اقتصادیمجله کسب و کار

لکه‌هایی که می‌توان با سرکه پاک کرد، چه نوع لکه‌هایی هستند؟

  روش های پاک نمودن انواع لکه:

قهوه

اگر لک قهوه بر روی لباس شما ریخت لازم است تا لباس خود را برعکس نمایید و آن را با آب سرد بشویید.

اسپری فرش نانوسان: این کار باعث می شود قهوه های نفوذ کرده در الیاف لباس به راحتی از آن خارج شوند. اگر با لکه ی خشک شده ی قهوه بر روی لباس خود مواجه هستید آن را با سدیم پرکربنات پاک نمایید. این ماده به منظور تمیز نمودن دستگاه های قهوه ساز صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین شما می توانید به راحتی ¼ از این ماده را با 2 پارت آب مخلوط نمایید و قطره های قهوه ی خشک شده بر روی لباس را پاک نمایید.

چای

خرید موتور شوی نانوسان: چای هم مانند قهوه می تواند لکه های مقاومی را بر روی فرش و پارچه های مختلف برجای بگذارد . این لکه ها را می توان با جوش شیرین () و یا با کمک سرکه پاک نمایید.

شکلات

پودر نانو سالید مجیک: به دلیل آنکه شکلات حاوی مواد روغنی (کره کاکائو)  و مواد جامد مختلف موجود در کاکائو است ، شما برای پاک کردن لکه های حاوی آن نیاز به سورفکتانت و حلال های آلی دارید.

برای پاک نمودن لک شکلات بهتر است ابتدا آن را با صابون بشویید و سپس با پاک کننده های حاوی انزیم، مانند پودر های لباسشویی آن را بشویید. توجه نمایید که برای پاک نمودن این نوع لکه از آب سرد استفاده کنید.

پاک کردن لکه های سس گوجه فرنگی

زمان برای از بین بردن این لکه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قرمزی این مواد از تانن ها به دست می آید که قدرت نفوذ زیادی دارند. به محض ریخته شدن لکه ی سس لباس را با آب سرد شست و شو دهید. در صورتی که لکه خشک شده باشد آن را با آب گرم و یک پاک کننده ی حاوی آنزیم پاک نمایید.

خون و سایر مواد بیولوژیکی

لکه های پروتئینی سرسخت مانند خون ، مدفوع یا استفراغ با کمک آنزیم ها پاک می شوند. ابتدا آن ها را با آب سرد شست و شو دهید(گذاشتن یخ بر روی لکه نیز می تواند مفید باشد). اگر لکه ها مقاومت نشان می دهند آن ها را در محلول های حاوی شوینده قرار دهید تا به مقدار کافی خیس بخورند و سپس آبکشی نمایید. در صورت از بین نرفتن لکه می توانید رابینگ الکل را تهیه نمایید و بر روی لکه های باقی مانده بمالید و سپس آبکشی کنید

چمن

لکه های سبز ناشی از نشستن بر روی چمن ها در لباس های روشن به وضوح قابل مشاهده است. اگر این لکه ها با شوینده های آنزیمی از بین نرفتند می توانید از سرکه برای این منظور استفاده کنید. با این حال ، قبل از اینکه هر نوع سرکه را روی پارچه های رنگی بمالید ، مقدار کمی از آن را روی یک قسمت تمیز از پارچه بمالید ، چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را بشویید. این کار به شما می گوید که آیا سرکه با لباس رنگی واکنش نشان می دهد یا خیر.

گریس و چربی

لکه های چربی را می توانید به راحتی با سورفکتانت های  موجود در شوینده ها پاک نمایید. صابون یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید برای این منظور استفاده کنید.

 تونر ، جوهر و کاربن

برای از بیردن این لکه ها شما نیاز به الکل دارید. دستمالی را به الکل آغشته نمایید و آن را بر روی لکه ها بمالید.

بهترین الکل برای استفاده در از بین بردن لکه ی جوهر رابینگ الکل می باشد ( در صورت در دسترس نبودن می توانید از ایزوپروپیل الکل استفاده نمایید)

از بین بردن لکه های زرد روی لباس نوزاد | پاك كردن لكه خون قدیمی از لباس

بهترین روش برای پاک کردن لکه های لباس سفید استفاده از وایتکس یا همان سدیم هیپوکلریت است

کدام مواد شیمیایی می توانند لکه ها را پاک نمایند؟

استون:

استون را می توان از داروخانه ها و یا سایر مغازه های فروش لوازم بهداشتی تهیه نمود. این ماده که بوی تندی دارد می تواند در از بین برده لکه های ناشی از لاک ناخن موثر واقع شود. این ترکیب به الیاف طبیعی و مصنوعی آسیب نمی رساند اما ممکن است سبب از بین بردن رنگ الیاف شود. در نتیجه پیش از استفاده اطمینان خاطر حاصل کنید که به پارچه های رنگی شما آسیبی نرساند.

از استون نباید بر روی پارچه های حاوی استات استفاده شود. اگرچه اکثر وسایل پاک کننده ناخن حاوی استون هستند ، اما سایر مواد موجود در این محصولات می توانند لکه ها را بدتر کنند در نتیجه حتما از استون خالص برای این منظور استفاده کنید. احتیاط: استون قابل اشتعال است و به سرعت تبخیر می شود و گاز های سمی تولید می کند.

الکل:

ایزوپروپیل الکل 70 و 90 درصد برای از بین بردن لکه ها استفاده می شود. از الکل هایی که به آن رایحه و یا رنگ اضافه شده است استفاده نکنید. الکل برخی از رنگ ها را خراب می کند و می تواند به الیاف استات ، تری استات ، رنگ و الیاف اکریلیک آسیب برساند. با این حال اگر می خواهید حتما از این ماده بر روی الیاف خانواده ی استات استفاده کنید لازم است پیش از استفاده آن را با دو پارت آب رقیق نمایید.

آمونیاک:

آمونیاک یکی دیگر از ترکیباتی است که می توان از آن برای از بین بردن لکه ها استفاده کرد. باید توجه نمود که این ترکیب قلیایی می تواند رنگ برخی پارچه ها را از بین ببرد در نتیجه پیش از استفاده حتما گوشه ی کوچکی از سطح را با آمونیاک تمیز کنید و در صورتی که تغییر رنگی در آن مشاهده نشد می توانید آن را برای کل سطح استفاده کنید. با این حال برای بازگرداندن رنگ تغییر یافته توسط آمونیاک ، منطقه آسیب دیده را با آب بشویید و چند قطره سرکه سفید به آن منطقه بمالید و سپس مجددا شست و شو دهید.

توجه نمایید که آمونیاک به ابریشم و پشم آسیب می زند در نتیجه هنگام استفاده بر روی این سطوح آنرا با مقداری مساوی از آب مخلوط نمایید. هرگز آمونیاک را با سفید کننده کلر مخلوط نکنید ، زیرا این ماده باعث آزاد سازی کلرامین ، که ماده ای سمی است می شود.

آمیل استات

این ماده برای استفاده در الیافی که می توانند در اثر استون آسیب ببینند ، بی خطر است . اما نباید از آن بر روی سطوح پلاستیک یا مبلمان استفاده شود. احتیاط: آمیل استات سمی و قابل اشتعال است

اسید استیک:

 اسید استیک به صورت 10 یا 5 درصد می تواند برای پاک نمودن لکه ها استفاده شود. محلول 5 درصد این ماده همان سرکه ای است که در مغازه ها به فروش می رسد. این پاک کننده برای از بین بردن لکه های روی ابریشم و پشم استفاده می شود.

برای استفاده بر روی پنبه و پارچه لازم است تا این ماده را با دو پارت از آب رقیق نمایید. اگر اسید استیک سبب تغییر رنگ سطح مورد نظر شد، اسفنج آغشته شده به را بر روی آن به خوبی بمالید تا رنگ تا حدودی بازگردد.

اسید اگزالیک

اسید اگزالیک برای از بین بردن لکه های جوهر و یا زنگ زدگی فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از پودر این ماده استفاده می کنید حتما 1 قاشق از آن را به 1 لیوان آب گرم اضافه نمایید. مایع این ترکیب را ممکن است بتوانید از نجاری ها تهیه کنید.این ماده به عنوان سفید کننده ی چوب نیز شناخته می شود.

قبل از استفاده از آن بر روی لکه ، محلول را روی یک گوشه کوچک از سطح امتحان کنید.در صورت عدم تغییر رنگ،  ناحیه ی لک شده را با محلول اسید اگزالیک مرطوب کنید. اجازه دهید خشک شود ، سپس مجدداً محل را مرطوب نگه دارید تا لکه برداشته شود. مطمئن باشید که هیچ ردی از حلال بر سطح باقی نمی ماند و تماما از بین می رود.

سدیم تیوسولفات

استفاده از این ماده بر روی اغلب الیاف و رنگ ها مناسب می باشد با این حال سدیم تیوسولفات خود ماده ای سمی است و می تواند باعث سوزش چشم ، پوست ، ریه ها و دستگاه گوارش شود

ترپنتین:

این ماده در فروشگاه های رنگرزی به فروش می رسد. ترپنتین و در بهبود خواص رنگ استفاده می شوند و می توانند لک های گریس و رنگ موجود بر روی سطوح را از بین ببرند.

دکمه بازگشت به بالا