مجله جامعه

انهدام ۱۱۸ باند سرقت منزل و دستگیری ۳۹۰ مالخر – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، سردار محمد قنبری با اشاره به وعده کاهش سرقت از شروع سال جاری، اظهار داشت: با توجه به اینکه سرقت منزل تأثیر مخربی در ایجاد احساس ناامنی شهروندان دارد پیگیری و پی‌جویی این نوع سرقت در اولویت دوم پلیس آگاهی بعد از سرقت‌های خشن است که چیزی حدود ۸ تا ۹ درصد سرقت‌ها را در کشور در برگرفته است.

وی افزود: به رغم اینکه سال‌های قبل روند افزایش سرقت منزل با رشد ۱۰ درصدی روبه‌رو بود اما امسال با اقدامات صورت گرفته از اول امسال تاکنون شاهد کاهش ۱۲ درصدی سرقت منزل نسبت به مدت مشابه سال قبل در سطح کشور بودیم.

رئیس پلیس آگاهی فراجا با بیان اینکه طی ۵ ماه اول امسال ۳۵۴ نفر در قالب ۱۱۸ باند سارقان حرفه‌ای منزل دستگیر شده‌اند، گفت: در این خصوص با اقدامات مؤثر پلیسی تعداد ۳۹۰ مالخر نیز شناسایی و دستگیر شدند.

وی ادامه داد: چنانچه سازمان‌های دیگر از جمله مجموعه دستگاه‌های کیفری بیش از گذشته با پلیس همراه و هماهنگ باشند، می‌توانیم تا پایان سال جاری تا ۱۰ درصد دیگر وقوع این نوع سرقت‌ها را در سطح کشور کاهش دهیم.

سردار قنبری با بیان اینکه سرقت منزل به روش‌های مختلفی که گاهی توسط سارقان بومی و گاهی هم غیربومی در استان‌ها اتفاق می‌افتد، افزود: بخش قابل توجهی از این سرقت‌ها با مبالغ بالا همچون سکه، طلا، ارز، وجوه نقدی، اشیا گرانبها و … اتفاق می‌افتند.

وی با اشاره به طراحی یک بانک اطلاعاتی از سارقان منزل در پلیس آگاهی فراجا گفت: افسران و کارآگاهان زبده ضمن بارگذاری اطلاعات و مشخصات سارقان در این بانک اطلاعاتی به صورت پرونده محوری، استان‌ها مورد هدایت ستادی و عملیاتی قرار می‌دهند.

این مقام ارشد انتظامی خاطرنشان کرد: شگردهای سارقان، مدیریت کارآگاهان بر صحنه سرقت، شناخت ویژگی‌های حوزه مأموریتی و دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی از جمله عوامل مؤثر در کشف سرقت منزل است.

وی تاکید کرد: بنا به دلایل متعدد، نگهداری مقادیر زیاد پول نقد، ارز، سکه، طلا و اشیا قیمتی و اسناد با ارزش در منزل به صلاح نبوده و شهروندان باید سپرده‌گذاری و صندوق امانات بانک‌ها را به عنوان جایگزینی مناسب و امن مورد توجه قرار دهند.

رئیس پلیس آگاهی فراجا با اشاره به نقش و اهمیت تجهیز منازل، پارکینگ‌ها و راهروهای ورودی به دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های هشداردهنده استاندارد در پیشگیری و حتی کشف سرقت توسط کارآگاهان پلیس آگاهی افزود: افزایش ضریب امنیتی درب‌های ورودی، پشت بام، بالکن و حیاط منازل گامی مهم در جلوگیری از سرقت به شمار می‌رود.

وی همچنین گفت: لازم است شهروندان هرگونه تردد و پرسه‌زنی مشکوک افراد ناشناس را در اسرع وقت با مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ در میان بگذارند و در صورت وقوع سرقت منزل تا زمان حضور کارشناسان بررسی صحنه جرم پلیس آگاهی از جابه‌جایی وسایل، دست زدن به اشیا و تردد غیرضروری در منزل پرهیز کنند.

گروه تحریریه اجتماعی

پژوهشگر مسائل اجتماعی با تمرکز بر تحولات سیاسی و نقش آن در جامعه. مقالات کوتاه و تحلیلی درباره مسائل سیاسی فعلی.
دکمه بازگشت به بالا