چرا لباسشویی تخلیه نمیکند

تخلیه آب ماشین لباسشویی از مهم ترین مراحلی است که نظافت لباس ها را به ارمغان خواهد آورد. حال تصور کنید که آب کثیف به همراه حجم بالایی از کف تخلیه نشود. در این صورت دردسر عظیمی برای همه پیش خواهد آمد. متاسفانه تخلیه نشدن آب لباسشویی از مشکلات متداول محسوب می شود که برند های مختلف ماشین لباسشویی این مشکل را با کدهای متفاوتی روی صفحه نشان می دهند؛ ولی علت اصلی آن در همه برند ها یکسان خواهد بود. با مطالعه این مطلب می توانید با اصلی ترین علت تخلیه نکردن آب لباسشویی آشنا شوید.

 1. مسدود شدن پمپ تخلیه؛ اولین علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

اولین و رایج ترین دلیل تخلیه نکردن آب لباسشویی، مسدود بودن پمپ تخلیه است. در برخی از اوقات این امکان وجود دارد که اشیاء از فیلتر لباسشویی رد شده و به پمپ تخلیه رسیده باشند. با تجمع این اشیا و گرفتگی پمپ، خروج آب به درستی صورت نخواهد گرفت. در این صورت با تمیز کردن پمپ و گرفتن آشغال هایی که باعث انسداد آن شده است، مشکل به راحتی رفع خواهد شد. به طور کل، متخصص های ، نظافت پمپ تخلیه را یکی از راه های افزایش طول عمر دستگاه می دانند.

 1. تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی به دلیل خرابی به پمپ تخلیه

پمپ تخلیه وظیفه خالی کردن آب ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. گاهی اوقات بر اثر خروج بعضی اشیا از لباس ها از این فیلتر، پمپ آسیب می بیند و باعث شکستگی پره های پمپ و یا آسیب های جدی تر می شود. در نتیجه دلیل تخلیه نشدن آب لباسشویی می تواند مربوط به خراب شدن پمپ تخلیه باشد.

گاهی اوقات هم به دلیل فرسایش زیاد و طول عمر بالای دستگاه، پمپ از کار می افتاد. در این صورت پمپ حتما باید تعویض شود. برای تعویض این قطعه باید حتماً با مراکز تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

یکی از مراحل برای رفع مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، تعویض پمپ است. برای این کار ابتدا برق دستگاه را قطع کنید؛ زیرا در تعویض پمپ تخلیه لباسشویی با سیم های برق ارتباط خواهید داشت.

سپس در صورتی که داخل دیگ ماشین لباسشویی آب جمع شده باشد، آن را با کمک شلنگ تخلیه خارج کنید. در مرحله بعد پنل بالایی دستگاه باید باز شود. پیچ های آن معمولا در پشت لباسشویی قرار دارد. پس از باز کردن پنل بالایی، پنل کنترلی را هم باز کنید.در این بخش باید پمپ تخلیه خارج شود. برای این کار ابتدا شیلنگ های متصل به پمپ و بعد اتصالات را از آن باز کنید. پس از خارج کردن پمپ قدیمی، پمپ جدید باید جایگزین شود.

اگر این کار برای شما دشوار است، می توانید با سایت تعمیر آنلاین تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان مشکل شما را رفع کنند.

 1. گرفتگی محل خروج آب در لباسشویی

گرفتگی محل خروج آب نیز دلیل تخلیه نکردن آب لباسشویی است. گاهی اوقات محل خروج آب در ماشین لباسشویی به وسیله اجسام و یا لباس های کوچک و جوراب گرفته شده و همین باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می شود.

حتی در برخی از اوقات پرزهای جمع شده از لباس ها، رسوبات آب و شوینده های استفاده شده دلیل این مشکل خواهد بود. در این صورت حتماً شلنگ تخلیه لباسشویی، فیلتر تخلیه دستگاه و لوله فاضلاب ماشین را چک کنید. البته در بعضی مواقع شلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی از دستگاه جدا می شود. به همین خاطر، طول شلنگ تخلیه آب دستگاه نباید خیلی بلند یا کوتاه باشد. دقت داشته باشید که طول شلنگ خرطومی تخلیه آب نباید بیشتر از 3 متر باشد. این مشکل در اکثر ماشین لباسشویی ها مخصوصا در برند سامسونگ دیده می شود.

در صورتی که نتوانستید گرفتگی محل خروج آب را برطرف کنید، با مرکز تماس بگیرید.

 1. گرفتگی فیلتر دستگاه

فیلتر ماشین لباسشویی یا کوین تراپ مخزنی برای جمع شدن پرز لباس ها یا اجسام خارجی داخل لباس ها، مثل سوزن و سکه است. گیر کردن هر یک از این موارد می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد. به همین دلیل حتماً باید به صورت دوره ای و مستمر این قطعه از ماشین لباسشویی را بررسی و تمیز کنید. گرفتگی فیلتر ها نیز در ماشین لباسشویی کنوود یکی از ارور های متداول در این برند است.

در صورتی که فیلتر بیش از حد پر شود به مرور زمان کیفیت تخلیه کاهش می یابد تا جایی که دیگر آب تخلیه نخواهد شد. یکی از دلایل به دلیل گرفتگی فیلتر است که باید حتماً بررسی شود. معمولا فیلتر لباسشویی در پایین کابین در قسمت راست و یا چپ قرار دارد. برای باز کردن فیلتر نیز باید آن را خلاف عقربه های ساعت بچرخانیم.

در ویدئوی زیر به صورت کامل تمیز کردن فیلتر لباسشویی را به شما آموزش داده ایم.

 1. آسیب دکمه تخلیه آب ماشین لباسشویی

سیستم میکروسوئیچ از چرخش ماشین لباسشویی در زمان باز بودن در جلوگیری می کند. به همین دلیل، خراب شدن این سیستم می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی شود. اگر در دستگاه بسته نشود، ماشین لباسشویی نیز شروع به کار و شستن لباس ها نخواهد کرد. ایراد قفل در دستگاه ممکن است الکتریکی و یا مکانیکی باشد. برای رفع ایراد الکتریکی سیستم ابتدا نمودار سیم کشی دستگاه باید چک شود. در صورت قطع اتصال هر یک از کلیدهای در باید آن را تعویض کنید.

سیستم میکروسوئیچ در برند حایر و دوو باعث مشکل تخلیه آب ماشین لباسشویی است. البته سایر دلایل گفته شده نیز در این مشکل دخیل خواهد بود. به همین دللی، عیب یابی دقیق آن باید توسط تکنسین ها باشد.

 1. خرابی شیر الکتریکی

یکی دیگر از علت تخلیه نکردن لباسشویی و جمع شدن آب، خرابی شیر الکتریکی (شیر برقی) دستگاه است. شیر الکتریکی ماشین لباسشویی میزان لازم آب برای شستشو لباس ها را تعیین می کند. خراب شدن این قطعه از ماشین لباسشویی یا به دلیل انسداد فیلتر دستگاه است یا به دلیل مشکل برق رسانی و یا بویین شیر الکتریکی خواهد بود. یکی از دلایل نشتی آب یا آب نگرفتن ماشین لباسشویی آبسال نیز آسیب این قطعه است.

در صورت خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی می توانید دستگاه را از برق جدا کرده و پنل عقب ماشین لباسشویی را باز کنید. شیر الکتریکی دستگاه را چک کرده و اگر نشتی و یا رسوب گرفتگی داشت مشکل آن را رفع کنید.

 1. استفاده اشتباه از مواد شوینده

یکی دیگر از مواردی که می تواند علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی باشد، استفاده زیاد و اشتباه از مواد شوینده لباسشویی است. برای اینکه لباس های تمیزتری داشته باشید، نباید مقدار ماده شوینده را بیشتر کنید. چرا که کف زیاد باعث اختلال در عملکرد پنل ماشین لباسشویی شما می شود.

 1. تخلیه نشدن آب لباسشویی با خرابی برد یا تایمر ماشین لباسشویی

خرابی برد لباسشویی از علت خالی نشدن آب لباسشویی محسوب می شود. زیرا این قطعه به عنوان مغز لباسشویی عمل می کند و وظیفه آن ارسال دستورات به سایر بخش های لباسشویی است. به یاد داشته باشید خرابی برد و تایمر حتما باید توسط تعمیر کار تست شود.

روش های برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب لباسشویی

پس از آنکه علت تخلیه نکردن آب لباسشویی خود را پیدا کردید، با راهکارهای زیر می توانید برای برطرف کردن این مشکل اقدام کنید:

 1. شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را از پشت دستگاه جدا کرده و داخل آن را با جریان فشار آب تمیز کنید. اگر شلنگ تخلیه با پرزها و مواد شوینده مسدود شده باشد، با این کار مشکل رفع می شود.
 2. اگر با تمیز کردن شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی مشکل دستگاه رفع نشد و همچنان آب در ماشین لباسشویی شما جمع شده بود، حتماً باید پمپ دستگاه بررسی شود.
 3. اگر بخش بیضی پلاستیکی پمپ از آشغال گرفته شده بود، می توانید با شستشوی آن مشکل را رفع کنید.

اما اگر با تمیز کردن پمپ و بررسی شلنگ تخلیه، مشکل رفع نشد، باید پمپ را تعویض کنید. در این شرایط حتماً از یک متخصص ماهر کمک بخواهید.

در این مقاله به بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی پرداختیم. به طور کل، دلیل تخلیه نکردن آب لباسشویی را در 8 مورد بررسی کردیم. اگر مشکل مربوط به تمیز بودن فیلتر و پمپ تخلیه نباشد، پس حتماً باید به تکنسین مراجعه کنید.

کارشناسان و تکنسین های آموزش دیده تعمیر آنلاین، به شما کمک می کنند علت تخلیه نکردن آب لباسشویعدم تخلیه آب ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که برای لباسشویی در هر زمانی ممکن است پیش آید. این که چرا ماشین لباسشویی آب را تخلیه نمی کند دلایل متفاوتی میتواند داشته باشد که ما در این مطلب همه علت های تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی را توضیح می دهیم. علت عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی ؟ چرا لباسشویی تخلیه نمی کند ؟ چرا آب از ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود ؟ تخلیه نشدن آب لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی تخلیه نمی کند

قبل از بررسی علت های تخلیه نکردن آب لباسشویی بخوانید

شاید هم اکنون که دارید این مطلب را میخوانید، لباسشویی وسط کار گیر کرده و یا کار لباسشویی تمام شده اما آب داخل تخلیه نشده پس قبل از متوجه شدن و بررسی ایراد باید آب داخل را تخلیه کنید تا بتوانید لباسها را بیرون بکشید و سر فرصت علت تخلیه نشدن آب را بررسی کنید.

برای تخلیه آب لباسشویی باید دریچه فیلتر را باز کنید تا آب خارج شود . در جلوی لباسشویی قسمت پایین یک دریچه فیلتر طراحی شده که با باز شدن آن آب داخل لباسشویی تخلیه می شود .

توجه داشته باشید که اگر لباسشویی داخل آشپزخانه نصب شده باید فرش یا موکت داخل آشپزخانه را بردارید و از باز بودن کفشور آشپزخانه اطمینان حاصل کنید تا آب لباسشویی که به بیرون میریزد از این مسیر تخلیه شود.

در بعضی از مدل ها برای همچین وضعیت هایی یک شلنگ کنار دریچه فیلتر آب لباسشویی طراحی شده تا از ریختن آب به کف آشپزخانه و کثیف کاری جلوگیری شود به این صورت که بدون باز کردن فیلتر میتوانید این شلنگ باریک را از جای خود خارج کنید و درپوش آن را بیرون بکشد و شلنگ را داخل یک لگن بگذارید تا آب داخل لباسشویی داخل لگن تخلیه شود و دیگر کف آشپزخانه یا محل نصب لباسشویی آب نریزد.

علت های تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

علت عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی ؟ چرا لباسشویی تخلیه نمی کند ؟ چرا آب از ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود ؟ تخلیه نشدن آب لباسشویی

چرا لباسشویی تخلیه نمی کند ؟

1_ مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه لباسشویی

برای تخلیه آب ماشین لباسشویی یک پمپ تخلیه آب طراحی شده که در چندین زمان حین انجام یک برنامه آب داخل ماشین لباسشویی را تخلیه میکند، برای جلوگیری آسیب به پمپ و نظافت لباسشویی یک فیلتر قبل از پمپ نصب شده تا کرک های لباسشویی و اشیاء مانند سکه، زیپ، دکمه و یا سنجاق که از لباس جدا می شوند قبل از رسیدن به پمپ و آسیب رساندن به آن متوقف شوند.

اکر این فیلتر توسط همچین اشیاء ای مسدود شود دیگر پمپ لباسشویی قادر به تخلیه آب نیست . باید فیلتر را باز کنید و آن را کاملا تمیز کنید .

2_مسدود شدن شلنگ تخلیه

شلنگ تخلیه معمولا به مسیر تخلیه فاظلاب پشت لباسشویی و یا سیفون زیر سینگ ظرفشویی نصب شده گرفتگی در مسیر فاضلاب و یا سیفون زیر دیگ میتواند از تخلیه آب ماشین لباسشویی جلوگیری کند .

علت تخلیه شدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ | علت تخلیه نشدن آب کهنه شور

3_ خرابی پمپ تخلیه آب لباسشویی

همانطور که توضیح دادیم پمپ تخلیه، وظیفه تخلیه آب ماشین لباسشویی را دارد. در بعضی موارد دیده شده که اشیاء خارج شده از لباس از فیلتر آب تخلیه عبور کرده و به پمپ رسیده اند و باعث شکستن پره های پمپ و آسیب جدی به پمپ تخلیه شده اند و یا خود پمپ در اثر کارکرد زیاد و فرسایش از کار افتاده اگر همچین مواردی پیش آید لباسشویی تخلیه نمیکند در چنین مواردی فقط باید پمپ تخلیه تعویض شود.

4_ مسدود شدن مسیر خروجی آب زیر دیگ

در مواردی دیده شده که تکه ای از لباس یا جوراب از لبه های دیگ وارد مجاری تخلیه (جنت های لاستیکی زیر دیگ ) قبل از فیلتر شده اند و باعث مسدود شدن مسیر خروجی آب و عدم تخلیه شده است . برای خارج شدن این گونه موارد حتما باید از یک کمک بگیرید.

5_ خرابی برد یا تایمر لباسشویی

برد یا تایمر ماشین لباسشویی به عنوان مغز  و فرمانده اصلی لباسشویی است و دستور شروع و قطع هر قطعه ای را در زمان مشخص صادر می کنند خرابی برد یا تایمر باعث اختلال در کارکرد لباسشویی ، تخلیه نکردن آب و غیره می شود . که خرابی برد و تایمر باید توسط تست شود.

علت عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی ؟ چرا لباسشویی تخلیه نمی کند ؟ چرا آب از ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود ؟ تخلیه نشدن آب لباسشویی

علت عدم تخلیه ماشین لباسشویی

نتیجه میگیریم دلایل تخلیه نشدن آب لباسشویی می تواند مربوط 1: مسدود شدن فیلتر تخلیه یا شلنگ تخلیه 2: خرابی برد دستگاه 3: خراب شدن پمپ تخلیه باشد. در بیشتر مواقع به دلیل فرسایش زیاد ، پمپ تخلیه از کار می افتاد. در این صورت پمپ حتما باید تعویض شود.

استفاده از خدمات ما :

اگر به هر دلیل لباسشویی شما نیاز به سرویس دارد میتوانید با ما در تماس بگیرید، تا یکی از تکنسین های متخصص ما برای رفع ایراد مراجعه کند و در کمترین زمان و قیمت مناسب مشکل لباسشویی را بر طرف کند.

توجه داشته باشد که رفع بسیاری از مشکلات ماشین لباسشویی مانند عدم تخلیه آب نیاز به متخصص حرفه ای دارد، از این رو ما با داشتن متخصصان حرفه ای این کار را برای شما به طور تخصصی و با ضمانت انجام میدهیم .

//توسطی و جمع شدن آب در آن را پیدا کنید و اقدامات لازم برای رفع این مشکل را انجام می دهند. شما می توانید از طریق تماس با تعمیر آنلاین از خدمات تعمیرات لباسشویی بهره مند شوید.

برای نصب و تعمیر لوازم خانگی بوش باید به نمایندگی قطعات یدکی لوازم خانگی بوش مراجعه کنید. در اینجا فهرست و اطلاعات تماس نمایندگی های بوش در تهران ارایه شده است.

دکمه بازگشت به بالا