اقتصادیمجله کسب و کار

بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیر

درخت بادام جز آن دسته از درختانی است که هر فردی حتی با داشتن یک باغچه در حیاط خانه خود علاقه مند به کشت آن است. بادام یکی از پرطرفدار ترین خشکبار ها به دلیل داشتن طعمی بی نظیر و خاصیت بسیار زیاد است. درخت بادام جز آن دسته از درختانی است که برای کشت ارقام بسیار متنوع و متفاوتی دارد که شما با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه‌ی خود نهال مناسب را انتخاب می کنید.

در این محتوای آموزشی قصد ما آشنا کردن شما با بهترین نهال بادام است که سعی کردیم چندین نوع از بهترین درخت بادام را به شما معرفی کنیم تا بتوانید یک باغ پر از بهترین درخت های بادام داشته باشید.

بهترین نهال بادام یا بهترین درخت بادام کدام است؟

همان طور که گفته شد نهال بادام در انواع مختلفی وجود دارد که عبارت اند از؛

نهال بادام سهند

یکی از بهترین نهال بادام در ایران، نهال سهند است که جز آن دسته از نهال هایی دسته بندی می‌شود که بسیار مقاوم هستن چرا که این نهال ها هم در برابر آب و هوای بسیار سرد و هم در برابر آفات و بیماری ها مقاومت بسیار بالایی دارد. نهال سهند مناسب برای اکثر مناطق کشور است و می توان هم در مناطق معتدل و هم در مناطق کوهستانی نهال بادام سهند را کشت کرد. اما گفتنی است که در مناطق کوهستانی رشد بهتری دارد.

یکی از نکات مهم در رابطه با کشت نهال سهند این است که به هیچ عنوان در مناطقی که دارای آب و هوای مرطوب هستند رشد نمی‌کند و حتما باید در منطقه‌ی خشک کشت شود و میزان فاصله‌ی منطقه از سطح دریا حداقل 400 متر باشد. زمان بار دهی این نهال تقریبا 3 سال پس از کشت است که به بار دهی اقتصادی می‌رسد.

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر | بهترین نهال بادام دیر گل

نهال بادام آذر

تهال بادام آذر، جر نهال های دیر گل است که در اوایل فصل بهار تقریبا در فروردین ماه شکوفه می‌دهد و مراحل رشد آن در فصل بهار و تابستان انجام می‌شود. پس از طی کردن مراحل رشد این نهال تقریبا در مرداد ماه محصول دهی آن شروع می‌شود.

تفاوتی که نهال دیرگل آذر با سایر نهال ها دارد این است که این نهال تقریبا دو هفته بعد از نهال های بادام دیگر گل می دهد که همین امر باعث می شود از سرمای اوایل فصل بهار در امان بماند. منطقه  مناسب کشت نهال آذر هم مانند نهال سهند مناطق کوهستانی و خشک است. اگر که در مناطق سرد و کوهستانی زندگی می‌کنید بهترین نهال مناسب برای کشت در منطقه‌ی شما نهال دیر گل آذر است.

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس یکی از بهترین نوع نهال بادام در داخل ایران است که جز دسته‌ی نهال های دیر گل می‌باشد و بهترین زمان کشت آن آبان و آذر ماه است. این نوع نهال در مقابل آفت ها و بیماری ها مقاومت بسیار بالایی دارد و شما با خیالی آسوده می‌توانید این نوع از نهال را کشت کنید. البته ناگفته نماند که در هر صورت باید مدیریت بالایی در رابطه با آبیاری و یا کود دهی نهال ها داشته باشید.

زادگاه نهال فرانیس کشور فرانسه است که حز نهال های وارداتی محسوب می‌شود. یکی از مریت های این نهال باردهی بسیار زیاد آن است که نسبت به سایر نهال ها آن را متمایز می‌کند. این نهال تا 50 سال عمر می‌کند و بار دهی اقتصادی آن تقریبا از سال دوم کشت شروع می شود.

نهال بادام شاهرودی

نهال شاهرودی جر آن دسته از نهال هایی است که به نسبت سایر نهال ها دیر گل و دیر بازده هستند و بهترین نهال بادام در مناطق مختلف شناخته شده است که بهترین زمان کشت این نهال ها فصل پاییر است. نهال بادام شاهرودی اکثرا توسط کشور های ایران و عراق به سایر کشور های دیگر صادر می شود. دلیل نام گذاری این نهال این است که زادگاه آن، شهر شاهرود است ولی با این حال در اکثر شهر های ایران قابل کشت است.

همان طور که اشاره شد، نهال شاهرودی دیر گل است و زمان گل دهی آن کند است اما پس از گل دهی میزان بار دهی بالایی را دارد. عمر مفید و اقتصادی این نوع نهال ها متغیر بین 20 تا 45 سال است که مدیریت مناسب و به موقع شما تاثیر مستقیم بر این طول عمر دارد.

نهال بادام سنگی

یکی از بهترین نژاد بادام، نهال بادام سنگی است که مناسب برای مناطق سرد سیر و کوهستانی بوده. نهال سنگی در برابر کم آبی بسیار مقاوم است به همین دلیل گزینه ی بسیار مناسب برای کشت در مناطق کم آب در نظر گرفته شده است هم چنین نهال بادام سنگی با توجه به مقاومتی که در برابر بی آبی دارد بهترین نهال بادام دیم هم شناخته شده است.

نهال سنگی جر اقلام پر بار و پر محصول است که تقریبا هر ساله زمان بار دهی آن شهریور ماه است. عمر اقتصادی این نوع نهال بادام تقریبا سال است که بار دهی اقتصادی آن از سال دوم کشت آغاز می‌شود.

نهال بادام کاغذی

تقریبا از هر فردی که پرسیده شود یکی از انواع نهال بادام را نام ببر اولین مورد نهال بادام کاغذی را معرفی می‌کند. بادام کاغدی طرفداران بسیاری زیادی دارد و در بین افراد بسیار محبوب بوده چرا که نهال بادام کاغذی یکی از بهترین نژاد های بادام است.

نهال کاغذی یک درخت زود گل است که بسیار سود دهی بالایی دارد و جر نهال های پر بار و پر محصول دسته بندی می‌شود. این نهال به دلیل زود گل بودن مناسب مناطق گرمسیر کشور است. پبیشنهاد ما به شما این است که اگر در مناطق گرمسیر هستید و قصد کشت نهال بادام را دارید حتما انتخاب شما نهال بادام کاغذی باشد. این نهال عمر اقتصادی 20 تا 35 سال دارد که باردهی آن از سال ونجم کشت شروع میشود.

نهال بادام خوشه‌ای

نهال بادام خوشه ای از همان ابتدا به نهال دیر گل معروف است که به دلیل ویژگی هایی مانند مقاوم در برابر سرما و کم آبی، مقاوم در برابر آفات و بیماری ها و بار دهی بسیار و صرفه اقتصادی جر دسته بهترین نهال بادام قرار می گیرد و کشاورزان و باغداران زیادی طرفدار آن هستند.

درخت بادام خوشه ای از سال دوم کشت بار دهی اقتصادی خود را آغاز می‌کند. کشت این درخت بیشتر در مناطق معتدل انحام می‌شود و مناسب مناطقی است که نه زمستان های بسیار سرد داشته باشه و نه تابستان های طاقت فرسا. توجه داشته باشید که درخت بادام خوشه ای جز درختان پر سود و پر بار به شمار میرود و گزینه بسیار مناسب برای کشت است.

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر:

  • نهال بادام فرانیس
  • نهال بادام اذر
  • نهال بادام تونو
  • نهال بادام سنگی

بهترین نهال بادام برای مناطق گرمسیری:

  • نهال بادام سهند
  • نهال بادام کاغذی

بهترین نهال بادام برای مناطق معتدل:

نواحی معتدل مناطقی هستند که آب و هوای بسیار مطلوبی برای کشت انواع نهال بادام دارند به همین دلیل با توجه به اقلیم منطقه ای که در آن قرار دارید می توانید بهترین نهال بادام را برای کشت انتخاب کنید.

سخن پایانی:

انتخاب بهترین نهال بادام برای کشت و یا احداث باغ بادام، اولین کار پر اهمیت یک باغدار و یا کشاورز است که با توجه به شرایط منطقه ای خود باید در هنگام ، سازگار ترین را انتخاب کند تا بتواند یک باغ با راندمان بالا در آینده داشته باشد. به همین دلیل قبل از کشت باید حتما باد یک مشاور مشورت کنید برای این کار می توانید با واحد پشتیبانی سایت ماه کشت تماس بگیرید.کد خبر : ۱۳۲۲۵۲۲۱۴۰۱/۱۱/۰۲۱۱:۲۵:۳۶

از آنجایی که کشت و خرید نهال بادام نیازی به آبیاری زیاد نداشته و همچنین انواع متفاوتی از این درخت وجود دارد که برای مصارف مختلفی از محصول آن مانند استفاده در آجیل یا برخی غذاها کاربرد دارد، کشاورزان و باغداران زیادی تصمیم به کاشت و پرورش بادام گرفته‌ اند.

با توجه به کاهش بارش‌ها و احتمال خشکسالی، کاشت درختان و بذرهایی که بتوانند نیازهای خود را از طریق بارش باران برطرف کنند بسیار اهمیت دارد. درخت بادام یکی از انواع درختانی است که با استفاده از روش دیم نیز به‌خوبی رشد می‌کند. اگر قصد کاشت یا خرید نهال بادام دیم را دارید بهتر است با انواع آن آشنایی کاملی پیدا کنید.

بررسی انواع نهال بادام در ایران

خریداری نهال بادام دیم باید با توجه به شرایط اقلیمی صورت گیرد. زیرا انواع مختلف درختان بادام دیم نمی‌توانند در آب‌وهوایی که با طبیعت آنها سازگار نیست رشد مناسبی داشته باشند. از این رو شناخت نهال و استفاده درست از آن برای کشاورزان و باغداران بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به ‌بررسی بهترین نهال­های بادام دیم می‌پردازیم.

نهال بادام دیرگل اذر یک نهال بادام دیم است

از نهال‌ های بادام دیم مناسب برای کاشت در مناطق کوهستانی خشک و کوه‌پایه‌ای که احتمال ادامه سرما تا اواسط بهار در آنها وجود دارد می‌توان به نهال بادام دیم دیرگل آذر اشاره کرد. سرمای زمستان برای تمام بادام‌ها لازم است تا بتوانند در فصل بهار شکوفه دهند.

اما نهال‌های دیرگل نسبت به نهال‌های زودگل در برابر سرما مقاومت بیشتری دارند مانند دیرگل آذر. از مناطق مناسب برای کاشت آن می‌توان به استان‌های کرمان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی و استان مرکزی اشاره کرد.

نهال بادام مامایی دیگر نهال بادام دیم

یکی از مهم‌ترین نهال‌های بومی و دیرگل ایران که از مقاومت بالایی برخوردار است نهال بادام مامایی می‌باشد. نهالستان­های زیادی در استان آذربایجان غربی و چهارمحال و بختیاری وجود داشته که علاوه‌ بر تامین نیازهای داخل، به صادارات بادام نیز می‌پردازند.

این نهال بادام دیم مانند سایر درختان بادام 2 سال پس از کشت شروع به باردهی می‌کند. البته عمده محصول‌دهی آن بعد از 8 سالگی یا همان سن بلوغ درخت است. با توجه به استان‌های نام­­برده از نظر شرایط اقلیمی، نهال مامایی باید در مناطق کوهستانی و نسبتا گرمسیر رشد می‌کند.

همچنین می توانید جهت مشاهده قیمت انواع نهال بادام و یا خرید اینترنتی نهال بادام به روی عبارت ( ) کلیک نمایید.

نهال بادام سوپر نوا، سومین نهال بادام دیرگل دیمی

از دیگر نهال‌های بومی ایران می‌توان به سوپر نوا اشاره کرد. این بادام دارای پوسته‌ ای سخت بوده و به‌ عنوان آجیل و مغزی‌جات محسوب نمی شود. مقاومت سوپر نوا در برابر سرما باعث شده بیشترین کاشت آن در مناطقی که بهار سردی دارند، انجام شود.

علاوه‌ بر مقاومت، دیر گل­بودن آن نیز تاثیر زیادی در این موضوع داشته است. عمر مفید این نهال 25 سال است اما با مراقبت و هرس­کردن به‌موقع، همچنین فراهم­کردن خاک زهکشی­شده می‌توان باعث افزایش عمر مفید سوپر نوا شد.

درخت بادام تونو، چهارمین درخت بادام دیم

تونو از درختان بادام دیمِ ایتالیایی بوده که بیشترین رشد آن در مناطق سردسیر صورت می‌گیرد. خاک مناسب برای رشد این نهال رسی و شنی است که باید به‌خوبی زهکشی شوند. توجه داشته باشید این نهال بادام پس از کاشت در سال‌های اولیه نیاز به آبیاری دارد تا بتواند به باردهی خوبی برسد.

در مناطقی که آب‌وهوای مرطوبی دارند، استفاده از نهال بادام دیم تونو انتخاب بیهوده‌ای است و باید آن را در اقلیم خشک و مستقیما در معرض نور خورشید پرورش داد.

نهال بادام فرانیس، پنجمین نهال دیرگل و دیمی بادام

اگر علاقه‌مند به باغداری هستید و به‌ دنبال کاشت نهالی با مقاومت بالا نسبت به انواع آفت و بیماری می‌گردید نهال بادام فرانیس که مبدا آن کشور فرانسه می‌باشد بهترین گزینه انتخابی است. پوسته کاغذی و مغز با کیفیت و مقوی این نهال، باعث ایجاد تعداد زیادی باغ بادام در بسیاری از بخش‌های کشور که دارای شرایط اقلیمی مناسب برای رشد این بادام هستند، شده است.

نهال بادام خوشه ای، آخرین نهال بادام دیم در ایران

بادام خوشه‌ای نیز ریشه‌ای فرانسوی داشته و با توجه به کیفیت بالا، باردهی نسبتا زیاد، گزرومورفی بالا و مقاومت در برابر سرما برای کشاورزی گزینه مناسبی است. برای داشتن عمر مفید 25 ساله لازم است باغ به‌موقع هرس، آبیاری و سم‌پاشی شود.

خریداری نهال بادام دیم

نهالستان اریا نهال یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه فروش نهال‌های بادام با شناسه و گواهی بهداشت است. اگر قصد خرید نهال بادام را دارید بهتر است از مجموعه‌های معتبر مانند اریا نهال کمک بگیرید.

خرید نهال های بادام و کاشت آن با توجه به محبوبیت این محصول در بین کشاورزان و باغدارن مود توجه زیادی قرار گرفته است. قبل از خرید نهال باید با انواع آن و شرایط اقلیمی قابل کشت نهال آشنا شوید. مجموعه آریا نهال در زمینه مشاوره و فروش انواع نهال‌های دارای گواهی بهداشت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. قیمت نهال بادام این رقم در رده ی بسیار مناسب می باشد. فاصله ی کاشت این رقم درخت بادام مناسب 4*4 می باشد

کافیست تنها در مرورگر گوگل خود واژه ی (نهالستان آریا نهال) را جستوجو کرده و سپس وارد نشانی شده و از خدمات این نهالستان معتبر که دارای مجوز رسمی از جهاد کشاورزی می باشند بهره مند شوید.

دکمه بازگشت به بالا