اقتصادی

­مقررات گمرک برای تردد در اربعین 

گمرک ایران قوانین و مقررات برای تردد در ایام اربعین را اعلام کرد. براساس این بخشنامه ورود ۱۰۹ قلم دارو به عراق ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۲۵ مرداد سال جاری گمرک ایران در بخشنامه‌ای قوانین و مقررات مربوط به تردد در ایام اربعین را اعلام کرد. بر اساس این بخشنامه میزان داروی مجاز همراه مسافر  قرص و کپسول ۳ بسته، آمپول و یال ۱۰ عدد، شربت و سوپانسیون ۵ عدد، کرم، پماد و ژل ۵ عدد، قطره ۵ عدد، اسپری تنفسی ۳ عدد است.  

همچنین طبق این بخشنامه ورود ۱۰۹ قلم دارو به این کشور که عمده آن‌ها نیز دارو‌های حاوی ترکیبات مخدر می باشد،  ممنوع است. صادرات دارو و یا تجهیزات پزشکی صرفا پس از کسب مجوز وزارت بهداشت با نام ستاد عتبات عالیات و یا هلال احمر مجاز است.  

براساس این بخشنامه ۱۸ کالای اساسی مورد استفاده موکب ها که پیشتر سازمان توسعه تجارت ایران مجوز صادرات آن‌ها را صادر کرده بود، نیز مشمول پرداخت عوارض صادراتی موضوع بند «و» تبصره «۸» قانون بودجه سال ۱۴۰۲ نیستند.  

 همچنین در این بخشنامه بیان شده، باتوجه به شلوغی در مرز‌های شلمچه، چزابه، مهران و خسروی و ظرفیت محدود گمرکات عراق برای پذیرش کامیون حامل کالا‌های تجاری؛ تجار  می‌توانند با هماهنگی قبلی با گمرک، کالا‌های خود را از مسیر‌های باشماق، شوشمی، شیخ صله، پرویزخان، سومار و مرز د ریایی خرمشهر صادر کنند.

 طبق این بخشنامه، در ایام اربعین حمل سوخت نیز صرفا با مجوز وزارت نفت و با نام ستاد عتبات عالیات مقدور است.

 

 

دکمه بازگشت به بالا