اقتصادی

در کشور ما امر زلزله عجیب است؟ 

حال که یک کارشناس ساده اختر شناس هلندی تویتی می زند و به کمک فضای مجازی می گوید قرار است در ایران فلان روز زلزله بیاید ناگهان تمامی ارکان کشور به دست و پا می افتند که چقدر این پیش گویی درست است! درباره این شخص و پیشگویی ایشان اگر علاقمندید به مقالات اخیر حقیر به ادرس های زیر مراجعه بفرمایید،صحبت درباره این پیش بینی غیر علمی برای بنده حداقل بسیار تلخ است !

‏https://www.khabaronline.ir/news/1758225/توییت-جنجالی-زلزله-شناس-هلندی-درباره-زلزله
و
‏https://www.khabaronline.ir/news/1758395/کپی-زلزله-شناس-هلندی-از-روی-دست-زلزله-شناس-ایرانی

پی موضوع این یادداشت من صحبت درباره توهمات این ستاره شناس هلندی نیست، اما کثرت تلفنها از هر رده ای در کشور (باور نکردنی) در چند روز گذشته و سوال درباره صحت و احتمال رخداد آن از من ! برای بنده حیرت انگیز است. گویی اصلا ما در ٣٠ سال گذشته هشدار نداده ایم و این مسولان برای اولین بار کلمه زلزله را شنیده اند !؟

شاید هم این نوع خبرهای غیر علمی اقای هلندی لازمه تحریک مسولان کشور برای آماده سازی و رویارویی با این پدیده شوم است. نمی دانم ! هر چه منحنی، فرمول، شواهد علمی و … نشان دادیم انگار نه،ولی این تویت غیر علمی غیرتخصصی یک فرد تمامی اقایان و خانمهای مسول را به حرکت وا داشت؟ شاید لازم باشد قبل از دادن پست به هر فردی در کشور، آنها را در خانه های لرزان بمدت یکماه حبس کنیم تا واقعا هشدار های زلزله را درک نمایند!

در خلاصه:

١- پیشگویی جدید آقای هلندی درباره زلزله ایران همانقدر اعتبار دارد که نیامدنش دارد، و هیچ علمی آنرا ساپورت نمی کند حتی جادوگری!

٢- مسئولان عزیز همانقدر که بفکر جان خود و خانواده های خود در زلزله هستند بفکر جان و مال مردم هم باشند، در زلزله من و شما نداریم معلوم نیست قرعه به اسم کدام ممان بیفتد ؟

٣- ایران کشوری بسیار لرزه خیز است برخی نقاط آن خیلی بیشتر عملا این دو روز یاد شده را در همان شهر خود بمانید و لازم نیست دنبال جای امن بگردید !؟ در این دو روز نخواهد آمد، بیاید هم کاملا شانسی خواهد بود! شرایط همان شرایط قبل است، کاملا ! ولی بدترش زود خواهد آمد، قول می دهم.

٤- تهران شرایط زلزله بسیار خطرناکی دارد، مسولان شهری دست از لج بازی بردارند و إمادگی شهر را اولویت قرار بدهند نه ساخت خانه های بیشتر و ایجاد آسیب پذیری بیشتر را !

٥- امسال و سالهای نزدیک آینده دوره بازگشت زلزله های بزرگ می تواند باشد، لزوم عزم ملی برای مدیریت زلزله بیشتر از همیشه ضروری است

٦- کلیه دست اندرکاران زلزله و مدیریت بحران زلزله با نیروهای جدید جایگزین شوند، این عزیزان در سی سال گذشته یک قدم مثبت برای زلزله کشور بر نداشته اند

٧- ما از هر زمان دیگر در تاریخ ایران در برابر زلزله های احتمالی آسیب پذیرتیم ! بخصوص در تهران !

٨- یکنفر باید این شرایط بحرانی و عدم کارأیی عزیزان مسول را در رابطه با زلزله بخصوص تهران را بیان کند، بنده مسئولیت آنرا می پذیرم، زلزله تهران هر لحظه پایتخت و به تبع آن کشور را کن فیکون می تواند بکند، باید کاری کرد.

٩- زلزله ترکیه را فراموش نکنیم

١٠- دست از انکار حقیقت آمدن زلزله وحشتناک برداریم خواهد آمد دیر با زود بنظر حقیر زود ! و شروع به اقدامات جدی در راستای کاهش آسیب پذیری داشته باشیم با افراد اهل فن نه عزیزان سر کار ( ببخشید همیشه حقیقت تلخ بوده است ولی باید گفت)

والسلام

استاد نمونه کشور در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران

دکمه بازگشت به بالا