مجله هنری و فرهنگ

بحران سینما از سطح به عمق رفته/ فیلمهای توقیفی را آزاد کنید شاید کمی جان بگیرد

این وضعیت نه با شربت و سرم و چسبیده درست می‌شود و نه با برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و هیجانی. لزوم انجام عمل جراحی فوری انجام می شود. گریزی اس این مسئله نیست.

مشکلات سینما به سال‌های قبل برمی‌گردد؛ اما آنچه مسلم است، سینما از سال 1399 و تعطیلی دائمی سالن‌ها به خاطر سینمای دیگر وخیم‌تر می‌شوند. با سینمای کم‌رنگ کرد و در آن‌ها این احساس را به وجود آورد که بدون سینما هم می‌شود زندگی کرد.

با شروع سال ۱۴۰۱ و افزایش قیمت بلیت‌های سینمای وضعیت بدتر، حالا دیگر یک‌خانواده چهارنفره برای نشستن بر روی صندلی‌های سینما و گذراندن اوقات فراغت آخر هفته، باید ۴۵ هزار تومان پول می‌پرداخت؛ رقمی که اگر آن را با قیمت چیپس و پفک و آب‌معدنی و هزینه‌ها انجام دهید. رفت‌وآمد جمع می‌کردیم، از 300 هزار تومان هم بالا می‌رفت. و ع به حس حس آمد، ی ی دخ دخ خرج خرج خی، رفته رفته ز س خط خط خط خط.

با همه این اوصاف، وقتی در جدول فروش فیلم‌های سال 1101 نگاهی می‌اندازیم، در بالاترین خانه‌های جدول به دو کمدی «انفرادی» و «سگ‌بند» می‌رسیم. 500 هزار نفر کماکان تفریح ​​و گذراندن اوقات فراغت با تماشای فیلمهای کمدی بوده است. این مجموعه مخاطبان چهار فیلم اجتماعی «علفزار»، «دوزیست»، «ابلق» و «تی‌تی» است که بعد از آن کمدی قرار گرفته است. ، به ۲میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هم نرسیده است.

وضعیت بحرانی سینما در سه‌ماه گذشته و عدم‌تمایل تهیه‌کننده‌ها به اکران فیلم‌هایشان در این آشفته‌بازار، سازمان‌های سینمایی را به سیاستی با عنوان طرح‌هایی که می‌اندازند، می‌اندازند. فیلم‌ها در دوران جواب داده بود و فیلم «دینامیت» با استفاده از این طرح‌ها و اکران ده‌ماهه بود که تا مدت‌ها عنوان پرفروش‌ترین سینمای ایران را می‌کشید، مسئولان گمان می‌کردند طرحشان جواب می‌دهد و با استقبال بی‌نظیری می‌شود و دوباره سینما رونق می‌کرد. می‌گیرند؛ اما در عمل، این طرح هم فایده‌ای نداشت و جلوی این سقوط را گرفت.

عدم تصمیم گیری مخاطبان به سینما بر اساس اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و… و پایین آمدن فروش سینماها فقط یک ماجراست. بر اساس اخبار منتشر شده از جشنواره روابط‌عمومی، فقط 75 فیلم برای شرکت در جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود و با این تعداد، میزان مشارکت در جشنواره به کمترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است.

با کاهش تولیدات سینمایی، به نظر می‌رسد به وضعیت اکران و استقبال از سینماها در سال آینده هم امیدی نمی‌توانم داشته باشم؛ مگر اینکه بعد از آرام‌شدن وضعیت، مدیران آستین بالا بزنند و با اکران بخشی از فیلم‌های توقیفی چند سال اخیر، این خلأ را تا حدی. پر کنند گرچه گرچه حتی در ب ز شر شر هم ست ن نمی توانم چند م م ظه کرد به،،،،.

23302

دکمه بازگشت به بالا