نماد سایت مجله آنلاین

شهرام کرمی؛ امید برای اجرا و چاپ دو کتاب جدید

شهرام کرمی؛ امید برای اجرا و چاپ دو کتاب جدید

این نویسنده و کارگردان تئاتر درباره تازه‌ترین فعالیت‌های خود در زمینه اجرای نمایش می‌گوید: این روزها بیشتر وقت و انرژی‌ام را بر نوشتن متمرکز کرده‌ام اما خیلی علاقه‌مندم سال آتی یکی از نمایشنامه‌هایم را به صحنه بیاورم.

او برای انجام این کار رایزنی‌های مقدماتی را انجام داده ولی چون هنوز به قطعیت نرسیده، ترجیح می‌دهد فعلا در این باره مطلبی عنوان نکند تا زمانی که جزییات اجرای نمایش تازه‌اش مشخص بشود.

کرمی در ادامه از انتشار دو نمایشنامه تازه‌اش خبر می‌دهد.

به گفته او، دو نمایشنامه وی با نام‌های «روزهای ماهی» و «بی‌بی و دشت ارغوانی» به تازگی منتشر شده‌اند.

«روزهای ماهی» اثری اجتماعی است که داستان آن درباره مادری است که فرزند او سال‌ها پیش به جبهه جنگ رفته و بعد از سال‌ها، مادر همچنان چشم‌به راه بازگشت فرزند است. این نمایشنامه با مضمون جنگ در راستای همان دغدغه و آثار قبلی نویسنده نوشته شده که پیش‌تر با نوشتن چند اثر چون «بلوط‌های تلخ» و «نامه‌های شرجی» و «پوتین‌های عموبابا «و «پوکه‌های برنجی» علاقه خود را به موضوعات جنگ و مقاومت نشان داده است. آثاری که در چندین جشنواره ادبی و هنری برگزیده شده‌اند.

«پوتین‌های عموبابا» که در سال ۱۳۹۲ توسط نشر افراز منتشر شد، جایزه کتاب فصل را دریافت کرد.

همچنین «نامه‌های شرجی» برگزیده جایزه اول نمایشنامه‌نویسی جشنواره مقاومت در سال ۱۳۹۵ شد. نمایشنامه «روزهای ماهی» در۴۰ صفحه و با شمارگان هزار نسخه توسط انتشارات هنر دفاع منتشر شده است.

شهرام کرمی؛ امید برای اجرا و چاپ دو کتاب جدید

نمایشنامه دیگر شهرام کرمی که منتشر شده، اثری با عنوان «بی‌بی و دشت ارغوانی» که برای مخاطب کودک و نوجوان نوشته شده است. نمایشنامه که در فضای فانتزی نوشته شده، روایت سفر بی‌بی، پیرزن تنها به همراه بچه‌های روستا است که به سمت دشت ارغوانی می‌روند. جایی که بی‌بی همیشه آرزو داشته برای زیارت برود. این نمایشنامه به عنوان جلد پنجم از مجموعه نمایشنامه‌های کودک و نوجوان رضوی منتشر شده است.

پیش‌تر چند اثر کودک و نوجوان شامل رمان «تخت و مورچه» و نمایشنامه‌های «خورشید کجاست؟» و «شوراب و هشو» و «کفتران کوچه کاج «و «شکار بزرگ شنبه» از این نویسنده منتشر شده و بارها اجرا شده‌اند.

نمایشنامه «شکار بزرگ شنبه» که توسط انتشارات سروش در سال ۱۳۹۸ منتشر شده، برگزیده بخش هنر هجدهمین جشنواره کتاب رشد شده است. نمایشنامه «بی‌بی و دشت ارغوانی» در ۴۴ صفحه و با شمارگان پانصد نسخه از سوی انتشارات بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) منتشر شده است.

۵۷۲۴۷

خروج از نسخه موبایل