اقتصادیمجله کسب و کار

خصوصیات دریل بتن کن خوب چیست؟

انواع دریل بتن کن

تقسیم بندی این دستگاه بر اساس وزن و نوع قلم گیر صورت گرفته و شامل موارد زیر می باشد:

بتن کن چهار شیار

ساختار این مدل به گونه ای است که می توان مته و قلم هایی به قطر 30 میلی متر را در آن قرار داد. قلم هایی که در این نوع بتن کن مورد استفاده قرار می گیرند نسبت به قلم های بتن کن 5 شیار، نازک تر و سبک تر می باشند.  قلم تخریب در دستگاه های بتن کن 4 شیار برای انجام تخریب های کم و محدود استفاده می شود و برای انجام پروژه هایی که دارای تخریب بالایی هستند، استفاده از این دریل ها توصیه نمی گردد. بتن کن های 4 شیار با وجود وزن کمی که دارند، از قدرت سوراخ کاری بالاتری نسبت به دریل های چکشی برخوردار می باشند. اصولا از این نوع دریل به منظور سوراخ کاری مصالحی مانند، بتن، ، آجر و گچ استفاده می شود.

بتن کن پنج شیار

در این مدل از مته و قلم هایی با قطری بیش از 34 میلی متر استفاده می شود. به نسبت نمونه چهار شیار، این دستگاه وزن سنگین تری داشته و این توانایی را دارد که در حین اجرای عملیات تخریب ضربه های قدرتمندی به محل وارد نماید. این مدل دارای سیستم میرایی لرزش نیز می باشد که سبب دفع لرزش شده و از انتقال آن به کاربر جلوگیری می کند. این ویژگی از ایجاد خستگی در هنگام کار با دستگاه جلوگیری به عمل می آورد. مدل پنج شیار این دستگاه از قدرت بسیار بالایی برخوردار می باشد. وجود مته گیر، امکان استفاده از آن را در سخت ترین فرآیندهای اجرایی امکان پذیر می باشد.

از آن جایی که وزن این دستگاه عموما بیش از 5 کیلوگرم می باشد، از یک سیستم کنترل سرعت در آن استفاده شده است. این سیستم امکان چرخش مته در 5 یا 6 وضعیت را فراهم می کند. به یاد داشته باشید در هنگام استفاده از دریل بتن کن باس از وارد کردن فشار زیاد بر آن خودداری نمایید، چرا که انجام این کار به دستگاه آسیب رسانده و طول عمر آن را کاهش می دهد. هم چنین می تواند باعث کند شدن سر مته نیز شود.

نکات مهم در هنگام خرید دریل بتن کن

 • دستگاه باید از قدرت و توان بالایی برخوردار باشد.
 • توجه داشته باشید که با توجه به کیفیت و کارایی دستگاه، از قیمت خوبی برخوردار باشد.
 • اگر تنها به وسیله ای برای تخریب نیاز دارید، بهتر است به جای خرید دریل بتن کن از چکش تخریب استفاده کنید.
 • انتخاب مته با سایز مناسب با توجه به کارایی نیز نکته مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه شود.

نکات ایمنی در هنگام کار با دریل بتن کن

رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با این دستگاه از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود شامل موارد زیر می باشد:

 • قبل از شروع به انجام کار از عدم وجود هرگونه کابل و تاسیسات برق، آب و گاز اطمینان حاصل کنید.
 • کابل برق این دریل ها بزرگ هستند و ممکن است در هنگام کار دست و پا گیر باشد، بنابراین باید به این نکته توجه شود.
 • حتما از دسته کمکی استفاده نمایید و تا حد امکان دریل را ثابت نگه دارید.
 • استفاده از عینک ایمنی برای محافظت از چشم از نکات مهمی است که باید رعایت شود.
 • در جهت کنترل بر روی دستگاه در هنگام استفاده هر دو دسته اصلی و جلویی را محکم نگه دارید.
 • توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این دستگاه به منظور سوراخ کردن سطوح، نیاز به وارد کردن فشار زیادی نیست و تنها با اعمال فشار ملایم و ثابت می توان این کار را انجام داد.
 • نحوه قرارگیری شما می تواند تعادل و تسلط شما را بیش تر کرده و ایمنی در هنگام کار را نیز بالا ببرد.

نکات مهم برای نگهداری و بالا بردن طول عمر دریل بتن کن

 • پس از هر 15 دقیقه استفاده از دستگاه به مدت 3 دقیقه به آن استراحت بدهید.
 • پس از هر 100 تا 120 ساعت، زمان سرویس دستگاه می رسد. انجام این کار را به افراد متخصص بسپارید.
 • از اضافه کردن هرگونه روغن و گریس به دستگاه جدا خوددای نمایید.
 • هرگز از این دستگاه همانند دیلم استفاده نکنید، چرا که انجام این کار باعث خرابی مخزن قلم، شکستن گلویی دستگاه و حتی شکستن قلم می شود.

زمان سرویس دستگاه بتن کن

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که زمان سرویس دستگاه چه زمانی است؟ در بیش تر دریل بتن کن ها زغال چکش ها دارای فیوز قطع می باشد و با رسیدن زغال به سطح مورد نظر، فیوز آن عمل کرده و دستگاه دیگر کار نمی کند؛ بنابراین اگر دستگاه به این دلیل روشن نشد، باید بدانید زمان سرویس کردن آن فرا رسیده است.

مشکلات حاصل از سرعت بالا در دریل بتن کن

همیشه در ابتدای کار باید به یاد داشت که با سرعت بالا شروع به انجام کار نکنید، چرا که در این صورت مشکلاتی ایجاد خواهد شد. یکی از اساسی ترین مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد خطری است که می تواند متوجه خود کاربر شود. در صورت بالا بودن سرعت دستگاه ممکن است مته درون سطح کار گیر کند و قادر به چرخیدن نباشد. در این صورت دستگاه با سرعت به چرخش در آمده و کنترل آن از دست خارج می شود.

همین امر می تواند صدمات شدیدی ایجاد کند. ایجاد خرابی در قطعات ابزار از دیگر مشکلاتی است که در صورت استفاده از سرعت بالا برای دستگاه ایجاد می شود. بیش تر دریل های بتن کن به سیستم کلاچ ایمنی مجهز هستند. اما در زمانی که کاربر از سرعت بالا برای سوراخ کردن حفره هایی بیش از 20 میلی متر استفاده کند، عملکرد این سیستم به حداقل رسیده و باعث ایجاد مشکل در قطعات و نده های دستگاه می شوند.

برای مثال یکی از مشکلات اساسی در این زمینه از بین رفتن الماس سر مته ها می باشد. حال سوال این جاست، برای به حداقل رساندن آسیب دیدگی دستگاه از چه روش هایی استفاده کنیم؟

برای این سوال دو راهکار وجود دارد. اولی این که بهتر است از مته هایی که دارای قطر کمی هستند، استفاده کنیم و در روند انجام کار به تدریج اندازه مته ها را بزرگ تر کنید. برای مته هایی که قطری بیش از 20 میلی متر دارند، سرعت دستگاه را پایین بیاوریم.

بهترین مدل و برندهای دریل بتن شکن

در این جا به بررسی 5 برند برتر در زمینه ساخت این ابزار و پرفروش ترین آن ها می پردازیم.

دریل بتن کن رونیکس

رونیکس نمونه ای از بهترین برندهایی است که در زمینه ساخت برقی فعالیت دارد. دریل بتن شکن 5 شیار 7 کیلویی مدل 2740 نمونه ای از پر فروش ترین انواع این ابزار در این برند می باشد. از ویژگی های این محصول می توان به قابلیت کنترل سرعت آن اشاره کرد.  منبع تغذیه این دستگاه برق بوده و قفل سوییچ ندارد. دریل های بتن کن رونیکس با توجه به کارایی و مدل، دارای قیمت های گوناگونی می باشند. قیمت این دریل ها در حال حاضر از 700 هزارتومان تا 7 میلیون تومان متغیر می باشد.

دریل بتن کن هیوندای

هیوندای از برندهای برتر و شناخته شده در سراسر دنیا می باشد که در زمینه ساخت برخی ابزارآلات برقی نیز فعالیت می کند. مدل 4 شیار 4 کیلویی HP8027-EH از نمونه های پرفروش دریل بتنی مارک هیوندای می باشد.  از ویژگی های این دستگاه می توان به قابلیت کنترل سرعت آن اشاره کرد. هم چنین این دستگاه دارای سیستم گردش چپ و راست بوده و منبع تغذیه آن نیز برق می باشد. قیمت دریل بتن کن هیوندای از 2 تا 5 میلیون تومان متغیر می باشد.

دریل بتن کن ماکیتا

از دیگر برندهای معتبر در زمینه ساخت ابزار آلات برقی ماکیتا می باشد. دریل بتن کن 4 شیار 3 کیلویی HR2630T از پر فروش ترین نمونه های این برند می باشد.  منبع تغذیه این دستگاه برق بوده و از قابلیت کنترل سرعت برخوردار می باشد. سیستم گردش این دستگاه به شکل راست گرد و چپ گرد می باشد. قیمت دریل های بتن کن این برند از حدود 2 میلیون تا 6 میلیون متغیر می باشند.

دریل بتن کن بوش

از دیگر برندهای معتبر در این زمینه می توان به بوش اشاره کرد. مدل GBH 2-26 DRE از پرفروش ترین دریل های بتن کن این برند می باشد. منبع تغذیه این دستگاه برق بوده و از قابلیت کنترل سرعت و گردش به چپ و راست برخوردار می باشد. قیمت دریل بتن کن بوش در حال حاضر چیزی در حدود 2 تا 7 میلیون تومان می باشد.

دریل بتن کن توسن

توسن نمونه ای از برندهای ایرانی است که در زمینه ساخت ابزارآلات برقی و دستی فعالیت می کند. کیفیت محصولات این برند مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و طرفداران خود را دارد. مدل H8020 یکی از پرفروش ترین انواع دریل بتن کن در ایران می باشد. از ویژگی های این محصول می توان به قابلیت گردش به چپ و راست و دارا بودن قفل سوییچ اشاره کرد. منبع تغذیه این دستگاه برق می باشد. قیمت دستگاه بتن کن توسن در حدود 2 تا 3 میلیون تومان می باشد.

دریل بتن کن دوو

یکی از بهترین مارک دریل بتن کن موجود در بازار دریل بتن کن دوو است که در برخی مدل‌های چکش تخریب این برند می توان به ویژگی هایی از قبیل وزن سبک که باعث می‌شود فرد بتواند انجام سوراخکاری در سقف را به راحتی انجام دهد، قدرت تخریب بالا که می تواند انجام عمل تخریب و سوراخکاری را با قدرت بیشتر انجام دهد.

وجود سیستم قلم گیر چهار شیار استفاده از کلید ضد غبار و بلبرینگ ضد غبار برای مقابله با گرد و غبار ایجاد شده در هنگام کار، طراحی بدنه دستگاه به صورت ارگونومیک برای خوش دستی و همچنین راحتی در حین انجام کار و در نهایت استفاده از یه سری روکش های مخصوص برای جلوگیری از ایجاد لغزش دست اشاره کرد. لازم به ذکر است که برای راحتی انجام کار دسته گردان ۳۶۰ درجه نیز بر روی دستگاه تعبیه شده است.

دریل بتن کن ماکیتا

یکی دیگر از بهترین مارک دریل بتن کن موجود در بازار برند ماکیتا است که برای انجام مصارف صنعتی مورد توجه کاربران قرار گرفته است. در برخی مدل های این دستگاه از وزن و ابعاد مناسب و همچنین قدرت بالا استفاده شده است و دارای قابلیت کنترل سرعت نیز می باشد.

این دستگاه طوری طراحی شده که هم می توان برای مصارف صنعتی و همچنین خانگی از آنها استفاده کرد نرخ ضربه در برخی مدل های آن می تواند تا ۴۵۰۰ ضربه در دقیقه برسد. از این ابزار می‌توان برای انجام اهدافی مانند سوراخکاری در چوب فلز و بتن استفاده کرد. در برخی مدل‌های دستگاه بتن کن رونیکس می‌توان از وجود سه حالت سوراخکاری با قابلیت چکشی وضعیت سوراخکاری و همچنین وضعیت تخریب استفاده کرد.

 دریل بتن کن رونیکس

یکی دیگر از برند های معروف و پرکاربرد برای دریل بتن کن، برند معروف رونیکس است. در برخی مدل‌های این دستگاه می‌توان از وجود سه حالت سوراخکاری با قابلیت چکشی وضعیت سوراخکاری و همچنین وضعیت تخریب استفاده کرد. از برخی دیگر از مشخصات فنی مدل های مختلف این دستگاه در برند رونیکس می‌توان به وجود ولتاژ ۲۲۰ ابزار گیر چهار شیار سرعت گردش آزاد ۷۵۰ دور بر دقیقه بوده، نرخ ضربه ۲۶۰۰ ضربه در دقیقه و توان ۱۱۰۰ وات اشاره کرد.

در برخی مدل های این دستگاه قابلیت وارد آمدن ۵ انرژی در هر ضربه وجود دارد حداکثر قطر سوراخکاری آنها در چوب به ۴۰ میلیمتر، در فلز ۱۳ میلیمتر، و در مصالح ۳۰ میلی متر برسد همچنین از موارد دیگر مطرح شده در رابطه با این برند می توان به حمل و نقل آسان ایمنی بالا اشاره کرد.

دریل بتن کن توسن

یکی دیگر از برندهای معروف دریل بتن کن موجود در بازار برند توسن است این شرکت به علت داشتن تولیدات با کیفیت در زمینه ابزارآلات به یکی از شرکت‌های مطرح تبدیل شده است. این ابزار به دلیل داشتن قابلیت‌های نظیر طراحی ارگونومیک و همچنین توانمندی و کیفیت بالا مورد توجه کاربران قرار گرفته است. این دستگاه با قابلیت انجام دو کار جز دستگاه های چند کاره قرار می گیرند همچنین یکی دیگر از ویژگی های بارز این محصول ماندگاری بالا و عمر مفید این دستگاه می باشد. برخی از ویژگی های بارز این دستگاه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • قابلیت ایجاد ۲۷۰۰ ضربه در دقیقه
 • برای حفظ و نگهداری بهتر مته ها در این دستگاه یک سیستم مقاوم و ایمن مته گیر استفاده تعبیه شده است
 • استفاده از تکنولوژی بالا و همچنین ساخت با کیفیت
 • استفاده از گیربکس آلومینیومی برای ایجاد وزن کمتر
 • وجود کابل ۵ متری استاندارد
 • استفاده از کیف حمل و نقل مخصوص بی ام سی برای جلوگیری از آسیب رساندن به دستگاه مخصوصاً در هنگام حمل و نقل

دریل بتن کن بوش

برند آلمانی بوش که اغلب آن را به عنوان برند معتبر لوازم خانگی میشناسیم، در حوزه ادوات فنی و صنعتی نیز یک برند قوی محسوب می شود. پرفروش ترین دریل بتن کن بوش مدل GBH 2-26 DRE است. منبع تغذیه این دریل برق است. قابلیت تنظیم سرعت و گردش به راست و چپ را دارد.

دریل بتن کن دیوالت

دیوالت برند آمریکایی تولید کننده ابزار برقی ساختمانی نجاری و کارگاهی است. دیوار در واقع زیرمجموعه برند بلک اند دکر است. پر فروش ترین دریل بتن کن دیوالت مدل چهار شیار سه کیلویی D25134K است. این دریل دارای قفل سوییچ ، قابلیت کنترل سرعت، سیستم چپ گرد و راست گرد با منبع تغذیه برق است.

مراکز فروش دریل بتن کن در تهران

برای خرید کلیه ابزارآلات برقی از جمله این محصول در استان تهران می توانید از راسته ابزار فروشان که از میدان امام خمینی شروع و به میدان حسن آباد ختم می شود، مراجعه نمایید.

مراکز فروش دریل بتن کن در اصفهان

در استان اصفهان مراکز زیادی برای خرید ابزارآلات برقی وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به خیابان کهندژ، نواب صفوی، خیابان دکتر بهشتی، حکیم نظامی و شهرک صنعتی امیر کبیر اشاره کرد.

دکمه بازگشت به بالا