می‌گوید: آن‌ها را به مدت دو ماه با روش‌های زیر نظر گرفتیم. .

این پژوهش در مجله Clinical Periodontology منتشر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خروج از نسخه موبایل