اقتصادیمجله کسب و کار

دلایل خراب شدن باتری گوشی

برای تشخیص خرابي باتري موبايل سامسونگ به تخصص خاصی نیاز ندارید، با مطالعه چند نکته ساده که در این مقاله بیان خواهیم کرد، به‌راحتی می‌توانید نشانه خرابی باتری موبایل سامسونگ را تشخیص دهید. پس با آچاره همراه باشید.

به گفته کارشناسان مجتمع آموزش فنی پویان خرابی باتری موبایل سامسونگ امری طبیعی است و به‌دلیل این که باتری‌ها ماهیت مصرفی دارند، طول عمر تقریباً مشخصی دارند و پس از مدتی باید آن‌ها را با باتری جدید تعویض کرد. به‌همین دلیل شرکت‌های تولیدکننده گوشی موبایل، باتری‌ انواع مدل‌ها را تولید می‌کنند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

نکات کلیدی

 • اولین نشانه‌ خرابی باتری موبایل سامسونگ، کاهش میزان نگهداری شارژ است.
 • تورم باتری فشار مضاعف به قسمت پشتی قاب گوشی وارد می‌کند و باعث برآمدگی قاب گوشی می‌شود.
 • یکی از دلایل مهم خرابی باتری موبایل سامسونگ، استفاده از شارژرهای متفرقه و ناهماهنگ است.
محتوای این مطلب پنهان

دلایل خراب شدن باتری موبایل سامسونگ

از جمله مواردی که به‌عنوان دلیل خرابی باتری گوشی سامسونگ به گفته اساتید بهترین مجمع آموزش فنی و حرفه ای می‌توان نام برد عبارتند از:

 • استفاده کردن زیاده از حد از پاور بانک برای شارژ
 • در شارژ ماندن گوشی برای مدت طولانی
 • استفاده از شارژرهای ناهماهنگ و تقلبی
 • خراب بودن آی‌سی شارژ
 • آب‌خوردگی سوکت شارژر
 • شارژ کردن باتری دارای شارژ کافی (70 درصد)
 • عدم توجه در استفاده از فندک خودرو

برای آشنایی بیشتر با کلیک کنید.

تعمیر موبایل را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل
 • تعمیر باتری گوشی
 • تعمیرات نرم‌افزار موبایل
 • تعمیر سخت‌افزار گوشی
 • تعمیر هنگ کردن و داغ شدن موبایل
 • تعمیر سوکت شارژ گوشی

تشخیص خرابی باتری موبایل سامسونگ

علائم خرابی باتری موبایل سامسونگ با کمی دقت قابل‌مشاهده و تشخیص است. عیب‌ یابی باتری موبایل سامسونگ را به‌راحتی و بدون نیاز به ابزار و وسایل می‌توان انجام داد.

در ادامه بعضی از علائم خرابی باتری موبایل سامسونگ را بررسی خواهیم کرد:

 1. گوشی موبایل خاموش می‌شود!

در صورت خرابی باتری موبایل سامسونگ، این امکان وجود دارد که موبایل بدون اینکه هشدار یا نشانه‌ای از دشارژ شدن داشته باشد، خاموش شود و برای روشن کردن آن حتی دچار مشکل شوید. در چنین شرایطی تعویض باتری بهترین گزینه است.

 1. گوشی فقط در زمان اتصال به شارژر روشن می‌ماند!

در حالت دوم گوشی موبایل سامسونگ تنها در زمانی که به شارژر وصل است روشن می‌ماند و در زمان جدا کردن سوکت شارژر، گوشی خاموش می‌شود.

در واقع گوشی به‌خوبی کار می‌کند؛ اما باتری گوشی موبایل نمی‌تواند انرژی الکتریکی را ذخیره کند. برای حل مشکل باید باتری را تعویض کرد.

 1. موبایل در زمان کوتاهی خاموش می‌شود!

یکی دیگر از علائم خرابی باتری موبایل سامسونگ این است که ممکن است موبایل ساعت‌ها در شارژ بماند و هنگام جدا کردن شارژر نشانگر شارژ، باتری را کامل نشان دهد؛ اما به‌محض جدا کردن شارژر، باتری به‌سرعت خالی ‌شود.

گاهی خالی شدن باتری در اثر استفاده از موبایل و انجام بازی و برنامه‌های گوناگون است؛ اما باید توجه داشت که نشانه خرابی باتری موبایل سامسونگ این است که باتری به‌سرعت و بی‌دلیل خالی می‌شود.

 1. بدنه موبایل یا باتری بیش از حد معمول داغ می‌شود!

تولید گرما توسط باتری‌های قابل شارژ امر معمولی است. اما در زمان خراب شدن باتری موبایل سامسونگ ممکن است تولید گرما شدت یابد و حتی الکترولیت منتشر کند که یک ترکیب قابل‌اشتعال است.

گاهی هم ممکن است در اثر استفاده‌های سنگین، باتری داغ شود. اما اگر باتری موبایل‌تان در حالت عادی بیش از حد معمول و به‌طرز قابل‌توجهی داغ می شود و همیشه با خود مواجه هستید، زمان تعویض باتری فرارسیده است.

 1. باتری گوشی متورم شده است.

باتری‌های لیتیوم یونی یکی از پرکاربردترین باتری‌های مورداستفاده در وسایل الکترونیکی هستند و در دستگاه‌هایی از قبیل گوشی‌های موبایل، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، کتاب‌خوان‌ها، دستگاه‌های مسیریاب و رهیاب استفاده می‌شوند.

باتری‌های لیتیوم یونی عملکرد خوبی دارند؛ ولی در کنار مزایای این نوع باتری، معایبی هم وجود دارد، مانند پایداری کمتر نسبت به نسل قبل و واکنش نشان دادن در فضای پرفشار و بسته.

هنگامی که باتری‌های لیتیوم یونی در اثر استفاده زیاد (شارژ و دشارژ) خراب می‌شوند، براثر داغ شدن و تولید و انتشار گازهای ناشی از گسسته شدن سلول‌های باتری، پوشش باتری مانند یک لایه محافظ عمل می‌کند و از آتش گرفتن موبایل جلوگیری می‌کند.

وقتی باتری‌ها به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند، سلول‌های آن از هم گسسته شده و همین امر باعث متورم شدن باتری می‌شود. این تورم به‌راحتی با چشم قابل رویت است و علاوه‌بر آن با لمس کردن نیز می‌توان متوجه متورم شدن باتری شد.

تورم باتری فشار مضاعف به قسمت پشتی قاب گوشی و حتی صفحه نمایش وارد می‌کند و باعث برآمدگی می‌شود. در موبایل‌هایی که باتری قابل‌تعویض دارند ممکن است باتری به علت ورم زیاد در جای خود قرار نگیرد.

یک راه ساده برای تست باتری بادکرده وجود دارد که می‌توان باتری را بر روی یک سطح صاف بچرخانید و در صورتی که باتری متورم شده باشد، به‌راحتی می‌چرخد.

آیا باتری خراب به گوشی آسیب میزند؟

اولین نشانه‌ خرابی باتری موبایل سامسونگ، کاهش میزان نگهداری شارژ است. وضعیت باتری به مرور بدتر می‌شود و در مراحل آخر احتمالاً باتری قابلیت شارژ شدن را به‌طور کامل از دست می‌دهد. اما آسیب‌هایی که یک باتری خراب می‌تواند برای گوشی ایجاد کند، به همین موارد ختم نمی‌شود.

عملکرد باتری به‌طور مستقیم روی عملکرد گوشی نیز تأثیر می‌گذارد و آسیب رسیدن به منبع انرژی گوشی، ممکن است آسیب‌ها و خسارات سنگینی به قطعات داخلی و سخت‌افزار گوشی وارد کند؛ بنابراین قبل از این که باتری خراب، گوشی شما را خراب کند باید به فکر تعویض آن با یک باتری سالم باشید.

زمان تعویض باتری موبایل سامسونگ

اگر یکی از نشانه‌های خرابی باتری موبایل سامسونگ مشهود است به‌احتمال خیلی زیاد باتری نیاز به تعویض دارد و برای تعویض آن باید به چند مورد دقت کرد.

شاید این موضوع مطرح باشد که آیا خرید باتری جدید مقرون‌به‌صرفه است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هزینه کردن برای خرید باتری بستگی به ارزش مادی گوشی و شرایط آن دارد.

اگر پس از عیب یابی باتری موبایل سامسونگ به این نتیجه رسیده‌اید که گوشی شما سالم است و تنها ایراد آن خرابی باتری است، مسلما خرید باتری منطقی‌تر از تعمیر باتری گوشی سامسونگ یا خرید گوشی به‌نظر می‌رسد.

اما در صورتی که گوشی دارای مشکلات بیشتری است و تعویض باتری هم کمکی به حل ایرادات آن نخواهد کرد، بهتر است به فکر خرید گوشی جدید باشید.

پیشگیری از خرابی باتری موبایل سامسونگ

با استفاده بهتر و صحیح از گوشی‌ها می‌توان به افزایش عمر باتری‌ گوشی کمک کرد. با رعایت نکات زیر از خرابی باتری موبایل سامسونگ و خود جلوگیری کنید.

 • همیشه از شارژر اصلی گوش خود یا سازگار با گوشی خود استفاده کنید.
  شارژر سازگار یعنی استفاده از ولتاژ و شدت جریان متناسب با گوشی موبایل.
  مثلاً استفاده از شارژر 5 ولت 2 آمپر برای یک گوشی که نیاز به ولتاژ 5 و شدت جریان 1.5 آمپر دارد، باعث خرابی باتری موبایل سامسونگ می‌شود.
 • از بیش از حد شارژ کردن گوشی موبایل خود اجتناب کنید!
  یکی از راه‌های ساده زمان مناسب شارژ است. به اینصورت که اجازه ندهیم شارژ باتری به حداقل برسد یا از شارژ کم خاموش شود.
  قبل از اتمام شارژ اقدام به شارژ نماییم و زمانی که شارژ باتری پر یا نیمه است، باتری را شارژ نکنیم. درصد مناسب برای شارژ باتری بین 10 تا 20 در صد است.
  همچنین بهتر است باتری موبایل خود را تا 80 درصد بیشتر شارژ نکنید.
 • در هنگام شارژ از گوشی موبایل‌تان استفاده نکنید!
  از گوشی موبایل‌تان هنگام شارژ شدن استفاده نکنید و در صورت امکان برنامه‌هایی که باعث مصرف باتری و درنتیجه دشارژ بیشتر می‌شوند را ببندید یا GPS و wifi و … را خاموش کنید.

سخن پایانی

همان‌طور که شرح داده شد، خرابی باتری موبایل سامسونگ دلایل مختلفی دارد. بعضی از این عوامل، قابل‌پیشگیری هستند، مانند مراقبت‌های که می‌توان از باتری و گوشی داشت.

اما در بعضی موارد خراب شدن باتری را باید مربوط به عمر مفید آن دانست. در هر 2 صورت اگر باتری خراب در اسرع‌وقت تعویض شود، آسیبی متوجه گوشی نخواهد شد.

چنانچه گوشی موبایل شما به‌علت خرابی باتری دچار آسیب‌ شده است، می‌توانید با متخصصان آچاره به‌صورت رایگان مشاوره کنید و در خصوص خرید یا بهترین تصمیم را بگیرید.

سوالات متداول

اصلی‌ترین نشانه خرابی باتری موبایل سامسونگ چیست؟

زمانی که شارژ گوشی هنوز تمام نشده است؛ اما گوشی خاموش می‌شود، نشان‌دهنده این است که باتری گوشی دچار مشکل است.

چطور می‌توان عمر باتری گوشی سامسونگ را افزایش داد؟

استفاده از شارژر اصلی، بهترین لطفی است که می‌توانید در حق گوشی موبایل‌تان انجام دهید.
استفاده درست از گوشی و به‌موقع شارژ کردن باتری موبایل در افزایش طول عمر باتری گوشی تأثیرگذار است.

از کجا بفهمیم باتری گوشی خراب است یا سالم؟

اپلیکیشن‌های مخصوص مانند Accubattery وجود دارد که اطلاعات سلامت باتری را در اختیار شما قرار می‌دهد.
اگر تمایل به نصب برنامه ندارید با کد تست سلامت باتری سامسونگ *#0*#، می‌توانید خرابی باتری گوشی سامسونگ را تشخیص دهید.

چه چیزهایی باعث خراب شدن  می شود؟ در جواب به این سوال باید گفت: دلایل بسیار زیادی برای خراب کردن باتری موبایل وجود دارد که کاملا به خودتان بستگی دارد. در نظر داشته باشید که چه چیزی باتری گوشی را خراب می کند و باعث خرابی و از کار افتادن باتری موبایل به تمام شدن ظرفیت آن می شود.

اگر فکر می کنید گوشی شما کارایی اولیه خود را ندارد می توانید از تست سالم بودن باتری گوشی استفاده کنید. این روش می تواند به شما کمک کند که تا حدودی به جواب سوال خود نزدیک شوید.

در باترینو می توانید جواب همه این سوالات خود را دریافت کنید و اگه نیاز به کمک و مشاوره دارید، کافیه به ما پیام بدید.

آیا باتری خراب به گوشی صدمه میزند | از کجا بفهمیم باتری گوشی خراب است

 اصلی‌ترین دلایل خرابی باتری گوشی

 • شب تا صبح به شارژ زدن گوشی ( طولانی مدت به شارژ ماندن)
 • شارژ کردن مداوم باتری (زمانی‌ که 70 درصد شارژ دارد آن را شارژ کنیم)
 • استفاده از شارژر تقلبی یا ناسازگار
 • بی‌دقتی در استفاده از فندکی ماشین
 • استفاده بیش از حد از پاوربانک
 • آب خوردکی و مشکلات سوکت شارژ
 • خرابی آی‌سی شارژ

خب حالا یکی یکی به سراغ دلایل خراب شدن باتری موبایل که بالا گفتیم می‌رویم و توضیحاتی را درباره آن‌ها ارائه می‌کنیم.

کابل و شارژرهای ناسازگار و تقلبی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل خرابی باتری‌ موبایل یا تبلت، استفاده از شارژرهای قلابی است که می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به باتری دستگاه‌مان بزند.

البته فقط این نیست. اگر از شارژری که آمپر آن بالاتر از آمپر ورودی باتری شما باشد نیز استفاده کنید؛ باتری‌تان زودتر خراب می‌شود.

چرا؟

شارژر و کابل شارژ تقلبی نوسان آمپر ورودی دارد. یعنی اگر باتری شما 1 آمپر باید جریان بکشد؛ یا آمپر بیشتری (مثلا 2 آمپر) و یا آمپر کمتری (مثلا 0.5 آمپر) وارد باتری می‌کند که در هر دو صورت به باتری فشار آمده و خراب می‌شود.

راهکار:

ما در مجموعه ماکروتل انواع کابل و  برای تمام برند‌های موبایل را با بالاترین کیفیت تامین کرده و در انتخاب شارژر سازگار با دستگاه‌تان به شما مشاوره می‌دهیم.

اگر از فروشگاه دیگری شارژر خریدید؛ حتما به مقاله‌ی  سر بزنید.

یکی از دلایل خرابی باتری موبایل، شارژ کردن مداوم آن است

یکی تأثیرگذارترین مسائلی که باعث خراب شدن باتری موبایل یا تبلت می‌شود، همیشه در شارژ گذاشتن و شارژ مداوم آن‌هاست.

چرا؟

باتری‌های امروزی عمر مشخصی ندارند و نسبت به تعداد دفعاتی که شارژ می‌شوند (سیکل شارژی) مقداری از ظرفیت‌شان را از دست می‌دهند. پس هرچقدر باتری را بیشتر شارژ کنید عمرش زودتر کم می‌شود.

جلوگیری:

هروقت شارژ گوشی به 20 درصد رسید آن را شارژ کنید؛ و از شارژ کردن گوشی در درصد‌های بالا خودداری کنید چراکه وقتی گوشی فول شارژ هست موقع شارژ شدن فشار زیادی به گوشی وارد می‌شود.

پاوربانک‌ها و فندکی ماشین می‌توانند باتری موبایل را خراب کنند؟

اگر بلد نباشید از این دو لوازم جانبی موبایل یعنی پاور بانک و فندکی ماشین به‌صورت بهینه استفاده کنید؛ صددرصد باتری‌تان زودتر خراب می‌شود.

پاوربانک:  درصورت امکان کمتر از پاور بانک استفاده کنید. پاوربانک‌های موجود در بازار اکثرا تقلبی بوده و توسط شرکت اصلی ساخته نشده است. اگرهم شرکت اصلی آن را تولید کرده باشد؛ بازهم استفاده مداوم از آن برای گوشی‌تان ضرر دارد.

چرا؟  چون شما یک باتری (که همان باتری پاوربانک‌تان هست) را شارژ می‌کنید و بعد شارژ آن را به باتری موبایل خود انتقال می‌دهید. در این شرایط ممکن است کمی در روند شارژ نوسان آمپر به‌وجود بیاید.

دقت کنید: گفتیم اکثرا، نگفتیم همه پاوربانک‌ها، یعنی اگر پاور بانک اورجینال پیدا کردید بخرید و استفاده کنید.

فندکی ماشین:  فندکی هم شرایطی مشابه با پاوربانک‌دارد و نباید از آن به‌صورت مداوم برای شارژ کردن گوشی‌مان استفاده کنیم. اما اگر چاره‌ی دیگری ندارید؛ سعی کنید بهترین کیفیت را تهیه کرده و زمانی‌که گوشی‌تان به شارژ ماشین وصل هست، ماشین را استارت نزنید چراکه به یک‌باره آمپر زیادی وارد دستگاه شده و سناریو خرابی باتری و آی‌سی شارژ اتفاق می‌افتد.

چرا فندکی نه؟  اگر ماشین ایرانی دارید؛ سعی کنید از فندکی اصلا استفاده نکنید. طبق تست‌هایی که ما انجام دادیم؛ یک فندکی ماشین اورجینال سامسونگ را به همراه آمپرسنج به ماشین تیبا وصل کردیم و گوشی‌مان را به شارژ زدیم. نوسان آمپر هنگام شارژ خیلی زیاد بود. اما ماشین خارجی در همین شرایط کیفیت مطلوب‌تری را ارائه داد.

چطور آب خوردگی سوکت شارژ باعث خرابی باتری می‌شود؟

بجر این‌که آب روی گوشی‌تان بریزد؛ عرق دست، استفاده از دستگاه در استخر و مکان‌هایی که رطوبت بالا‌ست نیز باعث آب خوردگی سوکت شارژ و سولفاته کردن آن می‌شود. وقتی سوکت آب‌خورده یا خراب باشد نوسان جریان ورودی زیاد و کم شده یا شارژ دستگاه قطع و وصل می‌شود که باعث می‌شود بعد از مدت خیلی کوتاهی باتری گوشی کاملا خراب شود.

رهکار:  یک مسواک و مقداری تینر 20 هزار تهیه کنید. مسواک را داخل تینر زده و چند ثانیه صبر کنید تا کمی مسواک خشک شود، سپس آن را روی جای سوکت بکشید. این کار را ماهی یک‌بار انجام دهید تا از خرابی سوکت و باتری جلوگیری کنید. اگر سوکت گوشی‌تان خراب هست با ثبت  در وب‌سایت ما اقدام به تعمیر سوکت شارژ دستگاه‌تان کنید.

خرابی آی‌سی شارژ باعث خرابی باتری می‌شود

همانطور که پیش‌تر گفتیم؛ آی‌سی یا مدار شارژ وظیفه کنترل شدت جریان ورودی به دستگاه را دارد. یعنی اگر جریان زیادی وارد دستگاه کنید، آی‌سی شارژ آن جریان را کنترل می‌کند اما اگر جریان ورودی خیلی زیاد باشد این مدار خودش را می‌سوزاند تا به دیگر قطعات آسیب نرسد. وقتی این مدار خراب می‌شود دستگاه شما بدون استفاده شارژ خالی می‌کند (یعنی وقتی شب گوشی 100 باشد صبح که بیدار می‌شوید 20 درصد است) این مسئله شمارا مجبور می‌کند همیشه گوشی‌تان را در شارژ نگه دارید تا جاییکه باتری آن خراب شده و هزینه 2 برابری روی دست شما می‌گذارد

راهکار:  فقط باید حواستان باشد جریان ورودی دستگاه زیاد و کم نشود تا مدار خودش را نسوزاند و از باتری و پردازنده محافظت کند. اگر مدار شارژ گوشی‌تان خراب است نیز می‌توانید از صفحه تعمیرات موبایل درخواست خود را ثبت کنید. ما در مجموعه ماکروتل فقط برد‌های آیفون را تعمیر می‌کنیم

اگر باتری گوشی خراب شود چه کنیم

اگر باتری گوشی‌تان خراب شد در اولین فرصت به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرده و گوشی موبایل‌تان را برای تعویض باتری در اختیارش قرار دهید.

تیم ماکروتل با 7 سال سابقه فعالت در زمینه خرید و فروش قطعات، امروزه با تاسیس شعبه‌های تعمیرات موبایل در کشور سعی در ارائه خدمات بهتر به شما مشتریان عزیز را دارد.

اگر علائم خرابی باتری گوشی‌تان را حس کردید به یکی از شعب ما مراجعه کنید یا از ظریق سایت به صفحه رفته و محصول مورد نظرتان را سفارش دهید.

نتیجه:

در این مقاله از آموزشگاه تعمیرات برد فنی پویان به اصلی‌ترین دلایل خراب شدن باتری گوشی موبایل پرداختیم و بعضی از نکات را برای جلوگیری از خرابی باتری گوشی گفتیم. بارعایت نکات ذکر شده، می‌توانید تا حد زیادی از خرابی باتری وسایل خود جلوگیری کنید.

دکمه بازگشت به بالا