مجله جامعه

دوئل‌ ناتمام جبلی با سامانه‌های پخش فیلم و سریال

‌۷ آنلاین ۱۴۰۰ پیمان جبلی به‌عنوان ششمین رئیس سازمان صدا‌و‌سیما فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدت او با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده؛ از ماجرای عدم تحقق وعده‌اش مبنی بر بازگشت عادل فردوسی‌پور به عرصه اجرا و گزارشگری تا مسئله هک تلویزیون‌، پناهندگی برادرش، شایعه برکناری و… .

به گزارش خبرگزاری آنا، ‌۷ آنلاین ۱۴۰۰ پیمان جبلی به‌عنوان ششمین رئیس سازمان صدا‌و‌سیما فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدت او با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده؛ از ماجرای عدم تحقق وعده‌اش مبنی بر بازگشت عادل فردوسی‌پور به عرصه اجرا و گزارشگری تا مسئله هک تلویزیون‌، پناهندگی برادرش، شایعه برکناری و… . در این میان نام جبلی بارها با پلتفرم‌ها همنشین بوده است که تازه‌ترین مورد آن به انتشار نامه‌نگاری او با رئیس‌جمهور مبنی بر برخورد با سامانه فیلیمو برمی‌گردد.

مورد اول| نه به یک درخواستسال پیش و در روزهایی که محمد خزاعی به‌عنوان رئیس سازمان سینمایی انتخاب شده بود، در مصاحبه‌ای از پیمان جبلی خواست امور شبکه خانگی را به وزارت ارشاد بازگرداند. این مصاحبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ منتشر شد که در آن آمده بود: «معتقدیم باید صفر تا ۱۰۰ جریان «وی‌اودی‌ها» به ارشاد برگردد.

ماموریت ساترا، اساساً‌ با سایر ماموریت‌های سازمان صدا‌و‌سیما مغایرت دارد. ماموریت‌های بزرگ و متعدد صداوسیما، باعث می‌شود تا این ماموریت مضاعف به‌درستی پیگیری نشود و تناقضات نظارتی صدا‌و‌سیما در پلتفرم‌ها و تلویزیون گواه این موضوع است.» به‌نظر می‌رسید با توجه به همسویی صدا‌و‌سیما و وزارت ارشاد در دولت جدید، این خواسته با پاسخ مثبت جبلی مواجه شود که چنین نشد.

مورد دوم| جنجال محتوای مستهجنجبلی پس از انتخاب به‌عنوان رئیس صدا‌و‌سیما با احتیاط درباره پلتفرم‌ها صحبت می‌کرد. خرداد امسال در جمع دانشجویان دانشگاه شریف از عنوان «محتوای مستهجن» استفاده کرد و بدون اشاره به مصادیق گفت: «هیچ‌کدام از شما همراه خانواده محترم‌تان حاضر به نشستن پای یکی از سریال‌هایی که همین الان در شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود، نخواهید بود.» حجم انتقادها به‌قدری بالا بود که روابط عمومی صدا‌و‌سیما در‌صدد توضیح برآمد و مدعی شد برداشتی نادرست از صحبت‌های جبلی شده است. برخی رسانه‌ها اما به این نتیجه رسیدند که چنین صحبتی حکم اعلان جنگ علیه تولیدات خانگی دارد!

مورد سوم| ماجرای تعلیق پلتفرم‌هاهنوز مدتی از صحبت‌های جنجالی جبلی نگذشته بود که تصویر نامه سعید مقیسه رئیس ساترا خطاب به رئیس سازمان صداوسیما منتشر شد. نامه‌ای که رسماً خواستار آن شده تا ۲۰ نهاد به کمک بیایند بلکه ساترا بتواند پلتفرم‌های نمایش خانگی را سخت محدود کرده‌ یا آن را از دایره رقابت با تلویزیون خارج و تعطیل کنند. این جنجال که البته جبلی نقش مستقیمی در ایجاد آن نداشت، تا مدت‌ها بحث اول رسانه‌ها بود و بسیاری از چهره‌ها، جبلی را خطاب قرار دادند تا مانع تحقق این خواسته عجیب و غریب شود. برخی رسانه‌ها نیز چنین نامه‌ای را پاسخ ساترا به فرمان آتش جبلی برای حمله به شبکه خانگی دانستند.

مورد چهارم| سرشاخ با آپاراتدر مرور جنجال‌های آقای رئیس، به پلتفرم آپارات گیم می‌رسیم که تا مدت‌ها ماجرای تعطیلی آن سوژه رسانه‌ها بود. محمد‌جواد شکوری‌مقدم مدیر و مالک آپارات و فیلیمو پس از تعطیلی پلتفرم آپارات گیم که درگاه داخلی مورد علاقه گیمرهای ایرانی بود‌، از نقش مستقیم پیمان جبلی در این تعطیلی انتقاد کرد.
رئیس سازمان صدا‌و‌سیما چهارم آذر امسال اینطور واکنش نشان داد: «بخش حقوقی ما نه فقط از آپارات که از هر حوزه‌ای که قوانین را زیر پا بگذارد، شکایت می‌کند.» ‌

برخورد قهری با آپارات گیم مورد اعتراض برخی رسانه‌ها و گیمرها قرار گرفت. مجله آنلاین اینطور نتیجه گرفت که: «دور جدیدی از فشار بر فعالان اکوسیستم دیجیتال کشور آغاز شده است.»

مورد پنجم| نامه‌نگاری با رئیس‌جمهورتازه‌ترین دوئل جبلی با شبکه خانگی آخر هفته پیش محرز شد. در اطلاعیه ساترا که به بهانه غیرقانونی بودن سریال «سقوط» در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، به نامه‌نگاری پیمان جبلی با رئیس‌جمهور (به‌عنوان رئیس شورای‌عالی فضای مجازی) مبنی بر درخواست اقدام قانونی علیه فیلیمو هم اشاره شده.

این در حالی است که چند روز قبل از انتشار اطلاعیه‌، محمدرضا منصوری تهیه‌کننده «سقوط» در مصاحبه با ایلنا گفته بود تمام قسمت‌های سریال پیش از انتشار در اختیار ساترا قرار گرفته است: «تا همین لحظه یک نفر یک خط اصلاحات به من تهیه‌کننده نداده است؛ حتی تا زمان پخش قسمت اول، پیگیر دوستان در ساترا بودم و پاسخی نگرفتم.» انتشار خبر نامه‌نگاری جبلی با رئیس‌جمهور واکنش منفی رسانه‌ها را به‌همراه داشته است.

انجمن صنفی شرکت‌های نمایش ویدئویی برخط نیز با انتشار نامه‌ای سرگشاده و کنایی خطاب به رئیس سازمان صداوسیما نوشته که روز گذشته منتشر شد…‌. پای رئیس از کفش پلتفرم‌ها بیرون خواهد آمد؟! خودش عقیده دارد: «سازمان صدا‌و‌سیما خود را پشتیبان و حامی پلتفرم‌ها و البته ناظر بر تولید و پخش محتوای صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی می‌داند.» در عمل اما رفتار جبلی معنایی دیگر می‌دهد.

منبع: هفت صبح

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا