اقتصادی

دیدار روسای بعثه‌های حج ایران و ترکیه

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با رئیس بعثه حج ترکیه گفت: امروز جهان اسلام بیش از گذشته یکپارچگی خود را حفظ کند و در عرصه جهانی حضور یابد.

دیدار روسای بعثه‌های حج ایران و ترکیهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام عبدالفتاح نواب چهارشنبه ۳۱ خرداد با آقای دکترعلی ارباش رئیس بعثه حج و رئیس سازمان دیانت ترکیه، در مکه مکرمه بعثه جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت، حج را فرصت ویژه‌ای برای برقراری ارتباط بین اندیشمندان جهان اسلام دانست تا برای شناسایی نیاز‌های جهان اسلام تدبیر و برنامه ریزی کنند.

آقای نواب افزود: وجود اراده متقابل برای توسعه مناسبات بین دو کشور زمینه پیشرفت و رشد مناسبات را فراهم می‌کند.

سرپرست حجاج ایرانی بر لزوم ارتباط بیشتربین کشور‌های اسلامی برای مهار پدیده اسلام هراسی به شکل جدید تاکید کرد و گفت: ضروری است جهان اسلام در مقابل این پدیده موضع یکسان اتخاذ کند.

آقای نواب به سابقه همکاری‌های دو کشور در حوزه حج اشاره کرد و گفت: پژوهشکده حج و زیارت آمادگی دارد که برای تامین نیاز‌های کشور‌های مسلمان در حوزه حج اقدام کند. همچنین هر ساله تعدادی از قاریان برجسته و ممتاز ایرانی در مراسم حج حضور و آمادگی دارند برنامه شب‌های قرآنی را در کاروان‌های ترکیه برگزار کنند که این امر می‌تواند به افزایش همگرایی دو کشور دوست و برادر در خصوص زائران منجر شود.

علی ارباش رئیس بعثه ترکیه با اشاره به همکاری نزدیک و مستمر دو کشور ایران و ترکیه گفت: حج، عبادت و کنگره سالانه مسلمانان است و زمینه ساز وحدت بین آن‌ها است.

آقای ارباش همکاری و تعاون را نیاز امروز جهان اسلام عنوان کرد و افزود: هیچ چیزی بهتر از حج نمی‌تواند نشاندهنده وحدت و همدلی بین مسلمانان باشد. حج انسان را به تقوا می‌رساند.

وی گفت: با توجه به اهمیتی که حج دارد کمترین سهل انگاری بیشترین ضرر را خواهد داشت لذا با همفکری هم از این ضرر‌ها بکاهیم.

رئیس بعثه ترکیه تعامل بین مسلمانان در مقابله با اسلام هراسی را مهم و رمز آن را اتحاد ودر کنار هم بودن امت اسلامی دانست و افزود: ایران و ترکیه می‌توانند از تجارب هم در این زمینه بهره‌مند شوند.

آقای ارباش با اشاره به برنامه عربستان برای تسهیل حج گفت: ما به عنوان کشور‌های بزرگ منطقه باید در این زمینه همفکری نماییم. آسان ساختن عبادات مهم است چراکه هر ساله تعداد حجاج بیشتر می‌شود و برای آن باید تدبیر کرد.

وی افزود: با ازدحام جمعیت مشکلات و سختی‌ها افزایش خواهد یافت؛ لذا برای مشکلات پیش رو باید راه حل‌های جدید یافت و برنامه‌های حج را پیش برد.

عباس حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به تجربیات این سازمان در زمینه ارائه خدمات به حجاج، گفت: سازمان حج آماده همکاری و انتقال تجربیات بین مجموعه حج دو کشور است تا خدمات بهتری به زائران ارائه شود.

حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز با اشاره به لزوم حفظ و تثبیت ارزش‌های اسلامی در جامعه و تقویت ارتباطات و اشتراکات گسترده دو کشور افزود: ارتباط علمی بین مجامع مذهبی دو طرف سودمند است و می‌تواند به ترویج بیشتر ارزش‌های اسلامی منجر شود.

وی حجاب، خانواده و ترویج تفکر لیبرالی را از جمله دغدغه‌های جوامع اسلامی دانست و گفت: علما و اندیشمندان وظیفه دارند که ارزش‌های اسلامی را در جامعه تبلیغ کنند.

در این جلسه تاکید شد که ایران و ترکیه بعنوان دو کشوری که محور مشترک شان توحید است باید درکنار هم حرکت کنند و قرآن، ایمان و اخوت را محور همکاری قراردهند.

دکمه بازگشت به بالا