اقتصادیمجله کسب و کار

فن کویل بهتر است یا رادیاتور

تفاوت فن کویل با رادیاتور در چیست؟

فن کویل بهتر است یا رادیاتور؟ این یکی از رایج ترین سوالاتی است که مشتریان جهت انتخاب مناسب ترین سیستم تهویه از ما می پرسند. به همین دلیل لازم دانستیم محتوایی در باب تفاوت فن کویل با رادیاتور تولید کنیم. و به طور اختصاصی هر دو را از جهات مختلفی مورد بررسی قرار دهیم. از جمله  تفاوت فن کویل با رادیاتور عبارتند از: توان و میزان کارایی، کاربرد آن ها در سرمایش و گرمایش، نحوه کنترل دما، زمان مورد نیاز برای تامین سرمایش و گرمایش، صرفه اقتصادی، کنترل رطوبت محیط و محل نصبشان می باشد. در نهایت یک تصمیم نهایی جهت انتخاب فن کویل و رادیاتور بگیریم.

 دوئل سیستم فن کویل با رادیاتور:

قبل از آنکه به سراغ تفاوت فن کویل با رادیاتور بریم؛ لازم است در مورد مکانیزم هر یک از این دو دستگاه تهویه هوا، بیشتر بدانیم. قضیه تامین گرمایش در فن کویل از این قرار است که این دستگاه به کمک یک فن و کویل گرمایشی، دمای محیط را بالا می ببرد. اساس کار فن کویل برخورد مستقیم جریان هوای محیط با آب گرم موجود در کویل گرمایشی می شود. در واقع گرمایش آبی که در کویل ایجاد شده؛ از سوی چیلر، بویلر و یا سیستم های گرمایشی مرکزی تامین شده و در نهایت با کمک فن، هوای گرم به بیرون منتقل خواهد شد.

اما رادیاتورها حرارت آب گرم وارد شده به لوله های آن را به صورت کاملا طبیعی، بدون هیچ فنی جا به جا کرده و دمای محیط مورد نظر را بالا می برد. در حقیقت اساس گرمایش رادیاتورها، نیز بر پایه گرم شدن لوله های رادیاتور و برخورد مستقیم هوا با آن است. اما این دو سیستم تهویه هوا، تفاوت های چشمگیری با هم دارند که لازم است در ادامه با آن ها آشنا شد. در ادامه ی مطلب به سراغ 7 تفاوت رادیاتور و فن کویل رفته ایم؛ پس همراه ما باشید.

تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر توان

یکی از مهم ترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که توان فن کویل بالاتر است یا توان رادیاتور! در جواب به این پرسش رایج باید بگوییم که چون فن کویل ها دارای یک فن پرسرعت آن هم از نوع گریز از مرکز است؛ و رادیاتورها این قطعه بی نصیب شده اند؛ بنابراین توان باید گفت که توان فن کویل نسبت به رادیاتورها بالاتر است.

 تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر زمان گرمایش

یکی از اصلی ترین تفاوت های فن کویل با رادیاتور، زمان گرمایش است. زمانی که پکیج و آبگرمکن روشن می شود؛ و آب گرم به رادیاتور ها می رسد؛ زمان زیادی طول می کشد تا دمای محیط بالا و به حد مطلوب برسد. اما فن کویل ها به دلیل داشتن فن های قوی تر و توان بالاتر قادر به گرم کردن محیط با سرعت بالاتری می باشند.

این دو دستگاه از نظر کاربرد در سرمایش و گرمایش

همانطور که احتمالا می دانید از شوفاژ و یا همان رادیاتورها صرفا در روزهای سرد سال جهت ایجاد گرمایش مطلوب استفاده می شود. اما به لطف وجود کویل سرمایشی در فن کویل، می توان در روزهای گرم سال، از سرمایش فن کویل ها بهره مند شد. در حقیقت اینکه فن کویل، یک دستگاه دوکاره است. این موضوع بسیار بر روی محبوبیتش افزوده شده است.

 تفاوت فن کویل و رادیاتور از نظر مصرف انرژی

از دیگر تفاوت های فن کویل با رادیاتور می توان به میزان مصرف انرژی آن ها اشاره کرد. از آنجایی که آب گرم رادیاتور، از طریق سیستم مرکزی موتورخانه و یا بویلر ایجاد می شود. و هیچگونه فنی در رادیاتور ها تعبیه نشده است. از این رو باید گفت که مصرف انرژی برق آن بسیار پایین می باشد. اما در فن کویل ها، یک فن سانتریفیوژ جهت انتقال هوای گرم تعبیه و باعث بالا رفتن میزان مصرف انرژی برق شده است.

تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر سطح کنترل

رادیاتورها جهت تنظیم آب گرم ورودی دارای دارای شیر کنترل دستی هستند. اما میزان آب ورودی در فن کویل ها هم با سیستم کنترل دستی و هم دیجیتالی به صورت همزمان قابل کنترل است. سیستم دیجیتالی دستگاه فن کویل به این صورت است که یک ترموستات در محل نصب دستگاه نصب شده و اطلاعات دمایی محیط را به سیستم کنترلی انتقال می دهد و زمانی که مصرف کننده با کمک یک کنترل، دمای دستگاه را بر روی مقدار دلخواهی تنظیم می کند، کنترلر دیجیتالی وارد میدان شده و سرعت فن و یا جریان ورودی آب را تغییر داده تا دمای محیط به دمای تنظیم شده برسد.

تفاوت این دو دستگاه از نظر محل نصب

یکی از دلایل محبوبیت فن کویل ها این است که در انواع مختلفی از جمله سقفی، کانالی، زمینی، ایستاده، دیواری در بازار وجود دارد و محدودیتی از نظر محل نصب ندارند. همچنین در مدل های دیواری، سقفی و یا کانالی هیچ فضایی را اشغال نمی کنند. به طور کلی فن کویل ها را می توان به صورت توکار و یا روکار نصب کرد. اما رادیاتورها حتما باید در امتداد قسمت پایینی دیوارها یا به صورت زمینی و یا قرنیزی نصب شوند و در محل نصب محدودیت دارند.

 تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر کنترل و تولید رطوبت

فن کویل ها به دلیل اینکه در فصول گرم سال قادر به تولید سرمایش هستند. و بر اساس برخورد هوا با لوله هایی حاوی آب سرد، دمای محیط را پایین می آورند. به تبع باعث کاهش رطوبت محیط می شوند. این در حالی است که رادیاتور یا همان شوفاژ به دلیل تک عملکردی بودن، چنین قابلیت مهمی را ندارد.

 خرید فن کویل یا رادیاتور از سهند هواساز

سهند هواساز، یکی از بزرگترین مراکز فروش تجهیزات تهویه هوا در ایران است. این مرکز قادر به عرضه انواع مختلفی از فن کویل یا رادیاتورها می باشد. این شرکت با کیفیت ترین سیستم های تهویه هوا را همراه قیمت مناسب و مقرون به صرفه، گارانتی و خدمات پس از فروش خدمت کارفرمایان عزیز عرضه خواهد کرد. در صورتی که قصد خرید فن کویل، رادیاتور دیگر سیستم های گرمایشی را دارید. و برای انتخاب مناسبترین نوع دستگاه، نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید. می توانید همین حالا با سهند هواساز تماس بگیرید و با کارشناسان ما صحبت کنید.

کولبررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور از 6 نظر مختلف

برای شناخت تفاوت فن کویل با رادیاتور بایستی مقایسه ای بین آنها انجام شود. پاسخ به این سوال که فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، پس از بررسی دقیق هر دو سیستم و شناخت مزایا و معایب هر کدام امکان پذیر است. در برخی پروژه ها و با توجه به نیاز موجود آن، ممکن است از فن کویل به جای رادیاتور و یا هر سیستم دیگری و یا بالعکس استفاده شود. پیشنهاد ما این است که انتخاب فن کویل یا رادیاتور یا هواساز و یا سایر دستگاه ها توسط مهندسان متخصص در زمینه تهویه مطبوع صورت بگیرد.

در ادامه تفاوت فن کویل با رادیاتور را از 6 نظر مختلف نسبت به هم بررسی و مقایسه می کنیم.

1 . تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر سرمایی یا گرمایی بودن سیستم

رادیاتور سیستمی صرفا گرمایی است که آبگرم وارد لوله های آن شده و به صورت طبیعی (بدون فن) و از طریق انتقال حرارت جابجایی ، هوا را گرم می کند و برای سرمایش باید دستگاه جداگانه ای در نظر گرفته شود. ولی فن کویل سیستمی دو کاره (هم گرمایی و هم سرمایی) است. بدین صورت که در فصل گرم، آب سرد وارد لوله های آن شده و در فصل سرد، آبگرم وارد آن می گردد. در برخی فن کویل ها نیز به جای آب، مبرد (گاز فریون) وارد آن می گردد. یک عدد فن، هوا را به صورت اجباری از لای لوله ها دمیده و دمای هوا را کاهش یا افزایش می دهد.

ساختار و اجزای داخلی یک فن کویل توکار سقفی به شکل زیر است.

بنابرین نخستین مورد از بررسی تفاوت فن کویل با رادیاتور از 6 نظر مختلف در این است که فن کویل، سیستمی دو کاره است و در ساختمان هایی که هم به گرمایش و هم به سرمایش نیاز داشته باشند، بهتر است که فن کویل به جای رادیاتور استفاده گردد. اگر در ساختمانی از رادیاتور استفاده شود باید دستگاه سرمایشی آن جداگانه تهیه گردد ولی اگر از فن کویل ها در ساختمانی استفاده شود، دیگر تجهیزات گرمایشی (مثل رادیاتور یا گرمایش از کف و …) و سرمایشی (مثل کولر آبی یا کولر گازی و …) حذف می گردد.

نکته اینکه آب سردی که برای سرمایش در فن کویل ها جریان می یابد باید توسط دستگاهی به اسم چیلر (یا دستگاه مینی چیلر در سایزهای کوچک) تامین شود و بنابرین به همراه فن کویل ها حتما باید چیلر نیز نصب گردد. برای آشنایی کامل با چیلرها مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

مطالعه بیشتر درباره ساختار و طرز کار دستگاه چیلر در متن ⇐

در شکل زیر مشاهده می کنید که به چه شکلی یک چیلر و یک پکیج زمینی (یا هر دستگاه گرم کننده آب مثل موتورخانه و …) به فن کویل های داخل یک ساختمان یا آپارتمان با لوله کشی متصل هستند.

2 . مقایسه سیستم کنترل فن کویل و رادیاتور

معمولا رادیاتورها دارای شیر کنترل جریان هستند که جریان آب گرم ورودی به آنها توسط شیر و به طور دستی کنترل می گردد. ولی فن کویل ها دارای سیستم کنترل دستی و دیجیتال به صورت همزمان هستند. به این شکل که یک ترموستات در محل نصب فن کویل، نصب می گردد و اطلاعات دمایی اتاق یا سالن مورد نظر را به سیستم کنترلی آن می دهد و وقتی که کاربر با استفاده از کنترل، دمای کار دستگاه را روی مقدار دلخواه تنظیم می کند، کنترلر دیجیتال، سرعت فن و یا جریان ورودی آب (یا مبرد) به لوله ها را کم و زیاد کرده تا دمای هوای خروجی از آن برابر دمای مورد دلخواه کاربر باشد.

بنابرین فن کویل یا رادیاتور از نظر کنترلی با هم یکسان نیستند و در ساختمان هایی که به کنترل دیجیتال و اتصال آن به BMS نیاز باشد، بهتر است که از فن کویل به جای رادیاتور استفاده شود.

تفاوت فن کویل و رادیاتور | رادیاتور فن دار

3 . تفاوت فن کویل با رادیاتور از نظر ورود و تغییر رطوبت هوا

رادیاتور که در زمستان کار می کند اصلا عمل کاستن رطوبت از هوا را انجام نمی دهد. در عوض فن کویل وقتی در تابستان و در حالت سرمایی کار می کند، به خاطر وجود لوله های آب سرد و برخورد هوا با آن، باعث کاهش رطوبت هوا می شود. فن کویل ها در دو طرح کانالی و بدون کانال طراحی و تولید می شوند. در نوع کانالی، هوای تازه از بیرون از ساختمان و از طریق فن کویل وارد ساختمان شده و دمای آن تنظیم و فیلتر نیز می شود.

بنابرین در پاسخ به این سوال که فن کویل بهتر است یا رادیاتور ، از این زاویه می توان گفت که فن کویل ها برتری محسوسی نسبت به رادیاتورها دارند.

4 . تفاوت محل نصب فن کویل یا رادیاتور

رادیاتورها معمولا به شکل زمینی و یا قرنیزی (در امتداد دیوارها و قسمت پایینی آن) طراحی، تولید و نصب می گردند ولی فن کویل ها در انواع سقفی، دیواری، کاستی، زمینی، پنهان و آشکار (در معرض دید بودن یا نبودن) ساخته و نصب می شوند. انواع دیواری، سقفی یا کاستی آن، هیچ گونه فضای مفیدی از مساحت سطح سالن ها یا اتاق را اشغال نمی کنند.

بنابرین چهارمین مورد از 6 تفاوت اصلی این دو سیستم مربوط به مزایا و معایب آنها از نظر موقعیت نصب می شود و در اماکنی که نباید دستگاه روی زمین نصب گردد، بهترین گزینه استفاده از فن کویل به جای رادیاتور است.

نمونه ای از فن کویل سقفی توکار (پنهان) کانالی را در شکل زیر مشاهده می کنید که برای آشنایی بیشتر با اجزا و طرز کار این نوع از فن کویل ها پیشنهاد می کنیم که مقاله را مطالعه کنید.

5 . تفاوت سرعت و توان آنها

چون فن کویل ها دارای فن هستند، به سرعت و با توانی بالا، محیط مورد نظر را به دمای مورد نظر می رسانند ولی رادیاتور چون فن ندارد، به آرامی با هوا تبادل گرمایی کرده و زمان بیشتری طول می کشد تا هوای داخل گرم شود. این مزیت زمانی مشهود می شود که برای مدتی (مثلا در طول یک شب زمستانی) سیستم گرمایشی خاموش باشد و وقتی که بخواهیم در سیستم رادیاتور دمای هوای داخل را به حد مطلوب برسانیم، مدت زمان زیادی طول می کشد تا دما به حد دلخواه برسد ولی در فن کویل ها با سرعت زیادی دمای هوای داخل به حد مورد انتظار می رسد.

6 . تفاوت آنها از نظر مصرف برق

ششمین مورد از 6 مورد بررسی تفاوت این دو سیستم مربوط به مبحث مصرف برق است. چون رادیاتور فن ندارد، مصرف انرژی آن فقط مربوط به گرم کردن آب در پکیج یا موتورخانه و توسط سیستم گازسوز است. ولی فن کویل ها دارای فن هستند (از نوع کم مصرف و کم صدا یا بی صدا) و مصرف برق در آنها مربوط به چرخش الکتروموتور متصل به فن می شود. آبگرم نیز همانند رادیاتور توسط پکیج یا موتورخانه و آب سرد توسط چیلر یا هر دستگاه دیگری تامین می شود.

فن کویل بهتر است یا رادیاتور ؟

ما در این مقالعه سعی کردیم که تفاوت فن کویل با رادیاتور از 6 نظر مختلف که مهمترین موارد بودند را بررسی کنیم. اینها عمده تفاوت فن کویل با رادیاتور بودند که بررسی کردیم. اکنون می توان با توجه به این موارد، انتخابی مناسب بین فن کویل یا رادیاتور انجام داد. یکی دیگر از مهمترین مسائل در انتخاب یکی از این دو سیستم مسئله بودجه مورد نظر است. قطعا سیستم فن کویل به کامل ترین شکل ممکن آسایش حرارتی و برودتی را ایجاد می کند ولی قیمت تمام شده آن نیز بیشتر است.

جهت مشاهده انواع دایرکت اینداستری به همراه مشخصات و قیمت اینجا کلیک کنید

فن کویل صابکول با توجه به مدل و ظرفیت دستگاه متفاوت است. جهت خرید فن کویل سقفی توکار می توانید در وب سایت ما اقدام کنید

دکمه بازگشت به بالا