اقتصادیمجله کسب و کار

پروسسور چیست و چه کاربردی دارد؟

پروسسور چیست؟

پروسسور در واقع یک دستگاه پردازش صوت می باشد ،یک دستگاه که می تواند بر روی صدا اثر بگذارد، یک آنالیزور صوت، یک پردازشگر صوت. پروسسور در واقع صدا را تخریب کرده و تجزیه میکند (مثل یک منشور که در نور آن را تجزیه می کند) و بعد آن طور که ما لازم داریم آن صدا را بازسازی می کند یعنی ما به وسیله آن صدا را مطابق سلیقه شنیداری خودمان هماهنگ میکنیم.

پروسسور بهرام شاپ | پروسسور پایونیر

 به نقل از www.ledcontrollercard.com اجازه بدید تا با دو مثال بیشتر توضیح بدهم ، پروسسور در واقع مثل برنامه فتوشاب است در قبال عکس که به شما این امکان را می دهد که هرتغییری که در نظر دارید را بر روی عکس ایجاد کنید و در نهایت عکسی را که مطابق دلخواه خود ایجاد کرده اید ضبط کنید و مثالی دیگر: پروسسور را می توان به یک گریمور شبیه کرد که یک بازیگر را مطابق خواسته های کارگردان گریم می کند و گاهی تا حد تغییرات اساسی هم پیش می رود و در واقع پروسسور را می توانیم یک گریمور صدا و یک فتوشاپ صوتی بنامیم .

پروسسور ها چگونه مورد استفاده قرار میگیرند؟

اساسا پروسسور ها به دو صورت : داخلی و خارجی به کار گرفته می‌شوند

پروسسورهای داخلی

تقریبا در تمام پلیر ها و هدیونیت ها مثل CD یا USB پلیر از پردازشگر داخلی استفاده می شود، پردازشگر های داخلی در غالب موارد بسیار ساده هستند و در حد تغییرات باس و تیریبل و چند اکولایزر و… خلاصه می شوند، آنقدر ساده که نام پردازشگر به آن ها کمتر اطلاق می شود، البته همیشه اینطور نیست و در برخی موارد بسته به ارزش و کیفیت هدیونیت از پردازشگر های قویتری هم استفاده می شود. معمولا دستگاه های که قابلیت شبکه شدن را دارند مثل یا از پروسسور های قوی داخلی استفاده میکنند. قوی ترین پروسسور داخلی که تا به حال در پلیر ها استفاده شده است دستگاه هست که یک پروسسور تمام حرفه ای در حد پروسسورهای اکسترنال می باشد .

بعد از دکد کردن اطلاعت از روی منبع دیجیتال مثل CD یا USB اطلاعات صوتی تبدیل به امواج آنالوگ صوتی می شوند که وارد پردازشگر داخلی می شوند و بعد از تاثیر گذاری بر روی آن وارد قسمت پری آمپ و آمپلی فایر داخلی دستگاه می شوند. البته دستگاه هایی که خروجی دیجیتال مثل اپتیکال دارند، صدا به صورت اطلاعات دیجیتال خارج می شود و وارد قسمت پروسسور یا پردازشگر نمی شود به خاطر همین بالاترین حد کیفیت موجود بدون تغییر در خروجی اپتیکال می باشد (مثل سونی)

پروسسورهای خارجی

پروسسور های فعلی در واقع تکامل یافته کراس اوور های اکتیو دهه هشتاد و 90 میلادی هستند که در مسیر بروز رسانی و تکامل به آن ها امکاناتی نظیر اکولایزر و غیره هم اضافه شد که درنهایت به نام پروسسور شناخته شد ، شاید در حیطه کارآدیو هیچ دستگاهی به اندازه پروسسور ها با رشد تکنولوژی پیشرفت نکرده است. اگر در پروسسور های قدیمی تر مثل bit ten محصول سال 2007 مقداری از تنظیمات دستی بود، امروزه استفاده از بلوتوث و یا تنظیمات از روی APP اسمارت فون ها یک شرط لازم برای پروسسور هست. طرز کار پروسسور های خارجی نیز به همان سبک و سیاق پروسسور های داخلی است اما با آپشن های بیشتر، خدمات بیشتر و کاربردی تر .

اما قسمت شیرین داستان پروسسور واقعا چیه…؟

تمام پروسسور ها از هر برندی از سه مولفه اصلی تشکیل شده است

اجزای تشکیل دهنده پروسسور ها

1- ورودی: پروسسورها ورودی های مختلفی برای دریافت و ورود سیگنال های صوتی دارند که عبارت است از:

  1. های لول یا خروجی صدای پخش: صدایی که توسط آمپلی فایر داخلی پخش تقویت شده و به راحتی توسط بلندگو قابل پخش هست، رایج ترین نوع ورودی مورد استفاده در پروسسور ها این نوع ورودی است، وجود این درگاه به ما اجازه استفاده از پروسسور برای نصب و آپگرید سیستم فابریک خودرو را می دهد در شرایطی که ما نمی توانیم پخش فابریک را به هر دلیلی عوض کنیم و همین دلیل استفاده روز افزون از پروسسور ها است که در واقع مورد توجه شرکت های تولید محصولات کارادیو نیز قرار گرفته است.

در واقع اگر شما قصد نصب سیستم خوب با هدیونیت فابریک دارید چاره ای جز انتخاب و استفاده از یک پروسسور ندارید و این بیشترین مصرف پروسسور در دنیای کار اودیو هست. هر چند استفاده از این روش ریسک داشتن نویز را به همراه دارد و چون صدا یک بار داخل پخش پردازش و تقویت شده یک مقدار روی خروجی صدای پروسسور تاثیر منفی دارد و برای حصول نتیجه بهتر حتما توصیه میکنیم صدای هدیونیت خود را در حداقل نگه دارید و صدا را به صورت فلت (عاری از هرگونه تنظیم) داشته باشید از تنظیمات موازی مثل روشن کردن لود و یا باس خود داری کنید و تا حداقل بهم ریختگی صوتی یا دیستروشن را داشته باشیم. شما باید تنظیمات را با پروسسور انجام دهید .

  1. ورودی های RCA: تمام پروسسور ها به ورودی RCA مجهزند، در پروسسور های ارزان یک جفت ورودی RCA قرار دارد و در پروسسور های پیشرفته تر 3 جفت ورودی قرار دارد. که در مواردی که شما از هدیونیت افتر مارکت (پخش های قابل عرضه در بازار) و یا دستگاه های فابریکی که دارای خروجی RCA هستند استفاده می کنید بهترین راه اتصال به پروسسور RCA هست که این روش احتمال نویز را به سمت صفر میل می دهد و تقریبا اگر اصول نصب صحیح، رعایت شود بدون نویز خواهد بود و با حداقل دیستروشن روبرو خواهید بود (البته از کیفیت RCA ها مورد استفاده غافل نشوید، در این روش حجم سیم کشی کمتری نسبت به روش اول خواهید داشت صدای بهتری هم در نهایت تحویل خواهید گرفت، نکته قابل توجه اینکه شما با 2 ورودی RCA هم که وصل شوید قادر خواهید بود که تمام کمال از پروسسور استفاده کنید .
  2. ورودی دیجیتال: اپتیکال رایج ترین نوع ورودی دیجیتال است، این درگاه و پورت را پروسسور های خوب و گران قیمت دارا هستند، استفاده از این پورت بالاترین سطح کیفیت را تضمین می کند بدون اینکه هیچ گونه نویزی داشته باشیم. اطلاعات دیجیتال مستقیم از ورودی منبع ذخیره مثل CD یا USB به وسیله کابل اپتیکال به داخل پروسسور منتقل می شود که می تواند از متضمن صدای ها رزولیشن نیز باشد. معمولا پروسسور یک پورت اپتیکال دارند ولی برخی مثل Bit one HD دارای دو پورت اپتیکال هستند.
  3. ورودی AUX: این پورت که خیلی هم مورد استفاده قرار نمی گیرد و در پروسسور های جدید هم حذف شده اند برای استفاده از پلیر های پرتابل مثل گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرد، توجه داشته باشید منظور از پورت AUX ورودی mini Banan یا همان فیش هدفون هست و البته ورودی aux به صورت rca نیز کماکان در پروسسور ها مورد استفاده قرار می گیرند.
  4. ورودی ​USB: ورودی توسط پورت USB که از روی اسمارت فون ها موزیک پخش شده را پردازش می کند که البته خیلی شایع نیست ولی پورتی است که در آینده استفاده بیشتری خواهد داشت مثل پایونیر ، هنوز موردی ندیدم که از روی USB به طور مستقیم موزیک رو پلی بکند (یعنی درعین حال که پروسسور هست پلیر هم باشد) اما دور از ذهن نیست برای آینده .
  5. پورت های تخصصی: این پورت ها مخصوص خود برند هاست (هربرند پورت خاص خود را داراست که همانند امضا آن شرکت است) و ورودی صدا توسط این پورت ها به دستگاه منتقل می شود و در واقع یک محدودیتی است که خود شرکت ها برای استفاده از پروسسور خود اعمال کرده اند، شرکت های آلپاین و پایونیر یَد طولایی در این قضیه دارند و در واقع ارتباط پخش یا پلیر با پروسسور با کابل های خاص خود برند انجام می شود.

دکمه بازگشت به بالا